نزدیک گردی چیست و چه فوایدی دارید؟

نویسنده:

فاطمه

در تاریخ:

نزدیک گردی اصطلاح تازه‌ای است که برای اولین بار در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی وارد فرهنگ لغت شد. این واژه که صورت انگلیسی آن Staycation است از دو واژۀ Stay و vacation ایجاد شده است. از ظاهر این دو کلمه معنای لغوی واژه به خوبی دریافت خواهد شد، کلمۀ اول فعل ماندن و کلمۀ دوم به معنی تعطیلات است. بنابراین درمی‌یابیم که این واژۀ جدید به نوع تازه‌ای از تعطیلات اشاره دارد که این بار برخلاف رسوم گذشته قرار است به صورت متفاوت و خلاقانه‌ای صورت بگیرد.

نزدیک گردی چیست؟

نزدیک گردی چیست؟

 نزدیک گردی ایدۀ خلاقانه‌ای است برای شرایط خاصی که امکان گشت و گذار در دل طبیعت یا در قلب شهرهای مختلف وجود نداشته باشد. می‌دانیم که روح و عواطف انسانی و حتی جسم ما به تفریح و گردش نیاز دارد؛ پس صرفاً باقی ماندن در خانه بدون توجه به احساسات و عواطف یا بدون داشتن برنامۀ تفریح به هیچ عنوان کار درستی نخواهد بود چون دقیقاً در همان زمانی که در حال مراقبت از جسم خودمان هستیم باید مراقب روح‌مان نیز باشیم. Staycation راه‌کار تازه‌ای است که مزیت‌های به خصوص خودش را دارد در این شیوۀ تازه از تفریح می‌آموزیم که در کنار توجه به مسائل مختلفی که باعث می‌شود از ورود به جریان گشت و گذار و خروج از منزل و خروج از شهر بازبمانیم چطور همواره شاد باشیم و سعی کنیم اتفاقات تازه‌ای را برای روزهای تعطیل رقم بزنیم.

چون روزهای تعطیل وظیفه‌ای سنگین برعهده دارند و آن، این است که انرژی مضاعفی به ما ببخشند که باعث شود روزهای کاری بهتر بتوانیم به وظایف مهم شغلی، تحصیلی و خانوادگی که بر دوش داریم رسیدگی کنیم.

فواید نزدیک گردی

فواید نزدیک گردی

همان طور که اشاره شد حالا بیش از یک دهه است که اصطلاح Staycation باب شده است و در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده و تجربۀ شهروندان قرار می‌گیرد.

 شاید بتوان گفت یکی از این دلایل هزینۀ بسیار بالای سفر است. یا شاید هم محدودیت‌های کاری که سبب می‌شوند تمام افراد نتوانند چند روزی را مرخصی بگیرند تا راهی سفر شوند. عامل دیگر آلودگی هوا است. مخصوصاً در سفرهایی که با خودروی شخصی صورت می‌گیرد تردد خودروها در تعداد بالا باعث بروز آلودگی‌های جبران‌ناپذیر در هوای منطقه می‌شود.

علاوه بر آن برای این دسته از گردشگران خطرات بسیار زیادی از قبیل تصادفات مکرر و دلخراش جاده‌ای نیز تهدیدکننده خواهد بود. بنابراین گاهی وقت‌ها بهترین کار باقی ماندن در خانه یا درخانه مانی است. این طوری سوخت کمتری مصرف می‌شود پس هوا کمتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد، ماشین‌های کمتری در جاده‌ها با سرعت بالا در تردد هستند، پس تصادفات کمتری رخ می‌دهد؛ پول کمتری صرف می‌شود پس مشکلات مالی تشدید نمی‌شوند، روزهای تعطیل را در خانه با آرامش استراحت می‌کنید پس نیازی به مرخصی بیشتر نخواهید داشت و بازدۀ کاری شما بیشتر خواهد شد.

در  نزدیک گردی چه فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد؟

معرفی نزدیک گردی

staycation به هیچ عنوان به معنای در خانه مانی محض و بدون تنوع و هیجان نخواهد بود، اصلاً هنر اصلی در این ماجرای تازه و خلاقانه همین است که افراد بتوانند بر محدودیت‌های خارجی غلبه کنند و روزهایی سرشار از شادی و نشاط را برای خودشان بسازند. در این زمینه کارهای بسیار متنوعی پیشنهاد می‌شود که در ادامه به هر کدام اشاره خواهد شد؛ البته ممکن است شما هم راهکارهای تازه‌ای داشته باشید و بتوانید مواردی را به این فهرست اضافه کنید. 

همرا با کتاب سفر کنید

سفر با کتاب خوانی

یکی از جذاب‌ترین پیشنهادها برای نزدیک گردی می‌تواند سفرکردن با کمک کتاب باشد. کتاب‌های داستان یا سفرنامه‌ها قدرت این را دارند که ذهن شما را از کنج خلوت به اوج سیاحت رهسپار کنند، مخصوصاً اگر کتاب‌هایی مهیج و پر جنب و جوش و پرحادثه انتخاب کنید.

کمپینگ خانه‌ای را تجربه کنید

کمپینگ خانه‌ای

اگر حیاط داشته باشید یا حتی پشت‌بام، یا فضایی که بتوانید در آن حال و هوای کمپینگ را ایجاد کنید، می‌توانید زیرانداز پهن کنید، حتی اگر امکانش بود اجاقی هیزمی علم کنید و تمام ابزار و ادوات کمپینگ در بیرون شهر را فراهم کنید و ساعاتی را زیر نور خورشید شاید هم زیر نور مهتاب سپری کنید.

فیلم‌های نوستالژی ببینید

تماشای فیلم

یکی از نیازهای مهم تمام ما آدم‌ها، حضور در جمع است. ما نیاز داریم که صدای یکدیگر را بشنویم، رفتارهای مختلف همدیگر را ببینیم، حتی نیاز داریم در قهرها و آشتی‌های اجتماعی شریک باشیم. برای ما انسان‌ها که موجوداتی اجتماعی هستیم شاید هیچ چیز بدتر از تنهایی و دوری از جمع نباشد. بنابراین فیلم‌های دوست‌داشتنی که حال و انرژی خوبی به شما منتقل می‌کنند را در این روزها ببینید و با آدم‌های داستانش ارتباط برقرار کنید. همدلی، همراهی و هم‌حسی با شخصیت‌های آن فیلم می‌تواند احساس بودن در جمع را به شما منتقل کند.

مستندهایی از طبیعت تماشا کنید

مستندهایی از طبیعت

یکی دیگر از نیازهایی که لازم است در نزدیک گردی مورد توجه قرار بگیرد، نیاز و علاقۀ ما انسان‌ها به طبیعت است. باید خوشحال باشید چون از طریق فیلم‌های مستند طبیعت می‌توانید در تجربه‌ای ناب سهیم باشید. مخصوصاً اینکه بدون تهدید هیچ خطری این فرصت را دارید که به خطرناک‌ترین نقاط طبیعت از جمله قطب یا مخوف‌ترین جنگل‌ها سفر کنید و عجیب‌ترین موجودات زنده را از نزدیک ببینید.  

غذاهای متفاوت بپزید

طبخ غذاهای سالم

 رستوران خودتان را تأسیس کنید و سرآشپز خلاق خودتان باشید. برای تجربۀ این ماجرای هیجان‌انگیز فقط و فقط کافی است به مقدار بسیار زیاد انرژی مثبت داشته باشید به همراه حال و هوای خوش و خلاقیت به میزان لازم. بقیۀ کار به طور تمام و کمال به خواست و سلیقۀ شما نیاز دارد که چه غذایی را با چه شیوه‌ای و با چه مواد غذایی بپزید. نکتۀ مهم در این نوع تازه از آشپزی اسن است که تمام افراد خانواده باید پیش‌بند ببندند و در انجام مراحل مختلف پخت و پز همراهی داشته باشند. از ابتدای خرید تا انتهای صرف غذا.

ورزش کنید

ورزش در خانه

نزدیک گردی باید همراه با فعالیت بدنی باشد. فراموش نکنید بلندشدن و حرکت داشتن باعث می‌شود آدرنالین ترشح شود و آدرنالین رمز سرحالی و حس و خال خوب است. پس موسیقی اصیل و ارزشمند گوش کنید و همراهش به فعالیت بدنی نیز بپردازید.

گردشگر شهر خودتان باشید

گردشگری در محل خود

نزدیک گردی می‌تواند در شهر خودتان صورت بگیرد اگر در شهر خودتان به سیر و سیاحت بپردازید. تمام شهرهای ایران زمین زیبا و تماشایی هستند و کلی جاذبه برای گردشگری دارند فقط کافی است جاذبه‌ها و امکانات شهر خودتان را بشناسید و به بخش‌های مختلف آن بروید. این طوری از دردسرهای سفر به شهر دیگر به دور، اما گردشگر شهر خودتان بوده‌اید.

چگونه در شهر خود توریست باشیم؟

گاهی اوقات ممکن است به دلیل محدودیت‌های زمانی و مالی، امکان سفر به شهر‌ها و مناطق دور وجود نداشته باشد، اما این موضوع هیچ‌گونه جلوگیری از تجربه کردن دیدنی‌ها و جذابیت‌های شهر خودمان نیست. به چند روش می‌پردازیم که می‌توانید در شهر خود به عنوان یک توریست باشید.

1- اکتشاف مناطق جدید

یکی از بهترین راه‌ها برای کاوش شهر خود، پیاده‌روی است. پیاده‌روی در سطح شهر کمک می‌کند تا جاذبه‌های مختلف شهر را با دقت بیشتری ببینید و با مردم محلی در ارتباط باشید. همچنین، در طول پیاده‌روی می‌توانید به طور مستقیم با فضا و معماری شهر آشنا شوید.

شرکت در تورهای موضوعی، یک فرصت خوب برای کاوش عمیق‌تر شهر خود است. ممکن است در شهر شما تورهای تاریخی، فرهنگی، طبیعت‌گردی و … موجود باشد که به شما این امکان را می‌دهد تا به جاهایی که قبلاً نرفته‌اید بروید و اطلاعات جدیدی را کسب کنید.

2- شرکت در تورها و فعالیت‌ها

شهرها معمولاً تورها و فعالیت‌های مختلفی برای توریست‌ها و مردم محلی دارند. شما می‌توانید در این تورها و فعالیت‌ها شرکت کنید تا جنبه‌های مختلفی از شهر خود را بشناسید. این تورها می‌توانند شامل تاریخچه‌ی شهر، آشپزی محلی، هنر و فرهنگ باشند.

3- تجربه رستوران‌های محلی

یکی از لذت‌های بزرگ سفر، امتحان رستوران‌های محلی با غذاهای خاص و منحصربه‌فرد است. در شهر خود، سعی کنید رستوران‌هایی را تجربه کنید که قبلاً نرفته‌اید و محصولات محلی را به عنوان یک توریست به عنوان اولویت قرار دهید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما