جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

وجود موزه‌ها و گالری‌های هنری در جزیره بالی و به طور ویژه در منطقه اوباد (Ubud) نمایانگر نقطه اوج نگرش این منطقه نسبت به هنر و هنرمندان است و سالیان چندانی است که این منطقه به عنوان یک منطقه فرهنگی و هنری شناخته می‌شود.

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

برای نسل‌های متوالی، اشراف منطقه اوباد نقش خود را به عنوان مشتریان اصلی در جذب هنرهای زیبا و شگفت انگیز مورد توجه قرار داده و همیشه از این منطقه به عنوان یک پناهگاه برای هنرمندان یاد شده است. جذب هنر و خلاقیت از سراسر اندونزی و حتی نقاط خارج از این کشور باعث شده است که دهقانان و بومیان این منطقه به هنرمندانی متبحر تبدیل شود و اینگونه خود را به عنوان یک قطب فرهنگی و هنری معرفی کنند. در این منطقه گالری‌های هنری و موزه‌های فرهنگی بسیاری دیده می‌شود که برخی از آنها حتی به سحر و جادو نیز اختصاص یافته است.

چه اینکه دنبال بازار و خرید بعضی از هنرهای بالیایی باشید که آنها را به کلکسیون‌های هنری خود استفاده کنید، و چه اینکه بازدید از گالری‌های هنری و موزه‌های فرهنگی را در برنامه سفری خود داشته باشید، بازدید از موزه‌ها در این منطقه باید در دستور کار سفر شما قرار گیرد و ما به همین دلیل در این مطلب به معرفی چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت. بنابراین با ما در کوله پشتی همراه باشید!

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

موزه پوری لوکیسان (Puri Lukisan): موزه هنرهای مدرن جزیره

موزه پوری لوکیسان تنها چند دقیقه از ضلع غربی کاخ سلطنتی اوباد فاصله دارد و مجموعه‌ای چشمگیر و زیبا از هنرهای مدرن این منطقه را در ساختمان گالری واقع در باغی زیبا و آرام به نمایش می‌گذارد.

موزه پوری لوکیسان خود را مدیون حمایت پادشاه منطقه اوباد تحت عنوان Tjokorda Gde Agung Sukawati میداند که این گالری را به همراه یک هنرمند مهاجر به نام رادولف بونت تأسیس کرد. از سه ساختمان گالری این مجموعه به عنوان محل هنرهای مدرن در منطقه اوباد یاد می‌شود و بازدیدکنندگان در هر کدام از این ساختمان‌ها می‌توانند یک نوع سبک هنری را شاهد باشند. سالانه Kebiar Seni کارهای هنرمندان جدید جزیره بالی را در زمینه‌های مختلف به این موزه ارائه می‌دهد و فرصتی برای آیندگان به وجود می‌آورد که به کارهای کارشناسی در مورد آنها بپردازند.

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

موزه رنسانس بلانکو (Blanco Renaissance): پرواز اسپانیایی

پس از آنکه یک هنرمند خارجی و مهاجر از کشور اسپانیا و مربوط به منطقه کاتالونیا با نام آنتونیو بلانکو به این منطقه سفر کرده و آثار رمانتیک و زیبایی به وجود آورد، پس از مرگ وی منزل او به عنوان یکی یادبود معرفی شد و کارهای هنری و سنتی و در آن به نمایش گذاشته شد.

در این ساختمان و آثار هنری داخل آن یک تصویر جذاب از بلانکو ارائه می‌دهند. مجسمه‌های ورزشی خارج از ساختمان مانند یک دروازه تزیینی به همراه امضای وی بخشی از این آثار هنری هستند. این در حالی است که در بخش داخلی ساختمان مجموعه‌ای از آثار پرتره و براق دیده می‌شود که برای گردشگران بسیار جذاب است.

ساختمان‌های دیگری در این مجموعه وجود دارد که شامل خانه‌های خانوادگی وی می‌شوند و پسر بزرگش به اسم ماریو در حال ادامه کارهای پدرش است. یک معبد، رستوران و یک فروشگاه سوغاتی در این مجموعه وجود دارد که به گردشگران خدمات مختلفی ارائه می‌دهند.

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

موزه هنری Agung Rai: برشی بر دوران مختلف هنرهای بالیائی

مجتمع وسیعی از مجموعه‌ها و کلکسیون‌های خصوصی در موزه هنری Agung Rai گردآوری شده‌اند و آن را به یکی از بزرگ‌ترین فضاهای مسقف در جزیره تبدیل کرده است. این کلکسیون توسط کارآفرینان و هنرمندان معروف این منطقه گردآوری شده است. آثار نمایش داده شده در این موزه دوران مختلف هنرهای بالیائی را شامل می‌شود که حتی برخی از آنها مربوط به قرن جدید و قرن بیست و یکم هستند.

آثار هنری نمایش داده شده در موزه هنری Agung Rai شامل هنرمندان بالیائی و هنرمندان خارجی و مهاجرین کشور است که توسط هنرمندان جوان و غیر اندونزیایی کار شده‌اند. دو نفر از هنرمندان خارجی معروف که قبل از جنگ جهانی دوم در جزیره بالی مستقر شده‌اند و آثار آنها در این موزه دیده می‌شود، رودولف بونتی و والتر جاسوس هستند که کار آنها بسیار معروف است.

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

موزه هنرهای زیبای Rudana: بهترین‌های بهترین

موزه عظیم Rudana توسط یک سیاستمدار اوبادی به نام Nyoman Rudana تأسیس شده است، که مجموعه‌ای جذاب از هنر معاصر بالی و اندونزی را با بیش از 400 قطعه در سه سطح به نمایش گذاشته است. در این موزه آثار برجسته بسیاری از هنرمندان اوبادی به نمایش گذاشته شده است، اما یکی از نکات برجسته در مورد این موضوع آثار مرحوم آنتونی بلانکو هستند که باوجوداینکه موزه وی در جای دیگری قرار دارد، اما برخی از آثار برجسته او در این موزه نیز به نمایش گذاشته شده است. موزه Rudana به عنوان نمادی از هنر مدرن اوباد شناخته می‌شود.

در موزه Rudana بخشی مخصوص هنرمندان جدید و آثار هنری مدرن تدارک دیده شده است که به نوعی آینده‌نگری برای آینده هنرمندان اوباد به شمار می‌رود و بازدیدکنندگان می‌توانند با توجه به سلیقه خود از این آثار خریداری کنند.

 

جزیره بالی اوج فرهنگ و هنر اندونزی

موزه هنری نکا (Neka): نمایشی در یک باغ

موزه ۲۵۰۰ مترمربعی نکا یکی دیگر از جاذبه‌های هنری منطقه اوباد به شمار می‌رود که در آن حدود ۳۰۰ عدد اثر هنری بالائی مربوط به سال‌های اواخر قرن نوزدهم تاکنون در آن به نمایش گذاشته شده است. این موزه در یک باغ ساکت و آرام با چشم اندازی زیبا رو به یک رودخانه قرار گرفته است و در آن بخش‌های مختلفی از جمله سالن نقاشی بالایی، سالن‌های لامپدان، سالن آرای سیتی و سالن هنری معاصر اندونزی وجود داردکه هر کدام از آنها برای کشف استعداد و خلاقیت در این منطقه اختصاص یافته است.
موزه هنری نکا نباید با گالری نکا اشتباه گرفته شود و اگرچه با هم در ارتباط هستند، اما هر کدام از آنها به موضوع متفاوت اختصاص دارد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما