میدان کنکورد پاریس با تاریخچه ی عجیب

میدان کنکورد پاریس با تاریخچه ی عجیب

میدان کنکورد در مرکز پاریس فرانسه واقع شده و شما می‌توانید آن را در منطقه ۸، در انتهای خیابان شانزه لیزه پیدا کنید. یکی از راه‌های آسان دسترسی به اینجا استفاده از مترو و پیاده شدن در ایستگاه کنکورد است.

تاریخ میدان وسیع ۸۶۴۰۰ مترمربعی کنکورد به میانه‌ی قرن ۱۸ بازمی‌گردد. میدان کنکورد برای کامل کردن مجسمه پادشاه فرانسوی، لویی پانزدهم ساخته شد. این مجسمه برای جشن گرفتن سلامتی شاه پس از یک بیماری سخت در محوطه نصب گردید، اما میدان کنکورد بعدتر در سال ۱۷۷۲ پی‌ریزی شده و نام اصلی‌اش میدان لویی پانزدهم بود. نام میدان لویی پانزدهم و مجسمه شاه برای مدت زیادی دوام نیاورد. طی انقلاب فرانسه، بسیاری از ساختمان‌ها و محوطه‌هایی که در ارتباط با خاندان سلطنتی بودند مورد حمله و نابودی قرار گرفتند و مجسمه لویی پانزدهم نیز از این قاعده مستثنی نبود.

میدان کنکورد پاریس با تاریخچه ی عجیب

میدان حول مجسمه، بعد از پایین کشیدن آن، به میدان انقلاب (Place de la Révolution) تغییر نام داد. این میدان درست در نقطه مقابل میدان اعتصاب (Place de Grève) قرار داشت که میدانی برای تفریح نجیب زادگان با تماشای سلاخی شدن مجرمین به صورت زنده بود. میدان کنکورد در آن زمان درست برعکس میدان اعتصاب، جایی بود که نجیب زادگان را به خاطر جنایاتشان مجازات می‌کردند. تغییر نام نمادین و ارجاع به میدان اعتصاب پیامی ترسناک و ناخوشایند برای نجیب زادگان بود که بدانند چه چیزی انتظارشان را می‌کشد.

میدان کنکورد جایی بود که گیوتین مشهور در زمان انقلاب فرانسه در آن قرار داشت. اولین قربانی معروف آن فرزند لویی پانزدهم یعنی لویی شانزدهم بود. در ادامه نیز بسیاری از نجیب زادگان زیر تیغ گیوتین رفته و اکثر این اعدام‌ها در مقابل جمعیت شاد و مسرور مردم صورت گرفتند. بیشترین زمان فعالیت گیوتین، در تابستان سال ۱۷۹۴ بود، دورانی که به حکومت ترس و وحشت نیز شناخته می‌شود. در یک ماه تابستان، بیش از ۱۴۰۰ نفر با گیوتین کشته شدند. گفته می‌شود که بوی خون به قدری قوی و محسوس شده بود که گله گاوها تن به عبور از آنجا نمی‌داد. گیوتین یک سال بعد از دوران حکومت ترس و وحشت برچیده شد و نام میدان نیز به نام امروزی‌اش تغییر یافت. این تغییرات به ‌عنوان نمادی از مصالحه ملی و پایان دادن به گذشته دهشتناک کشور صورت گرفتند. واژه فرانسوی کنکورد به معنی توافق است؛ در واقع نام میدان از انقلاب به توافق تغییر پیدا کرد.

میدان کنکورد پاریس با تاریخچه ی عجیب

چرا باید از میدان کنکورد بازدید کنید؟

امروزه، میدان کنکورد موارد زیادی برای پیشنهاد به گردشگران دارد. مرکز میدان با یک ستون تزئین شده (اُبِلیسْک) اشغال شده و با نگاهی نزدیک‌تر، متوجه می‌شوید که سطح آن با چیزی شبیه به هیروگلیف مصری پوشیده شده است. هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد، اما این ستون در واقع یک ابلیسک ۳۳۰۰ ساله مصری با هیروگلیفی در ستایش حکومت رامسس دوم می‌باشد.

سوزن کلئوپاترا یکی از دو ابلیسکی است که در سال ۱۸۲۹ توسط رهبر عثمانی و بنیان‌گذار مصر مدرن به فرانسه اهدا شد. این ابلیسک ۲۳ متری از گرانیت قرمز، در گذشته یکی از دو ستون ورودی معبد الاقصر مصر بوده و به همین خاطر به ابلیسک الاقصر یا «Luxor» شناخته می‌شود. امروزه این معبد مصری یکی از مقاصد معروف گردشگری است اما در ورودی‌اش تنها یک ابلیسک دارد. اگر به آنجا سفر کردید، شما نیز جزو عده بسیار معدودی خواهید بود که میدانید نیمه دیگر را کجا می‌توان پیدا کرد! قسمت بالایی این ابلیسک بعد از رسیدنش به فرانسه مفقود شد، اما در سال ۱۹۹۸ دولت فرانسه یک کلاهک با ورقه طلایی برای تکمیل آن به نوکش اضافه کرد. از این ابلیسک گاهی تحت عنوان سوزن کلئوپاترا نیز یاد می‌شود.

همان‌طور که میدانید، جابه‌جایی این قطعه ۲۳۰ تنی طی قرن ۱۹ کار ساده‌ای نبوده است. با نگاه نزدیک‌تر به شالوده‌ای که ابلیسک روی آن قرار گرفته، بازدیدکنندگان می‌توانند تصاویری را ببینند که تکنیک مورد استفاده برای حمل و نقل آن را شرح می‌دهد. این دردسرهای جابه‌جایی علتی بود که باعث شد ابلیسک دوم در مصر بماند، زیرا که وزن آن از سوزن کلئوپاترا نیز بیشتر بود.

میدان کنکورد پاریس با تاریخچه ی عجیب

آب‌ نماها و تندیس‌ ها

یکی دیگر از مشخصات اصلی میدان کنکورد، دو آب‌نمای بزرگ آن است که توسط ژاک اینیاس هیتورف (Jacque-Ignace Hittorff) طراحی ‌شده‌اند. بررسی دقیق‌تر این آب‌نماها طرح دریایی‌شان را آشکار می‌کند. فواره جنوبی که به سن نزدیک‌تر است، به دریاها هدیه شده و پیکره‌های آن نمایانگر اطلس و مدیترانه هستند. فواره شمالی نیز وقف رودها شده و پیکره‌هایش رودهای رون و راین را نشان می‌دهند. همان طراحی که آب‌نماها را خلق کرده، پیکره‌هایی را که در گوشه‌های هشت‌ضلعی میدان کنکورد قرار دارند را نیز کارکرده است. این مجسمه‌ها در سال ۱۸۳۶ نصب شده و نمادی از شهرهای بوردو، برِست، لیل، لیون، مارسی، نانت، روان و استراسبورگ هستند.

میدان کنکورد پاریس با تاریخچه ی عجیب

درست در شمال میدان کنکورد، دو ساختمان سنگی شبیه به هم که با خیابان رویال از هم جدا می‌شوند قرار گرفته‌اند. ساختمان شرقی، وزارت نیروی دریایی بوده و ساختمان غربی هتل کلاسیک کریون (Hôtel de Crillon) است. این هتل در گذشته فرماندهان ارتش آلمان اشغالگر را طی جنگ جهانی دوم میزبانی می‌کرد. در کنار ساختمان هتل متوانید سفارت آمریکا را پیدا کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما