اوقات شرعی به افق تهران

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

اذان تهران

اوقات شرعی به افق تهران امروز و فردا

اوقات شرعی تهران شامل اذان صبح به افق تهران ، اذان ظهر به افق تهران ، اذان مغرب به افق تهران است. همچنین زمان طلوع و غروب آفتاب و نیمه شب شرعی به وقت تهران برای امروز و فردا در این صفحه نوشته شده است.

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۰‌

اذان صبح

03:13

اذان ظهر

12:10

اذان مغرب

19:43

طلوع آفتاب

04:57

غروب آفتاب

19:22

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۱‌

اذان صبح

03:14

اذان ظهر

12:10

اذان مغرب

19:43

طلوع آفتاب

04:58

غروب آفتاب

19:22

اوقات شرعی ، ساعات مشخصی از شبانه روز هستند که توسط دین مشخص شده تا فرایض خاصی دراین زمان ها انجام شود. مثلا نمازهای روزانه و روزه ماه رمضان از جمله فرایضی هستندکه اجرای آنها بدون اطلاع دقیق از اوقات شرعی میسر نیست. معیار ساعات شرعی ، موقعیت خورشید در آسمان میباشد.

اذان تهران

اوقات شرعی اعلام شده در این بخش، شامل وقت دقیق اذان صبح به افق تهران،  اذان ظهر به افق تهران، اذان مغرب به افق تهران، زمان طلوع و غروب آفتاب امروز می باشد.

مبانی تعیین اوقات شرعی به افق تهران

مبانی فقهی تشخیص اوقات شرعی در دین اسلام بر مبنای مشاهده مکان خورشید درآسمان است. در حقیقت ناظر زمینی مکان خورشید را مشاهده میکند و براساس اصول فقهی ، اوقات شرعی به افق منطقه ای که درآن حضور دارد را مشخص مینماید. بعنوان مثال زمانیکه خورشید بیشترین ارتفاع را درآسمان یک منطقه داشته باشد، لحظه ظهر شرعی برای آن منطقه فرا رسیده است. مبانی فقهی تعیین زمان اذان های صبح و ظهر و مغرب و سایر اوقات شرعی در مذهب تشیع بطور خلاصه عبارتنداز:

  • اذان صبح تهران : اولین روشنایی خورشید ( فجر صادق ) پدیدار شود و در سمت مشرق پخش گردد.
  • طلوع آفتاب تهران : لبه بالای قرص خورشید از زیر افق بیرون بیاید.
  • اذان ظهر تهران : خورشید بیشترین ارتفاع را در آسمان داشته و سایه شاخص به کمترین مقدارخود برسد.
  • غروب آفتاب تهران : ناپدید و پنهان شدن قرص خورشید از افق غربی.
  • اذان مغرب تهران : اندکی پس از غروب آفتاب و زمانیکه حمره مشرقیه (سرخی هنگام غروب آفتاب) به بالای سر ناظر برسد و یا از آن بگذرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید