جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

میخواهید به جلفا سفر کنید؟ در این مطلب جاهای دیدنی جلفا را معرفی میکنیم که شاید بتوان گفت از کم نظیرترین شهرهای ایران است.

شهر جلفا به دلیل موقعیت گمرکی و تجاری خود، یکی از شهرهای مهم ایران محسوب می‌شود. وجود کلیساهای تاریخی بسیاری که در این شهر وجود دارد مبین این است که اغلب ساکنانش را اقلیت‌های مذهبی تشکیل می‌دهند. این شهر دارای بازار و مراکز خرید بسیار زیادی نیز است. همچنین از سوی دیگر جلفا در منطقه آزاد تجاری واقع‌ شده  و به همین دلیل یکی از قطب‌های مهم تجاری ایران به‌ شمار می‌آید و جالب است بدانید که این شهر پس از فرودگاه‌های تهران، پرترددترین مرز مسافری کشورمان می‌باشد.

جلفا به لحاظ آب هوایی شهری نیمه‌خشک و نیمه سرد است. در فصول گرم سال همچون تابستان، دمای هوا در این شهر بسیار بالاست و در فصل زمستان نیز به دلیل واقع‌ شدن آن درنزدیکی کوه کیامگی و همچنین کوه‌های سر به فلک کشیده شده دیگر، دمای هوا پایین و بسیار سرد است. به همین خاطر بهتر است بگوییم که دو ماه اول سال در فصل بهار بهترین زمان برای سفر به جلفا و بازدید از این شهر زیبا است. البته این شهر زمستان‌ها و تابستان‌های بسیار شگفت‌‌انگیزی دارد. در این مطلب قصد داریم در قالب یک راهنمای سفر به شهر جلفا مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر را معرفی کنیم. در سفر به جلفا به شما توصیه می‌کنیم که حتما از این مکان‌ها بازدید کنید.

رود ارس

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

از جاذبه‌‌های طبیعی شهر جلفا، رود ارس یا آراکس قدیم است. ارس در حقیقت مهم‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه ایران می‌باشد. این رودخانه از دو شاخه، یکی در ارمنستان و دیگری از رشته کوه‌های آرارات در ترکیه سرچشمه می‌گیرد و تا بهرام تپه ادامه دارد. جالب است بدانید این رود در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل قابل‌ روئیت است.

آبشار ماهاران

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

آبشار ماهاران در نزدیکی روستای قشقلاق، در دره ماهان و در دامنه شمالی منطقه حفاظت‌شده کیامکی داغ و در جنوب شرقی روستای لیوارجان واقع‌ شده است. برای دیدن این آبشار زیبا دو مسیر پیش روی شماست اول این‌ که از دره ماهاران به سمت پایین بیایید و در مسیر از رود منتهی به آبشار لذت ببرید. و مسیر دوم این‌که پیاده از روستای ارسی به سمت ماهاران حرکت کنید. ارتفاع آبشار ماهاران به بیش از ۱۵ متر می‌رسد. وجود اختلاف ارتفاع در این منطقه سبب تفاوت اقلیم در یک محدوده شده است بطوریکه حتی فصل رویش گیاهان نیز در آنها باهم متفاوت می‌باشد. درحالی‌که در فصل بهار درختان پوشیده از شکوفه هستند، ارتفاعات کیامکی داغ پوشیده از برف است و رویش گیاهان در این منطقه در اواخر بهار و اوایل تابستان صورت می‌گیرد.

وجود آبشار زیبای ماهاران، قلعه علی بیگ، لاله‌های رنگارنگ دامنه‌ کوهستانی کنتال، درختچه‌های زرشک و  گیاهان دارویی موجود در این منطقه همه و همه جلفا را به یک مکان توریستی بدل کرده که همه‌ساله تعداد بسیاری از دوستداران طبیعت را به این منطقه جذب می‌کند. همچنین چشمه‌های فراوان این منطقه که آب آن‌ها با آب ذوب شده از برف کوه‌ها در فصول بهار و تابستان، آبشارهای بی‌شماری را به وجود آورده است. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آب این چشمه‌ها آبی صاف و زلال‌ و فاقد هرگونه املاح و آهک است.

آبشار آسیاب خرابه

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

رویای دست ‌نیافتنی هر انسانی حضور در جایی است که نسیم روح‌نوازی صورتش را نوازش کند و قطرات باران گونه‌ای روحش را تازه کند. اگر به دنبال مکانی هستید تا این رویای دل‌انگیز را به واقعیت بدل کنید پیشنهاد ما این است که در سفر خود به جلفا از آبشار آسیاب خرابه دیدن کرده و سفری بی‌نظیر را تجربه کنید. بی‌شک یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه است. وجه‌ تسمیه آبشار آسیاب خرابه این است که در گذشته در این منطقه آسیاب آبی موجود بوده که مردم از آن استفاده می‌کردند. اما اکنون به دلیل این‌که بخش‌های اعظم آن تخریب‌ شده و دیگر کاربردی ندارد به این نام مشهور است.

آبشار آسیاب خرابه مکانی منحصر به‌ فرد در دل کوه‌ها است که آب آن از کوه‌های کیامکی سرچشمه می‌گیرد و سطح دیواره‌های آبشار که از گیاهان آبزی و خزه‌ها پوشیده شده است منظره‌ای فوق‌العاده و بسیار چشم‌نواز به وجود آورده است. درختان انجیر واقع در کنار چشمه‌ها زیبایی این آبشار را دو چندان کرده است. بهترین زمان برای سفر به این آبشار فصل بهار و تابستان می‌باشد. اما در زمستان نیز که قطرات این آبشار به شکل قندیل از دیواره‌ها آویزان می‌مانند نیز زیبایی خارق‌العاده‌ای به این آبشار می‌بخشد.

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

برای سفر به آبشار خرابه پس از رسیدن به جلفا جاده خروجی شهر را به سمت شرق وارد شده و به‌ موازات رود ارس ۲۵ کیلومتر را طی کنید تا به جاده فرعی و تابلوی ورودی «آبشار آسیاب خرابه» برسید.‌ پس از ورود به این جاده فاصله شما تا آبشار ۸ کیلومتر خواهد بود پس‌ازآن، قبل از رسیدن به آبشار به یک دوراهی می‌رسید. در این دوراهی سمت چپ، شما را به روستای الوان راهنمایی می‌کند و سمت راست مسیر شما برای رسیدن به آسیاب خرابه است.

روستای اوشتبین

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

روستای اوشتبین یکی از ده‌ها روستایی است که در حاشیه رود ارس قرار دارد. این روستا که در دل کوه‌های بلند آذربایجان شرقی قرار گرفته  بکر و دست‌ نخورده‌ترین روستای این منطقه می‌باشد. جالب است بدانید قدمت روستای اوشتبین به دوره صفویه بازمی‌گردد این نکته در کتیبه‌های مرمرِ موجود در سر در خانه‌ها قابل‌رؤیت است.

وجه‌ تسمیه روستای پلکانی اوشتبین این است که «اوش» به معنای عدد سه و «تبین» به معنی قبیله است و این روستا از ترکیب سه روستای اطراف تشکیل‌ شده و عده‌ای هم معتقدند که بخش دوم نام روستا «بیین» به معنای میان است. همچنین این روستا چون در میان سه کوهستان کیامکی، کوه‌‌های دودسته‌شان و قازان داغی واقع شده است به این نام مشهور می‌باشد.

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

خانه‌های روستای اوشتبین اغلب به شکل پلکانی ساخته می‌شود و علت این کار در شیب تند کوه می‌باشد. در این سبک از روستاها سقف یک خانه، حیاط خانه‌ی دیگر است. اغلب خانه‌ها در این روستا ایوان دارند و بدون حصار و دیوار ساخته‌شده‌اند. الگوی داخلی و خارجی خانه‌ها بنا بر اقتصاد و معیشت روستا ساخته‌ شده است هر کدام از خانه‌های روستا دارای اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق‌خواب، انبار علوفه ، آغل و کارگاه ابریشم‌بافی هستند. جهت ساخت خانه‌ها نیز برای محفوظ ماندن از سرما شرقی-غربی است.  اقامت در یکی از این خانه‌های روستایی می‌تواند تجربه ای رویایی در سفر شما به شهر جلفا باشد.

از آثار تاریخی این روستا می توان به ۸ اثر زیر اشاره کرد :

  1. آرامگاه شاعر بزرگ آذری زبان ابوالقاسم نباتی
  2. آرامگاه خواجه ملک کدخدا عارف دوره قاجار
  3. خانه سلمان زاده
  4. کتیبه‌هایی که به خط ثلث است و قدمتش به دوره شاه طهماسب می‌رسد
  5. کتیبه و مقبره خواجه احمد
  6. سنگ‌های حکاکی شده به زبان عربی سردر خانه‌ها
  7. سنگ قبر‌های قبرستان قدیمی روستا
  8. ابزارهای قدیمی شامل آب خوری، شمشیر، خنجر، زنار و کاسه‌های برنجی

البته باید بدانید که این روستا در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. اما برای دسترسی به این روستا پس از عبور از شهر جلفا، با استفاده از جاده نودرز – کردشت از سه راهی هراس به این روستا وارد شوید.

کلیسای سنت استپانوس جلفا

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

کلیسای سنت استپانوس دومین کلیسای مهم ارمنی‌ها در ایران است. نام این کلیسا از اولین شهید راه مسیحیت که در بیت‌المقدس توسط یهودیان سنگسار شد گرفته‌ شده است. این کلیسا که در دل کوه قرارگرفته و شکل ظاهری این کلیسا به شکل استوانه‌ای با گنبدی مخروطی شکل است. قدمت کلیسای سنت استپانوس به قرن نهم میلادی باز ‌می‌گردد و جالب است بدانید این کلیسا در قرن ۱۷ میلادی توسط خلیفه اعظم وانگ استپانوس مرمت شد. همچنین پس از آن نیز به علت خرابی‌های ناشی از زلزله  برای چهارمین بار به‌ وسیله عباس میرزا نائب السلطنه فتحعلی‌ شاه مرمت شد و طی کتیبه‌ای به خط نستعلیق روی سنگ آهکی سرخ‌ رنگی  که بالای در ورودی کلیسا نصب شد کلیسا را وقف وانگ استپانوس کرد. این کلیسا مورد احترام تمامی مسیحیان و اکثر ادیان است و امروزه نیز هزاران ارمنی برای انجام مراسم مذهبی خود یک روز از سال را در این کلیسا می‌گذرانند. فضای داخل کلیسا از سه قسمت ایوان، نمازخانه و محراب تشکیل‌شده است که به شکل صلیب می‌باشد. ایوان اصلی بر دو ستون و دو نیم ستون قرار دارد. در پشت ایوان و زیر گنبد اصلی نیز یک نمازخانه قرار دارد.

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

محراب در بخش شرقی نمازخانه است تصاویر موجود در کلیسا به شیوه نقاشی‌های قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی می‌باشد . ازجمله آثار این کلیسا می‌توان به برج ناقوس و اجاق دانیال اشاره کرد. معماری و مصالح ساختمانی این بنا و تزئینات بسیار زیبای این بنا به سبک معماری اشکانی و رومی شباهت بسیاری دارد و این نوع معماری به نام معماری ارمنی مشهور است. این بنای تاریخی جزء آثار ملی ایران ثبت‌ شده و به دلیل قدمت تاریخی و مذهبی و شیوه معماری همراه کلیسا‌های دیگر استان آذربایجان در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

مجموعه کردشت

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

مجموعه کردشت در ساحل رود ارس واقع شده است. قدمت تاریخی این مجموعه به دوره قاجار و به جنگ‌های سی ساله ایران و روس باز می‌گردد. مقر برجک‌ها و حصارهای باقیمانده از آن دوران سندی بر این مدعی است که در زمان جنگ ایران و روس این مجموعه مرکز فرماندهی عباس میرزا بوده‌است. این مجموعه از هشت بنا تشکیل‌شده که از جمله این بناها می‌توان به مسجد غریب، عمارت قلعه عباس میرزا، ساخلو (پایگاه نظامی)، دیوانخانه، حمام بزرگ و حمام کوچک اشاره کرد. قلعه نظامی کردشت از قلعه‌های مورد استفاده در مبارزات عباس میرزا علیه روسیه بوده است البته باید بدانید که قدمت این قلعه به قرن‌های اولیه اسلام می‌رسد.

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

حمام کردشت نیز که در وسط باغ بزرگی بنا شده یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در شهر جلفا به شمار می‌آید. این حمام دارای معماری اصیل و سنتی می‌باشد. حمام کردشت دارای یک هشتی بوده که یکی از اضلاع آن درب ورودی و دیگری سربینه یا ورودی رختکن است. همچنین این حمام دارای سرستون‌های مقرنس‌ می‌باشد که با سرب مذاب به ستون‌ها وصل شده‌اند. حمام کردشت یکی از زیباترین حمام‌های آذربایجان می‌باشد.

جاهای دیدنی جلفا ، شهر مرزی با جاذبه های بی شمار

در این راهنمای سفر به شهر جلفا ما سعی کردیم که مهم‌ترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری در این شهر را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم. امیدواریم که از آن لذت برده باشید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید