خلخال یک شهر زیبا سرسبز و رؤیایی در استان اردبیل است که در ارتفاع 1843 متری از سطح دریا واقع شده و دارای آب و هوای کوهستانی و سرد است. این شهر بیشتر بخاطر زیباترین جاده ایران یعنی اسالم به خلخال شناخته می‌شود و گردشگران با عبور از این جاده به خلخال می‌رسد و در طبیعت خاص جنگل‌های تالش، مراتع و روستاهای آن چند روزی را در دل طبیعت زیبا سپری می‌کنند.

شهر خلخال محل بکر و کم جمعیتی است و تنها 40 هزار نفر در آن زندگی می‌کنند و  تولید محصولات کشاورزی، باغ داری و دام‌پروری با محوریت گندم، حبوبات، برنج، سیب، انگور و پنبه، پوست، عسل، پشم و محصولات لبنی در این ناحیه رونق فراوانی دارد. اما اگر شما از دسته افراد طبیعتگرد هستید، خلخال یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های سفر شما می‌تواند باشد، اگر می‌خواهید به این شهر سفر کنید این نکته را بدانید که در زمستان و پاییز هوا در این منطقه به‌شدت سرد است ، برخی جاده‌ها به خاطر بارش سنگین برف بسته می‌شوند و کار شما بسیار دشوار می‌کند. در واقع بهترین زمان سفر به خلخال در فصل تابستان است تا بتوانید یک هوای خنک را تجربه کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا جاذبه‌های گردشگری این شهر را به شما معرفی کنیم.

جاده اسالم به خلخال

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی


سفر خود را از اینجا آغاز کنید، از رؤیایی‌ترین جاده ایران که جز 10 جاده زیبای جهان نیز شناخته می‌شود، اینجا یک مسیر 70 کیلومتری پیش روی شماست که شما را از زمین جدا کرده و به بهشت می‌برد. این جاده استان گیلان را به اردبیل متصل می‌کند و بهتر است به سمت تالش سفر کنید، قبل از رسیدن به آن وارد شهر اسالم شوید و به سمت خلخال حرکت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سفر به اسالم به خلخال این مطلب را بخوانید:

  معرفی چشمه درمانی آبگرم قره سویی (اعصاب سویی)

 آبشار آقبلاغ  خلخال

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

چشمه‌ای زیبا به نام آقبلاغ در دامنه سفید کوه این شهر وجود دارد که در خروجی خود آبشاری زیبا را تشکیل می‌دهد که دیدن آن خالی از لطف نیست برای رسیدن به این آبشار باید به روستای لرد بروید.

حمام نصر خلخال

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

این حمام تاریخی شهر خلخال که ساخت آن به دوران قاجاریه باز می‌گردد مانند دیگر حمام‌های تاریخی ایرانی دارای یک محوطه خدمات، خزینه، سربینه است که با چند در ورودی و خروجی به هم متصل می‌شوند. امروزه از این حمام قدیمی به عنوان موزه شهر خلخال استفاده می‌شود و برای ورود به آن برای بازدید کنندگان آزاد است.

پل پردیس خلخال

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی


این پل تاریخی که امروزه بخش کمی از آن باقی‌مانده مربوط به دوران صفویه است که در آن دوران روی رودخانه قزل ازون بنا شده و امروزه در بخش فیروز آباد، روستای پردیس قرار دارد.

آب گرم

اگر می‌خواهید در خلخال سری به حوضچه‌های آب گرم بزنید و از خواص درمانی آن‌ها استفاده کنید باید به سمت 22 کیلومتری شمال خلخال بروید تا به مجموعه آبگرم کوثر برسید. آب گرم این منطقه از جمله آب‌های سدیک گازدار و بی‌کربنات است که آقایان و بانوان محترم می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

قلعه خشتی گیلوان

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

 

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی


این قلعه قدیمی در روستای گیلوان روی یکی از تپ‌های بلند آن واقع شده که از فرم آن نشان می‌دهد که برای دفاع از این منطقه ساخته شده بوده است. بیشتر بخش‌ها و دیوارهای آن بر اثر جنگ‌ها و عوامل طبیعی فروریخته اما برخی از برج‌های آن همچنان با مقداری آسیب پابرجای مانده هنوز قدم این مکان مشخص نشده اما کارشناسان به خاطر وجود قبرستان اسلامی در کنار آن حدس می‌زنند که مربوط به دوره‌های اسلامی باشد.

  جاهای دیدنی سرعین ، از گرمای جوشان زمین تا سرمای آسمان

غار جلال آباد- غار هفت خانه

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی


این غار در روستای جلال آباد و فاصله 70 کیلومتری شهر خلخال واقع شده است که برای رسیدن به آن باید در دامنه کوه کمی پیاده‌روی کنید. همچنین یک غار دیگر به نام هفت خانه در روستای گرمخانه خلخال وجود دارد که فقط 20 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. این غار دارای 2 ورودی و 7 تالار است که از طریق راهروهایی به یکدیگر متصل می‌شوند.

 روستاهای دیدنی خلخال

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر خلخال رفتن به روستاهای آن است، طبیعت بی‌نظیر، بکر و آرام این روستاها آرامشی مثال زدنی را به شما عرضه خواهد کرد و می‌توانید لحظاتی تکرار نشدنی را در دل طبیعت آن تجربه کنید.

روستای برندق

این روستای ویژه گردشگری در داخل دره‌ای محاصره شده با کوه‌های بلند در بخش خورش روستم واقع شده و یک رودخانه زیبا از میان آن می‌گذرد، در اینجا علاوه بر دام‌پروری می‌توانید باغ‌های زیبای زرد آلو، گردو، انگور و انجیر را از نزدیک مشاهده کنید.

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی

 روستای کزج

جاهای دیدنی خلخال ، شهر زیبا سرسبز و رؤیایی


این روستا جز 10 روستای مهم گردشگری ایران محسوب می‌شود که در بخش خورش رستم قرار گرفته و حدود 50 کیلومتر با مرکز شهر خلخال فاصله دارد. معماری این روستا بسیار شبیه به ماسوله است و مردم آن به دام‌پروری و کشاورزی مشغول هستند. 
از جمله دیگر روستای دیدنی شهر خلخال می‌توان به گوران سراب،سوسهاب، ماجلان، کجل، نمهیل و شمس آباد اشاره کرد که همگی با دارا بودن طبیعت بی‌نظیر خود مکانی مناسب برای بازدید هستند.

برای اقامت در این شهر می‌توانید در فصل‌های خوش آب و هوا از کمپ زدن در روستاها و بخش‌های طبیعی استفاده کنید اما اگر قصد دارید به هتل بروید می‌توانید به هتل 3 ستاره فلور خلخال به آدرس: خلخال-خوجین- نرسیده به پمپ بنزین رفته و از امکانات مناسب آن استفاده کنید.

منبع : setare
نویسنده

یک نظر بنویسید