خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

یکی دیگر از خانه های قدیمی و اصیل با معماری چشم نواز یزد خانه مشق امین یزد می باشد. خانه مشق علی امین در سال 1378 توسط صاحب خانه یعنی مرحوم حسین امین با مبلغ 20 میلیون تومان بازسازی شد. وی خانه را پس از بازسازی به سازمان دانش آموزی اهدا کرد تا خانه تاریخی مشق علی امین یزد در اختیار دانش آموزان محروم قرار بگیرد.

خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

ایشان تصمیم گرفت در همین راستا که خانه برای دانش آموزان نیازمند استفاده شود نام آن را، خانه مشق نام گذاری کند اما در بازسازی و مرمت آن تلاش شد تا ارزش های معماری و بومی خانه حفظ گردد. در این مکان فرهنگی برای حدود 14 هزار دانش آموز فعالیتهای فوق برنامه طرح ریزی شده است که از جمله فعالیت های آن، تشکیلات پیشتازان، فرزانگان و اعزام دانش آموزان به حج عمره می باشد. این خانه دقیقا همجوار حسینیه گلشن یزد است.

خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

به محض ورود به خانه تاریخی مشق امین در یزد، با گذشتن از هشتی به راهرویی هدایت می شوید که به حیاط اصلی ختم می شود و وقتی به حیاط اصلی ورود پیدا می کنید، در طرف راست یک اتاق پنج دری زیبا و دلنشین با پنجره هایی که با شیشه های رنگی رو به آفتاب چشم نوازی می کند مشاهده می شود. در پایین همان پنج دری، زیرزمینی جالب و خنکی قرار دارد که دیوارهای آن با گچ اندود شده اند.

خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

در کنار همان اتاق یعنی رو به روی ورودی اصلی، حیاط با تالاری زیبا واقع شده و زیر آن پایابی با معماری تحسین برانگیز خودنمایی می کند که صاحبان خانه برای تامین آب شرب از آن استفاده می کردند.

خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

خانه مشق امین دارای یک حیاط با ابعاد کوچک تر نیز می باشد که سمت حیاط اصلی قرار دارد و در آن اتاق های سه دری با درها و پنجره های بزرگ و زیبا خودنمایی می کند. در بالای هرکدام از پنجره ها کتیبه هایی قدیمی از جنس گچ وجود دارد ولی در کنار همان کتیبه ها، پنجره هایی کوچک با شیشه های رنگی تعبیه شده است. در اتاق های خانه روی دیوارها نوشته هایی از اشعار قدیمی حکاکی شده به چشم می خورد.

خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

طرح خانه مشق علی امین در یزد به سبک و سیاق خانه های اعیانی یزد بنا شده که از بیرون هیچ اشرافی بر آن وجود ندارد. مصالح ساخت خانه مشق علی امین نیز آجر، خشت خام و گچ می باشد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از خانه مشق امین که یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری یزد می باشد، دیدن کنید.

 

خانه تاریخی مشق امین در استان یزد

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید