بندر عسلويه در ۷۰ كيلومتري جنوب شرقي كنگان و ۳۷ كيلومتري شرق بندر طاهري در راس خليج ناويند بين مدار ۲۷ درجه و ۲۸ دقيقه عرض شمالي و ۵۲ درجه و ۳۷ دقيقه طول شرقي واقع شده و فاصله آن تا مركز استان (بو شهر) ۳۰۸ كيلومتر است. درباره نامگذاري عسلويه،زنده ياد مهندس احمد حامي در كتاب “سفر جنگي اسكندر مقدوني به ايران و هندوستان بزرگترين دروغ تاريخ است” از عسلويه با حرف اول الف نام برده و اظهار داشته است اين نام هم مثل بسياري از نام هاي منطقه مثل خارك،لارك،تنب و… يك نام ايلامي است و از دوره ايلامي ها به جا مانده است و كلمه “اسلو” با حرف الف در ابتدا به معناي آبگير، استخر و محل توقف كشتي ها است . آقاي محمد تقي مصطوي نيز در كتاب اقليم پارس اين مطلب را بر اساس كفته مهندس حامي تكرار كرده است. برخي مورخان و محققان متاخر عسلو را داراي چشمه ها و اب هاي شيرين دانسته اند و معتقدند به همين جهت بر آن نام عسلويه نهاده اند.

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

معرفي فرهنگ و تاريخ عسلويه

بخش عسلویه با وسعت ۹۳۶ کیلومتر مربع در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان کنگان واقع شده است که از غرب به بخش مرکزی کنگان و روستای شیرینو ، از شمال به رشته کوههای زاگرس جنوبی ، از جنوب به خلیج نیلگون و خلیج همیشه فارس و از شرق به شهرستان پارسیان استان هرمزگان محدود و در مدار ۳۸و۵۲ طول شرقی و ۲۷ و ۲۴ عرض شمالی قرار دارد.

بخش دارای ۲ شهر بنام های عسلویه و نخل تقی و ۲۱ روستا که طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال ۸۵ تعداد ۳۱ هزار نفر جمعیت در شهرها و روستاهای بخش ساکن و حدود ۲۳ هزار نفر نیز نیروی کارگری بوده است که در حال حاضر طبق آمارهای موجود حدود ۳۸ هزار نفر از اقصی نقاط مختلف کشور در تاسیسات و پروژه های منطقه مشغول بکارند.

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

روستاهای بخش در دو مسیر موازی یکدیگر قرار دارند ؛ بدین صورت که در مسیر جاده اصلی پارسیان – بوشهر بترتیب از شرق به غرب روستاهای بندو ، سهمو جنوبی ، سهمو شمالی ، سواحل ، مروع ، چاه مبارک ، خیارو ، عسکری ، اخند ، دهنو ، کلات ، بزباز و بیدخون با فاصله ی کمی از یکدیگر ( کل مسیر در حدود ۳۵ کیلومتر) و در نزدیکی رشته کوه زاگرس قرار دارند و در جانب دیگر و در کنار ساحل زیبای خلیج فارس روستاهای خره ، کنارخیمه ، بنود ، زبار ، صفیه ، بساتین و هاله در کنار منطقه بکر و شگفت انگیز نایبند قرار دارند.

پارک ملی نایبند در موقعیت جغرافیایی N2727 E5240 در استان بوشهر واقع است. پارک ملی دریایی نایبند با مساحت ۴۹۸۱۵ هکتار(ماخذ : اطلس مناطق حفاظت شده ایران چاپ ۱۳۸۵ ) در دو استان بوشهر ( بخش عسلویه شهرستان کنگان ) و هرمزگان( شهرستان پارسیان بخش کوشکنار ) قرار دارد . مجموعه پارک ملی دریایی زیر نظر اداره کل محیط زیست شهرستان کنگان می باشد. با یک محیط بانی در نزدیک روستای ” بنود ” با ده محیط بان . حدود ۲۷ هزار هکتار این منطقه دریایی و بقیه خشکی است.

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

بخش شمال غربی پارک دریایی نایبند محدود به روستای ” بیدخون “(در زبان محلی بردخون نامیده می شود) و تاسیسات سمّی عسلویه است و بخش شرقی آن در قسمت خشکی ” کوشکنار ” و در قسمت خشکی – آبی جنوب بندر ” تِبن ” است که به زودی زود در همین بخش شرقی ، صنایع دیگری چون آلو مینیوم (صنعتی که آب ، هوا و خاک را آلوده می سازد و لجن های قرمز از آلاینده های خطرناک شناخته شده آن است ) ، فولاد و صنایع جانبی دیگر نیز ایجاد خواهد شد .

در سال ۱۳۵۷ (۷/۹/۵۷ ) خلیج نایبند همراه با بخشی از دماغه نایبند با با مساحت ۱۹۵۰۰ هکتار ( ماخذ : مناطق حفاظت شده ایران – هنریک مجنونیان – سازمان حفاظت محیط زیست – چاپ ۱۳۷۹ ) به عنوان منطقه حفاظت شده نایبند در فهرست مناطق حفاظت شده ایران قرار می گیرد . این منطقه همراه با مناطق دیگر از جمله دماغه نایبند و بخشی از آبهای خلیج فارس در سال ۱۳۸۳ به عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت و اعلام می شود .

اين منطقه از نظر تنوع جانوران وحشى منحصر به فرد است و داراى ميش و قوچ، کل، بز وحشى، آهو، جبير و پلنگ است. جبير را آهوى هندى و آهوى کويرى نيز مى‌نامند. جبير کمى کوچکتر از آهو با پوست اُخرايى رنگ است که رنگ سفيدى در زير شکم دارد. شاخ آن مستقيم با انحنايى در طرف جلو است که پيچ قلاب مانند نوک شاخ آهوى ايرانى را ندارد.

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

منطقه حفاظت شده نايبند بصورت دماغه اي در آبهاي خليج فارس با ارتفاع صفر تا حداكثر ۴۶ متر از سطح دريا واقع شده است .

منطقه نايبند شامل :
۱ – خليج نايبند
۲ – منطقه حفاظت شده نايبند
۳ – جنگلهاي حراي حوزه هاي عسلويه
۴ –بساتين و هاله

اين منطقه در ۳۲۰ كيلومتري جنوب شرقي بندر بوشهر واقع شده است . بدون ترديد يكي از زيبا ترين منطقه ساحلي در طول سواحل خليج فارس بشمار مي رود . آثار بجا مانده از بندر تاريخي نايبند و در دماغه نايبند ، حاكي از پيشينه تاريخي طولاني منطقه است . با بررسي آثار، نشان مي دهد اين بندر در عصر آل بويه يكي از بنادر مهم و از مراكز عمده صيد و تجارت مرواريد خليج فارس بوده است .

منطقه حفاظت شده نايبند با وسعت ۲۲۵۰۰ هكتار كه بصورت دماغه مرتفعي در ساحل جنوبي خليج نايبند قرار گرفته ، بدليل دارا بودن اكو يستم كم نظير ارزشهاي زيستگاهيبراي گونه هاي متنوع حيات وحش از جمله : كل وبز ، قوچ وميش و حضور گونه هاي نادري از قبيل جييروجيرفتي مي توان مشاهده كرد . منطقه نايبند در سال ۱۳۷۵ بعنوان منطقه حفاظت شده شناخته شده و از آن تاريخ تحت كنترل و نظارت اداره كل حفاظت محيط زيست استان بوشهر در آمد .

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

پوشش گياهي
پوشش گياهي پارك ملي ناي بند شامل اجتماعات حرا و ساير گياهان آبزي نظير علف هاي دريايي و جلبك ها در اكوسيبستم هاي ساحلي و گياهان مقاوم شور پسند نظير گز ، علف شور ، شصت عروسان و خار شتر در مناطق به دور از ساحل است . از ساير گونه هاي گياهي در ارتفاعا ت و دشت ها ي مرتفع مي توا ن ،كنار ، كهور ايرا ني ، انجير معابد ، انار شيطا ن ، استبرق ، قيچ ، دافني و صبرزرد و …. را نام برد . درختان حرا در حوزه هاي نايبند مهم ترين جامعه گياهي منطقه را تشكيل مي دهد . اين جامعه در سواحل گلي داراي جريان جزر و مدي آرام مي رويد . استان بوشهر شمالي ترين رويشگاه در ختان حرا در خليج فارس است . جنگلهاي حرا جز با ارزش ترين زيستگاههاي ساحلي است ونقش زيست بوم هاي خشكي و دريايي ايفاد مي كند . لازم به ياد آوري است درختاني نظير انجير معابد با تنه هاي تنومند ودر ختان حرا (( مانگروها و چندل ))با داشتن ريشه هاي آويز در آ ب شناور ند .

حيات وحش عسلویه
شده مجموعه خليج نايبند و منطقه حفاظت ناي بند محيط مناسبي را براي زيست و تغذيه انواع بي مهرگان ، ماهي ها ، خزندگان ، پرندگان و پستانداران فراهم آورده است . كه بسياري از آنها گونه هاي نادر و يا در حال انقراض محسوب مي شوند . از جانوران مهم مي توان به جبير اشاره كرد كه جز گونه هاي نادر و حمايت شده كشور است . ساير پستانداران خشك زي موجود در پارك شامل گرگ . شغال ، خرگوش ، روباه وانواع جوندگان مي توان نام برد .

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

علاوه بر آن نايبند داراي ارزشهاي زيستي منحصر به فردي جهت زاد و ولد پستانداراني نظير قوچ و ميش ، كل و بز ، مي باشد . از پستانداران دريايي كه در بخش آبهاي آزاد موجود در پارك يافت مي شود ، مي توان انواع دلفين و نهنگ را نام برد كه عمق زياد آب در اين بخش دلفين ها را متوجه خود ساخته و شيرجه زدن دلفين ها و شناي دسته جمعي كوسه ماهي ها از صحنه هاي بسيار زيباي طبيعي اين قسمت از پارك مي باشد .

از ديگر آبزيان اين منطقه مي توا ن به دو نوع لاك پشت عقابي و لاك پشت سبز اشاره كرد . خرچنگ هم در اين مناطق بسيار زياد ديده مي شوند . ماهي گل خورك نيز در اين منطقه مشاهد ه مي شود اين ماهي داراي چشم ها ي برجسته و حالت جهند ه دارد و كانالهايي رادر كنار در يا مي سازد .

پرندگان مهاجر در اين مناطق بسيار زياد است كه بعضي از آنها عبارتند از :

فلامينگو ، گيلانشاه ، پليكا ن سفيد ، سليم ، آبچليك ،كاكايي ، پرستوها ي دريايي ، اگرت پا خاكستري

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

قابليت توريستي عسلویه
خليج نايبند در سا حل شمالي منطقه نايبند با وسعت ۴۱۳۰ هكتار يكي ا ز ارزشمند ترين زيستگاههاي در يايي خليج فارس است . حوزه هاي متعد د ، جنگل هاي حرا ، سواحل ماسه اي درخشان در بخشهاي شمالي و شرقي وسواحل صخرهاي داراي حاشيه باريك ماسه ا ي جنوبي خليج و بخش غربي منطقه حفاظت شده نايبند ، در ختان كهنسال انجير معابد در دماغه نايبند ، دشت هموار بخش شمالي ، دشتهاي مشجر و دره هاي عميق و صخرهاي در بخش جنوبي بديع ترين چشم انداز هاي طبيعي سواحل خليج فارس را يكجا گرد آورده است . وجود اين چنين مناظري ، وجود تپه هاي مرجاني جهت تفريح غواصا ن و حتي فرايند تخمگذاري و جوجه آوري لاك پشتاندريايي كميا ب كه كمتر نقطه اي از سواحل صورت مي گيرد مي تواند سبب جلب گردشگران شود .

قابليت اكولوژيكي عسلویه
اين منطقه از نظر سيماي فيزيوگرافيك و نيز از حيث اجتماعات بيولوژيك يك سيستم معرف محسوب مي شود . خليج هاي كوچك ساحلي ، از مناطق با توليد بالقوه مي باشد و از سويي از نظر آسيب پذيري جزو مناطق بحراني محسوب مي گرددند . چنين ويژگيها يي براي خليج نايبند نيز بعنوان يك خليج كوچك ساحلي صادق است . وجود آرامش نسبي و شفافيت آب در اين محدوده ا ز آبها ي ساحلي باعث گسترش مجتمع مرجاني و علف هاي درياي در بستر خليج و آبهاي مجاور آن شده است .

كله هاي آبسنگ مرجاني در دهانه خليج نايبند از نادر اجتماعات مرجاني در نزديكي سواحل سرزمين اصلي در ايران محسوب مي گردند . اين منطقه واحد اهميت زيسگاهي فراواني براي گونه هاي حمايت شده اي مانند درختان حرا ،لاك پشت سبز ، لاك پشت منقار عقابي و پليكان پا خاكستري است .

فعاليت هاي موثر انساني
تحولات و پيشرفت هاي اخير تكنولوژي در استان بوشهر خصوصا منطقه عسلويه مرحله تازه اي از تخريب طبيعت و محيط زيست را در پي داشته است كه از مهم ترين آنها تاسيس منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي در سال ۱۳۷۷ مي باشد . عمده ترين تاثير اين تاسيسات كه در حاشيه شمال خليج فارس و در ۳۰۰ كيلومتري مشرق بندر بوشهر واقع است بر مناطق جزرو مدي و اكوسيستم دريايي آن منطقه است . كه تخليه پسابها و مجراي خروجي و آبهاي خنك كننده تاسيسات مستقيما وارد محيط زيست شده و باعث بر هم زدن نظم و تعادل اكو لوژيك منطقه آبي مي گردد .

منطقه حفاظت شدهخليج نايبند هم از لحاظ تنوع زيسگاهي و تنوع گونه اي و هم از نظر چشم اند ازهاي ساحلي ، بدون ترديد در تمامي سواحل خليج فارس بي همتاست . لذا بي توجهي به ارزشهاي اين منطقه از ديدگاه زيست محيطي ، شيلاتي و تفرجگاهي و هر گونه دست اندازي و دخل وتصرف در محدوده حساس ذكر شده موجب بر هم خوردن تعادل بوم شناختي منطقه و بروز خسارات جبران نا پذيري برا ي نسل حاضر و آينده خواهد شد .

راهكار ها و پيشنهادات
براي جلو گيري از تخريب اكوسيستم دريايي(ناي بند ) و تداوم حيات وحش در منطقه مي توان راه حلهاي ذيل پشنهاد داد تا در دستور كار محيط زيست و سازمانهاي ذي نفع قرار گيرد .

۱- هرگونه لرزه نگاري و اكتشاف واستخراج در شعاع ۵ الي ۱۰ مايلي مناطق مد نظر جلو گيري شود .
۲- جلو گيري از هرگونه تخليه آب خن كشتي هاي بزرگ كه حاوي مواد شيميايي باشند.
۳- بدليل بسته بودن خليج فارس سعي شود فاضلاب صنعتي به مناطقي بدور از مناطق حفاظت شده هدايت شود
۴- جلو گيري از صيد بي رويه و غير اصولي از ذخاير دريايي مناطق فوق .
۵- ايجاد زيست گاههاي مصنوعي در نزديكي مناطق حفاظت شد ه تا فشار صيادي كمتري بر اين مناطق وارد شود .
۶- با توجه به درآمد ي كه جذب توريست براي كشور مي تواند داشته باشد با الگو برداري از مناطق مشابه در جهان مي توان به اين كار اقدام نمود .

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی 
غالب مردم روستاهاي همجوار پارك به حرفه ماهيگيري يا اشتغال در شركتهاي صنعتي منطقه مشغول مي باشند و كشاورزي كمترين ميزان اشتغال را به خود اختصاص مي دهد.

تعارضات مهم منطقه
.حضور ندسا (نيروي دریایی سپاه پاسداران )در منطقه :
۲. همجواری با تاسیسات عظیم پارس جنوبی
۳. مشکلات ناشی از فعالیت اهالی روستاهای منطقه
۴. اكتشافات چاه مدار در منطقه

تجهیزات و امکانات
ساختمان پاسگاه محيط باني( داراي آب ، برق ، تلفن ) – سيستم راديويي بيسيم – خودرو صحرايي – موتورسيكلت – تراكتور – موتوربرق – تجهيزات انفرادي محيط باني ( كوله پشتي ، دوربين چشمي ، كيسه خواب ) – موقعيت ياب دستي – رايانه و اينترنت

هتل ریم رام عسلویه در زمستان سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. این هتل دارای ۵۷ باب اتاق می باشد که در دو طبقه پراکنده شده اند. هتل ریم رام در خارج از محدوده شلوغ شهر واقع است و تا اسکله بندر عسلویه حدود ۱.۵ کیلومتر فاصله دارد. از مزایای هتل چهار ستاره ریم رام می توان به برخورداری از امکانات رفاهی از جمله استخر روباز و جت اسکی و پرسنل مجرب و کار آزموده اشاره کرد. قابل توجه مهمانان محترم، این هتل فاقد آسانسور می باشد.

رستوران و کافی شاپ های هتل ریم رام عسلویه
سالن صبحانه خوری هتل واقع در طبقه همکف با ظرفیت ۳۰ نفر (ساعت کاری صبحانه: ۷:۰۰ الی ۱۰:۰۰)
کافی شاپ هتل واقع در رستوران طبقه همکف با ظرفیت ۳۰ نفر (ساعت کاری: ۸:۰۰ الی ۲۱:۰۰)

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

امكانات هتل ریم رام عسلویه

پاركينگ
روزنامه
كتابخانه
نمازخانه
صندوق امانات
لابی
تاکسی سرویس شبانه روزی

غذا و نوشيدني

كافی شاپ
چايخانه سنتی
سالن صبحانه خوری

خارج از هتل

استخر رو باز
باغچه
فضای سبز
فضای بيرون برای شام
آلاچيق بيرون از هتل

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

ورزشي و تفريحي عسلویه

قايق سواری
جت اسکی

مديا و ديجيتال

اينترنت در لابی
اينترنت در اتاق
شبكه پخش فيلم داخلی
راديو
تلويزيون معمولی در لابی
تلويزيون LED در لابی

ديد(View) در برخي اتاق ها

نمای شهر
نمای کوه

مكالمه كاركنان

مسلط به زبان عربی
مسلط به زبان انگليسی

خدمات

پذيرش ۲۴ ساعته
خشکشویی
خدمات بيدار باش
خدمات اتو
دستگاه واکس کفش
اجاره ماشين
تبديل ارز
خدمات تور
فكس
اتاق چمدان
خدمات تهيه بليط
فتوكپي
صرافی ۲۴ ساعته
خدمات اینترنتی

اینترنت

رایگان! در لابی و اتاق ها
پارکینگ
رایگان! غیر مسقف با ظرفیت ۲۰ ماشین

قوانین و مقررات هتل ریم رام عسلویه
ساعت تحويل اتاق۱۴
ساعت تخلیه اتاق۱۲

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه
قانون خردسال

هزینه برای اقامت کودکان زیر ۵ سال رایگان ، ۵ تا ۱۰ سال در صورت عدم استفاده از سرویس نیمه بها و بالای ۱۰ سال نفر اضافه محاسبه می شود
اطلاعات مهم دیگر

پذیرش خانم تنها فقط با ارائه مدارک شناسایی معتبر امکان پذیر است.
پذیرش صیغه نامه معتبر با مهر برجسته امکان پذیر است.

آدرس: عسلویه – خیابان وحدت – حد فاصل میدان لنج و میدان محمد رسول الله – روبه روی رستوران تبریزی

جاهای دیدنی عسلویه ، معرفی فرهنگ و تاريخ عسلويه

منبع : seeiran
نویسنده

یک نظر بنویسید