جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

قم یکی از قطب‌های مهم گردشگری مذهبی ایران است و بسیاری از مسلمانان از نقاط مختلف جهان برای زیارت حرم مطهر حضرت معصومه به این شهر سفر می‌کنند. همچنین موقعیت استراتژیکی که این شهر از نظر مسیر رفت‌وآمد استان‌های مختلف دارد باعث شده است که هر سال گردشگران بسیاری از این شهر دیدن کنند. اگر شما هم قصد سفر به این شهر را دارید، برای آشنایی با جاهای دیدنی قم و مراکز گردشگری این شهر با ما همراه باشید:

گنبد سبز قم

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

مجموعه باغ گنبد سبز از سه مقبره تاریخی تشکیل شده و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی قم است. این مجموعه در محلی به نام دروازه کاشان قرار دارد و گنبد مقبره‌ها را با اسم گنبدهای دروازه کاشان هم می‌شناسند. کتیبه‌هایی که روی بنای مقبره‌ها قرار دارند نشان می‌دهند که این مقبره‌ها از قرن هشتم هجری به یادگار مانده‌اند و محل دفن خواجه اصل‌ادین و خواجه علی صفی هستند، اما از آنجایی که کتیبه مقبره سوم تخریب شده مشخص نیست این مقبره متعلق به چه کسی است. البته به جز این سه نفر افراد دیگری هم در زیر این مقبره‌ها دفن شده‌اند. تکنیک‌ها گچ‌بری‌ این بناها را تا حدی تحت تاثیر گنبد سلطانیه می‌دانند. همچنین معماری خاص و چندوجهی این بناها باعث شهرت مجموعه گنبد سبز شده است.

آدرس: استان قم، شهر قم، خیابان انقلاب، مجاورت گلزار شهدا

پارک آبی آب و تاب

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

پارک آبی آب و تاب یکی از جاهای دیدنی قم و از مهم‌ترین مراکز تفریحی این شهر است. این مجموعه ۳۰ هزار متر است و از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی خاورمیانه به حساب می‌آید؛ سالن پارک آبی حلزونی، دریاچه مصنوعی،‌ سرسره سقوط آزاد،‌ ۷سرسره برای بزرگسالان، ۵ سرسره برای کودکان و استخر موج از امکانات این پارک آبی هستند. همچنین اگر به این پارک آبی بروید می‌توانید یک روز کامل در کنار خانواده‌تان تفریح کنید، در باغ‌رستوران مجموعه غذا بخورید و از تفریحات دیگری مثل عینک واقعیت مجازی و جت ترامپولین استفاده کنید. اگر هم قصد نداشته باشید در این مجموعه غذا بخورید می‌توانید به کافی‌شاپ پارک آبی یا غرفه‌های آبمیوه‌ و بستنی‌فروشی‌اش سر بزنید و با یک خوراکی خوشمزه تفریحتان را کامل کنید.

آدرس: قم، بلوار غدیر، بوستان غدیر

موزه آستان مقدس حضرت معصومه(س)

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

موزه آستان مقدس حضرت معصومه(س) تنها موزه شهر قم و یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های ایران است. این موزه در سال ۱۳۱۴ در محوطه داخلی حرم افتتاح شد و بعدها مساحت آن بیشتر شد. در این موزه می‌توانید مجموعه‌ای از قرآن‌های خطی را ببینید که قدیمی‌ترین آن از سال ۱۹۸هجری به یادگار مانده. تابلوهای نقاشی مینیاتور و رنگ‌وروغن دوران قاجار و صفویه، سفال‌هایی از هزاره‌های اول و دوم قبل از میلاد و سفال‌های دوران‌های اسلامی، آثار شیشه‌گری، کاشی‌‌کاری، آثار حجاری، سنگ‌های قیمتی و قالی‌ها و پارچه‌های دستباف از آثاری هستند که با رفتن به موزه آستان حضرت معصومه(س) می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

آدرس: قم، محوطه داخلی حرم مطهر و محل فعلی مسجد شهید مطهری

حمام عشقعلی

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

اگر به جاهای تاریخی علاقه دارید، در سفرتان به قم از حمام عشقعلی دیدن کنید. این حمام تاریخی مربوط به دوران قاجار است و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده. این حمام تاریخی یک حمام بزرگ و مجرای زنانه و مردانه داشته که مدتی به خاطر بی‌توجهی رو به تخریب می‌رفته، اما در سال‌های اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و هنوز یکی از جاهای دیدنی قم به حساب می‌آید.

آدرس: قم، خیابان انقلاب، انقلاب ۵، محله عشقعلی

مسجد جمکران

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

بنا به روایتی بیش از هزارسال پیش در شب سه شنبه ۱۷ ماه مبارك رمضان، فرد صالح به نام حسن مثله جمكرانی به دستور امام زمان(عج) فرا خوانده می شود. وی در همین مكان فعلی مسجد، حضرت را با جمعی از همراهان ملاقات كرده و دستور بنای مسجد با تشریفات خاص را دریافت می‌كند.

کوه خضر نبی

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

کوه خضر نبی در ۶ کیلومتری از مرګز قم به سمت جنوب و در جوار شهرک ایثار قرار دارد و از فراز این کوه تمام شهر قم دیده می‌شود. بر قله این کوه در سه هزار سال پیش غاری بوده که امروز به مسجد کوچکی تبدیل شده‌است و ګفته می‌شود که در زمان قدیم این مسجد محل زیارت حضرت خضر نبی بوده‌است. سال‌ها پیش قبل از اینکه هنوز شهر قم انقدر بزرگ نشده بوده این کوه محل نیایش عارفان بوده است.

در دامنه این کوه نیز چندین شهید گمنام به خاک سپرده شده‌است که فضای روحانی تری به این مکان مقدس داده‌است.

بازار قم

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

بازار سنتی قم که همواره بوی عطر از آن به مشام می‌رسد سال‌هاست میزبان مسافرانی است که سوهان و مهر و سجاده را می‌خرند تا به‌عنوان یادگار هدیه کنند.

تیمچه بزرگ قم (بازار) یکی از بناهای تاریخی و زیبای قم به شمار می‌آید که در نزدیکی مجموعه آرامگاهی حضرت معصومه(س) واقع شده است، معماری این بنا در دوره قاجاریه و توسط استاد حسن قمی(هنرمند و معمار مشهورآن دوره) صورت گرفته است.

مسجد میدان کهنه قم قدمتی ۹۰۰ ساله دارد و اولین مناره ساخته شده در ایران و سومین در جهان اسلام است.

مسجد جامع ، مسجد اعظم ، ایوان مهدعلیا صفوی، آرامگاه علی بن بابویه قم، مسجد پنجه علی، مسجد فیض ،آرامگاه محمد شاه، آرامگاه فتحعلی شاه، مقبره خدیجه خاتون ،آرامگاه مستوفی ،مقبره شاه زاده ناصر،مقبره شیخ ابا صلت، مقبره شاه سلیمان و شاه سلطان حسین، مقبره شاه عباس دوم ، باغ گنبد سبز ، تپه قلعه مبارک‌آباد از اماکن تاریخی قم هستند.

پارک ملی کویر

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

کویر با بیابان های پوشیده از نمک، تپه های طلایی، شن های روان، شبهای زیبای پرستاره و … مخصوصا برای کشورهای اروپایی، آسیای شرقی و آمریکای شمالی جذابیت خاص خود را دارد. زیرا کشورهای مذکور از داشتن این نعمت الهی بی بهره اند.

منطقه وسیع دشت کویر از بزرگترین و مهمترین مناطق اکولوژی ایران است که از نظر تنوع گونه های حیوانی و گیاهی در جهان کم نظیر است.

بخشی از این منطقه از سال ۱۳۴۳ ه.ش پارک ملی اعلام شده است. پارک ملی کویر با بیش از ۶۰۰ هزار هکتار مساحت، در جنوب شرقی تهران و قسمتی از آن در استان قم قرار دارد.

در کنار این آثار باستانی، وجود مناطق طبیعی بکری همچون منطقه حفاظت شده پلنگ دره با چشمه‌هایی که همواره آب کافی را برای حیات وحش فراهم می‌آورد در استان قم وجود دارد.

دریاچه نمک

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

دریاچه نمک، که در واقع بخشی از کویر نمک ایران است، در شرق قم قرار دارد. دریاچه ی نمک تنها در فصل زمستان دارای آب است و در فصل تابستان به جای آب، ورقه های نمک در آن جلب نظر می کند.

دریاچه حوض سلطان

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

این دریاچه با مساحتی حدود ۳۳۰ کیلومتر مربع، در حاشیه ی بزرگراه قم-تهران و شمال استان قم قرار دارد. دریاچه ی حوض سلطان با مناظر گوناگون و دیدنی خاص خود در فصلهای مختلف و در ساعات روز، مناظر بدیعی را به نمایش می گذارد.

این دریاچه بعد از اسلام تا حدود قرن ۱۹ میلادی دوره های خشک و مرطوب فراوان را گذرانده و با توجه به تغییرات مجرای رود مسیله یا رود شور، به صورت دریاچه و باتلاق و کویر درآمده است.

منطقه ییلاقی کهک

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

شهر کهک با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. وجود باغهای زیبا، کوه های مرتفع و آب شیرین از ویژگی های منطقه است، وجود مجتمع های توریستی و تفریحی مانند : کشتی آبی، باغ سنگی، کلبه ی سبز، کوهستان پارک،روستاهای بالادست شهر کهک مانند : فردو، وشنوه، کرمجگان، اول، خاوه، بیدهند و … روستاهای ییلاقی و که از زیباترین روستاهای ایران به شمار می روند.

منطقه ییلاقی خلجستان

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

خلجستان نیز با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود.

قاهان

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

دهستان قاهان دارای دو دره است. یکی دره ی کهندان در روستان ونان (عروس خلجستان) و دره ی دیگر که از آغلک شروع و بعد از روستای زیبای بنابر و روستاهای جمیزقان، قاهان و نویس به کاسوا و انجیله ختم می شود.

کرمجگان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی استان قم می‌باشد این روستا نیز دارای طبیعت چشم نواز و سرسبزی است .

جمیزقان

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

روستای سرسبز جمیزقان که با آب و هوای معتدل و بسیار مطبوع و دلنشین چهار فصل در فاصله ۱۵۰ کیلومتری تهران ۷۵ کیلومتری قم و ۴۰ کیلومتری ساوه و با فاصله یک کوه به بلندای وتوس با تفرش از مجموعه دهستان قاهان بخش خلجستان استان قم است.

غارها

Related image

در ۶۰ کیلومتری قم در کوه اردهال چهار غار قرار دارد که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد. این آب از شکاف کوه سرازیر می شود و به صورت چشمه فوران می کند . این غار یکی از جاذبه های بسیار دیدنی استان قم به شمار می رود که به غار وشنوه معروف است.

در ۳۰ کیلومتری جنوب قم غار کهک وجود دارد که یکی از آثار طبیعی و باستانی استان به شمار می رود.

سد تاریخی کبار قم

جاهای دیدنی قم ، قطب مهم گردشگری مذهبی ایران

سد کبار سدی قدیمی است که در دشت کبار در نزدیکی زنبورک از توابع جنت آبادقم قرار دارد، این سد با تاریخچه‌ای هزار و ۷۰۰ ساله همچنان دشت کبار را آبیاری می‌کند و کشاورزی منطقه را رونق بخشیده است.

جاذبه‌هایی همچون آتشکده نویس از نمونه‌های اولیه چهار طاقی‌های عصر ساسانی، دیر گچین مادر کاروانسراهای ایران از یادگارهای دورۀ ساسانیان، سد کبار ساخته شده در قرن چهارم و پنجم هجری قمری و مدرسه جهانگیر خان از مدارس دوره صفوی تنها بخش کوچکی از ده‌ها جاذبۀ تاریخی این استان هستند که آنچنان که باید و شاید شناسانده نشده‌اند.

رودخانه ابهر رود، رودخانه قم رود ،رودخانه قره چای.،رودخانه دره باغ ،رودخانه شورفشاپويه،رودخانه زواريان ،رودخانه سولقان،رودخانه شورقم رود ،رودخانه سياه آب آدران ،رودخانه چای خر رود ،رودخانه شاه چای از رودخانه های استان قم هستند.

کوه الوند ،کوه تخت گرشاوه ،کوه سخته ،کوه شمشک،کوه گوجه،کوه ماهو ،کوه سلطان سعد شاه ،كوه جهارلی ،كوه مره از کوه های استان قم هستند.

می گویند که ذوالقرنین همان کوروش یکی از پادشاهان هخامنشی در فارس است که گردشگری و سیر و سفر جزء اساسی و بنیادی آن را تشکیل داده است. ذوالقرنین از شخصیتهای بوده که با عقل و درایت و مدیریت شایسته و بهره گیری از امکانات مادی و معنوی، بهترین و پیشرفته ترین استفاده ها را کرده و به سیر و سیاحت و گردشگری و جهانگری گامهای سودمند و سازنده ای در رفع محرومیت ها و دفع جنایتهای جامعه خویش برداشته است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما