قصد سفر به همدان را دارید؟ همدان یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است. شاید نتوانیم در یک پست همه جاهای دیدنی همدان را معرفی کنیم ولی سعی کردیم جاهایی را معرفی کنیم که ارزش چندین بار دیدن را دارند. 16 جای دیدنی همدان همراه با عکس که میتواند شما را با فرهنگ این شهر کهن آشنا کند.

جاهای دیدنی همدان کجاست؟

همدان، قدیمی‌ترین شهر ایران و از آن دست شهرهاست که در تابستان هوای خوش و خنکی دارد، به طوریکه دمای هوای همدان در خنکترین ساعت روز به ۱۶ درجه می‌رسد. انگیزه‌های سفر به همدان چیست؟ همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران یعنی مادها بوده و جدای از این وجود ده ها آرامگاه و جای تاریخی در این شهر ما را با یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران و دنیا روبه رو می‌کند. در این پست مهمترین جاهای دیدنی همدان را معرفی کرده‌ایم. جاهایی که بدون دیدن آنها نباید همدان را ترک کرد.

غار علیصدر

معرفی 16اسم همدان که می‌آید اگر اولین جا غار علیصدر نباشد حتما دومین یا سومین جایی که به ذهن‌ها متبادر می‌شود غار علیصدر است. غار علیصدر بزرگترین غار آبی دنیاست. چرا اسمش علیصدر است؟ اهالی روستا از این غار بعنوان مخزن و «سد» در زمان‌های گذشته استفاده میشد و در شناسنامه اهالی اسم غار علی سد است و از این رو نام آن از سال ۱۳۵۰ علیصدر گذاشته شد.

غار علیصدر که قدمت سنگ‌های آن به دوران ژوراسیک برمی‌گردد دارای ۲۱۰۰ متر ارتفاع از سطح دریاست. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در داخل غار بوجود آمده و از این رو  رفتن به میانه غار تنها با قایق امکانپذیر است از همین رو هم هست که غار علیصدر یکی از منحصربه فردترین هاست.

آدرس: علیصدر در ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان

آرامگاه بوعلی سینا

معرفی 16

آوازه ابوعلی سینا، طبیب، عارف و شاعر ایرانی در جهان پیچیده و آرامگاهش در میدانی به همین نام، یکی از جاذبه های گردشگری همدان است. برج آن، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغ های ایرانی، آب نماهای الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکاری سنگ های حجیم و خارا که با سنگ گرانیت کوه الوند آراسته شده، یکی از قشنگترین آرامگاه ها را پیش رویمان قرار می‌دهد. آرامگاه بوعلی سینا یادگار دوره قاجار است.  تالار جنوبی آرامگاه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی است و تالار شمالی به نگهداری ۸۰۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی اختصاص دارد.

آدرس: میدان بوعلی سینا

حمام تاریخی قلعه

معرفی 16

یکی از دیدنی های همدان حمام قلعه است. حمامی در ۱۵۰۰ متر  که حال تبدیل به موزه شده و در بازسازی آن سعی شده دوران گذشته پیش چشم بیننده زنده شود. حمام قلعه از دو بخش سرد و گرم تشکیل شده است که ورودی هشتی-شکل دارد. بعد از عبور از هشتی، ابتدا حمام سرد و سپس حمام گرم قرار گرفته . بعد از بازسازی سال ۱۳۸۷ حمام تغییر کاربری پیدا کرد و امروز به عنوان موزه مردم شناسی همدان، شناخته می‌شود.  داخل حمام هم سفره‌خانه سنتی راه‌اندازی شده که گروه‌های موسیقی بعضی وقت‌ها می‌آیند و در آن برنامه اجرا می‌کنند.

ساعت بازدید ۹ صبح تا ۱۰ شب

آدرس: محله قلعه یا قاشق تراشان واقع در خیابان شریعتی

گنجنامه

معرفی 16

در سفر به همدان دیدن گنجنامه را نیز نباید از دست داد. گنجنامه سنگ نوشته‌هایی بر روی کوه الوند است که از دوره داریوش و خشایار شاه به جا مانده و از آن رو که  مردم تصور میکردند راز گنجی نهان را در این کتیبه‌ها نوشته‌اند به آن گنجنامه می‌گویند. رفتن به این مطقه تنها به دیدن این سنگ نوشته‌ها ختم نمی‌شود. مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی و تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در مجاورت کتیبه‌های قدیمی  و آبشار گنجنامه واقع شده. ورزش های هیجان‌انگیزی مثل سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری، تله کابین، کافی شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده و باغ گیاهان این مجموعه را کامل می‌کند.

آدرس: پنج کیلومتری همدان، انتهای دره عباس‌آباد، ابتدای مسیر جاده‌ همدان به تویسرکان

آرامگاه باباطاهر

معرفی 16

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان آرامگاه باباطاهر عریان است. شاعر و عارف اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم. در کاشی‌کاری معرق و تزئینات ظریف محوطه‌ داخلی آرامگاه و۲۴ دوبیتی حک شده روی ۲۴ قطعه سنگ محوطه داخلی مزار، جلوه خاصی به این مجموعه بخشیده.  در کنار این آرامگاه، موزه‌ صنایع دستی استان همدان قرار گرفته که نباید دیدنش را از دست داد.

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۸ شب

آدرس: میدان باباطاهر

تپه هگمتانه

معرفی 16

هگمتانه، اولین پایتخت ایران با قدمتی ۳ هزار ساله است. این شهر ، نخستین پایتخت ایران بوده و همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی دنیاست که همچنان زنده و مهم مانده است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده‌اند. در حفاری‌های باستان‌شناسی سال‌های اخیر در تپه‌ هگمتانه مشخص شد که محل کاخ‌های باشکوه این ناحیه‌ی باستانی، در تپه هگمتانه کنونی واقع بوده. نکته‌ قابل توجه این شهر باستانی، شبکه‌ی منظم و پیشرفته‌ی آب‌رسانی آن بوده است.

آدرس: در دو سوی خیابان اکباتان یا آیباتان

دریاچه و سد اکباتان

معرفی 16

دریاچه ی اکباتان در ۱۱ کیلومتری شرق همدان قرار گرفته است. این دریاچه ی زیبا به دلیل دارا بودن فضای سبز و امکانات تفریحی وگردشگری مسافران بسیاری را به سوی خود جذب نموده است. از جمله تفریحاتی که در این دریاچه وجود دارد ورزش های آبی همانند قایقرانی و اسکی روی آب است. همچنین برای آسایش و رفاه مسافران و گردشگران ، امکاناتی چون رستوران و مهمانسرا در این منطقه ی تفریحی ساخته شده است.

دشت میشان

معرفی 16

دشت زیبای میشان در دامنه های الوند قرار گرفته است که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری همدان است. برای رسیدن به این دشت نیاز به یک کوه پیمایی نیمه سنگین داریم. قبل از رسیدن به مسیر کوه پیمایی از جاده ی زیبایی که درون دره ی عباس آباد قرار گرفته است عبور می نماییم. در انتهای این جاده و درست قبل از مسیر کوه پیمایی به کتیبه های باستانی گنج نامه می رسیم که متعلق به دوران هخامنشیان بوده است. مسیری که برای رسیدن به دشت میشان می پیماییم همان راه کاروان رویی بوده که در زمان هخامنشیان وجود داشته است.

گنبد علویان

گنبد علویان همدان

این بنا نمونه ای بی نظیر از معماری دوره ی اسلامی است. در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدا.. در شهر همدان قرار گرفته است. این گنبد از سمت شمال در خیابانی که میدان عین القضات را به میدان امامزاده عبدا.. متصل می کند قرار گرفته است. گنبد علویان یکی از شاهکارهای معماری و گچ بری بعد از اسلام در همدان است.

امامزاده حسین

معرفی 16

در ابتدای شهر همدان و در ابتدای خیابان شهدا قرار دارد. یکی از آثار ممتاز معماری شهر همدان است که گنبد آجری زیبایی دارد. امامزاده حسین ، از نوادگان امام حسن مجتبی یا امام حسن عسکری است. مطابق با شواهد موجود بنای این امامزاده حداقل مربوط به دوران صفویه است. البته در طول زمان در این بنا تغییراتی ایجاد شده است.

بازار سنتی همدان

معرفی 16

این بازار تاریخی از جاهای دیدنی همدان است و در محدوده خیابان های باباطاهر ،اکباتان و شهدا قرار دارد و عمده ی بناهای آن مربوط به دوره ی قاجاریه است. بازار سنتی همدان مسقف است در بخش هایی از آن پوشش گنبدی شکل وجود دارد. به دلیل وجود اصناف مختلف در این بازار ، دارای معماری ویژه ای است.

برج قربان

معرفی 16

برج قربان یکی از آثار تاریخی مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است. این بنا مدفن حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی و امرای سلجوقی است. علت نامگذاری این برج این است که در جریان شورش افغان ها در دوره ی صفویه ، این محل سنگرگاه فردی به نام قربان بوده است.

موزه تاریخ طبیعی همدان

معرفی 16

موزه تاریخ طبیعی همدان یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان است و در انتهای خیابان چهار باغ همدان قرار گرفته است. این موزه که در داخل دانشکده ی کشاورزی قرار دارد مجموعه ای کم نظیر از انواع گونه های حیوانی ، گیاهی و طبیعی مربوط به اقلیم ایران و جهان را بوجود آورده است. همچنین در این موزه نمونه های زنده ، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه های مختلف جانداران نگهداری می شود.

حمام حاج تراب در همدان

معرفی 16

مام حاج آقا تراب یکی از بناهای تاریخی شهرستان نهاوند، استان همدان واقع در خیابان شریعتی، کوی حاج آقا تراب می باشد که در 6 دی 1355 با شماره ثبت 1492 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

كارگاه سفال در لالجین همدان

معرفی 16

اینکه بیشتر مردم شهر لالجین به پیشه ی سفالگری، سرامیک کاری و شغل‌های وابسته به خرید و فروش محصولات سفالین اشتغال داشته باشند جای تعجب ندارد چراکه این شهر را به عنوان شهر جهانی سفال می شناسند. پایتخت سفال ایران در شمال همدان واقع شده و ارتفاع ان از سطح دریا 1731 متر است.

شیر سنگی در یكی از میادین شهر همدان

معرفی 16

اگر خودتان را به انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر برسانید در وسط میدانی مربع شکل، مجسمه ای از شیر سنگی خودنمایی می کند. مجسمه ای که در زمان مادها درست شده و از مهمترین جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر همدان است. این مجسمه باستانی یکی از ماندگارترین جاهای دیدنی همدان است و از نظر ابعاد ظاهری ۲/۵ متر طول، ۱ متر و ۱۵ سانتی متر عرض و یک متر و ۲۰ سانتی متر ارتفاع دارد. در زمان های قدیم این شیر به همراه یک مجسمه شیر دیگر که دقیقا مانند همین ساخته شده بود در دروازه شهر همدان قرار داشتند و وجود آن ها در کنار این دروازه باعث شد که مسلمانان در هنگام فتح همدان اسم این دروازه را باب الاسد (دروازه شیر) بگذارند.

مقبره استر و مردخای

استر و مردخای استر و مردخایاستر و مردخای

آنگونه که برخی مستندات تاریخی می‌گویند ملکه نجیب دربار خشایارشاه، از کشف حجاب به دستور او خودداری می کند، خشایار که از این سرپیچی سخت برآشفته است قصد آن می کند ملکه دیگری برای دربار خود برگزیند. دختران زیبای شهر یک به یک فراخوانده می شوند. در این میان بخت با استر(star) دختر یهودی، یار شده و به کام شاه ایرانی خوش می آید. ستاره زیبا، ملکه می شود و عموی زیرک او، مردخای، مرد عالی رتبه دربار. گرچه اکثر محققان در دایره المعارف جهانی یهود، این ماجرا که شرح آن در کتاب «استر» نقل شده است را یک افسانه و داستان به شمار آورده اند اما هنوز گرامیداشت سالروز وقوع این افسانه تاریخی، از یاد قوم یهود نرفته است.

سعی کردیم جاهای دیدنی همدان را با تصویر و آدرس به شما نشان دهیم تا از زیبایی های این شهر مطلع شوید. فراموش نکنید که ایران کشور عجیبی است و دارای جاذبه های گردشگری بی نظیری است که شاید چندین سال زمان نیاز است تا بتوان از آنها دیدن کرد.

منبع : snapptrip
نویسنده

سفر كردن، فقط تماشا كردن و عكس گرفتن نیست، این تغییری است كه پایدار است تغییراتی كه سفر در شما ایجاد می‌كند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌كند. ( میریام برادی )

17 نظرات

 1. سئو ارزان پاسخ

  امروز کلی سرچ کردم، مطلبی به جالبی مطلب شما پیدا نکردم.به نظرم اگه مطالب همه‌ی
  وب سایت‌ها مثل مطلب شما
  بود خیلی خوب میشد.

 2. سلام ممنون از اطلاع رسانی خوبتون هر مکان هم توضیح داره وهم ادرس اگر همه شهرها یه همچین وب سایت کامل و جامع داشته باشن سفر لذت بخش و راحت میشه . بازم تشکر میکنم.

  • یوسفی پاسخ

   سعی میکنیم به مرور همه شهرهای ایران رو با جزئیات کامل منتشر کنیم. ممنون از همراهی شما.

   • طبق آخرین کتابی ک خواندم استر و مردخای عاملان توطئه کشتار ایرانیان در روز سیزده ب در بوده اند(در زمان داریوش اول).در آن روز چند ده هزار نفر ایرانی ب اتهام توطئه علیه پادشاه در خانه هایشان قتل عام شدند و خانه هایشان بر سرشان خراب شد.بعد از آن در این روز ایرانیان ماندن در خانه را نحس دانسته و ب یاد آن واقعه هر ساله از خانه هایشان حتما بیرون میرفتند.ب دلایل سیاسی ک یهودیان سعی بر تسلط بر ایرانیان داشتند و استر هم ب همین دلیل زوجه پادشاه شد ک در بالاترین رده حکومت نفوذ داشته باشند و باقی قضایا.ضمن اینکه قرآن کریم میفرماید:قومی هستند ک بیشترین علاقه ب ثروت اندوزی و عمر طولانی دارند.(از آیات سه چهار سوره ی ابتدای قران هم هست)…خداوند داناتر است.

  • نمیدونم چرا هیچ وب سایتی که آثار تاریخی شهر همدان رو معرفی میکن اسمی از مقبره استر و مردخای نمیاره

   • یوسفی پاسخ

    به درخواست شما دوست عزیز این مورد نیز به لیست اضافه گردید.

 3. تپه عباس آباد که شامل دریاچه عباس آباد میشه هم خیلی قشنگه، همچنین دور میدان بابا طاهر مغازه های سفال فروشی خیلی جذاب هستند

 4. سلام دوست عزیز بهتر بود یه سری به شاه زاده حسین ابن علی النقی واقع درمیدان امام ابتدای خیابان شهد ا پشت هتل یاس کنونی میزدی هم نایب الزیاره ما می شدی و چند تا هم عکس با موبایل قشگت میگرفتی تا عکس شاه زاده حسین ابن علی موسی الرضا قزوین رو به جایی بارگاه ملکوتی عموی امام زمان را در این وبسایت نمی گذاشتی

 5. امام زاده حسین اصلا شبه اون عکس نیست ما بهش میگیم شازده حسین
  ولی قشنگه
  امام زاده یحیی خ باحاله برین اونجا تو خیابان تختی در مرکز شهر درختای 400 500 ساله داره در کل معماریش با تمام امام زاده ها فرق داره

 6. من هنوز همدان نرفتم …ولی با این اطلاعاتی که شما دادین خیلی مشتاق به رفتن شدم مخصوصا بازار سنتی و غار علی سد …فقط اونجا گرمه یا سرد…تو ماه شهریور؟؟؟؟؟

  • یوسفی پاسخ

   سلام-تشکر بابت انرژی مثبتتون – هوای همدان در شهریور ماه بسیار مطلوب و خنک است و یکی از بهترین مقاصد گردشگری تابستانه می باشد.

 7. مرکز توزیع شارژ ارزان و عمده در کشور پاسخ

  خیلی خوب بود ولی کاش لوکیشن رو هم میزاشتین تا دسترسی راحت تر بشه
  الان امامزاده حسین خواستم برم
  اشتباهی رفتیم شاهزاده حسین
  امامزاده حسین پیدا نمیشه تو گوگل مپ اصلا

 8. سلام،متاسفانه استر ومردخای نقشی بسیار مخرب وجنایتکارانه درتاریخ ایران داشته اند وباعث کشتار ایرانیان بسیاری شده اند،همان نقشی که یهود از زمان جنگ های جهانی بازی کردند وافسانه هولوکاست را ایجاد کردند ودر حال دوشیدن جهانیان هستند،ود پشت تمام جنگ ها خون ریزی ها ،فروش سلاح ،فساد ،قاچاق انسان وجنایات ضد بشری هستند ،به امید روزی که جهان ازدست این قوم جنایتکار وبرتری جو خلاصی پیدا کنه

 9. سلام چرا دره ی جلوشان همدان و امامزاده محسن رو ثبت نکردید

یک نظر بنویسید