پارك آموزش ترافیك تهران كه در محله پونك تهران واقع شده، مینیاتوری از تسهیلات و تجهیزات پارك‌های آموزش ترافیك و ایمنی در سطح جهان است.

پارک ترافیک تهران ، تسهیلات و تجهیزات پارک آموزش ترافیک در تهران

این پارك به‌صورت رایگان در اختیار مدارس مقطع ابتدایی با هدف آموزش رفتار ترافیك برای كودكان و نوجوانان طراحی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. پارك آموزش ترافیک تهران توسط سازمان حمل‌ و نقل و ترافیك تهران و از محل بودجه این سازمان، در زمینی به مساحت 3.5 هكتار در شمال غربی میدان پونك تهران و با تاسیساتی شامل معابر، آمفی تئاتر، توقفگاه، جایگاه انرژی، بوفه و ساختمان اداری و آموزشی اجرا شده است كه یكی از بزرگ‌ترین و مجهزترین پارك‌های آموزش ترافیك در ایران است.

پارک ترافیک تهران ، تسهیلات و تجهیزات پارک آموزش ترافیک در تهران

آموزش حضوری موقعیتی است كه در آن، آموزش‌دهنده و مخاطب رودررو قرار می‌گیرند و هر دو امكان تجدیدنظر و استفاده از روش‌های تازه و به روز بودن را می‌یابند. تا جایی كه گاه مخاطب روش‌های آموزشی آموزش‌دهنده را تغییر یا اصلاح می‌كند. با این حال آموزش مستقیم، نیروی انسانی و امكانات وسیع و زیادی را می‌طلبد. پارك ترافیك تهران با هدف آموزش حضوری مستقیم و با درآمیختن آموزش نظری و عملی، در چهار محور «عابرپیاده»، «دوچرخه»، «خودرو» و «علائم» تشكیل شده است. كودك در شرایط واقعی آموزش، مدام در معرض تهدید است. پارك ترافیك كه در اصل تجسم واقعیت است، در كنار آموزش، بر بعد تفریح و سرگرمی نیز تمركز كرده است. به عبارتی، اگر با دانش‌آموز در خارج از چهارچوب مدرسه به‌صورت آموزش كلاسیك مدرسه‌اش رفتار شود، از یادگیری كناره می‌گیرد. از این نظر آموزش در این پارك سعی شده دانش‌آموز احساس ناخوشایند مخاطب واقع شدن را نداشته و در محیط، احساس آزادی و نشاط كند. در این پارک فعالیت های متنوعی جهت آموزش کودکان انجام می شود.

 

  جاذبه گردشگری موزه حیات وحش هفت چنار

گام اول: ایست

کودکان از روی پل هوایی و زیر گذر رد می‌شوند و یاد می‌گیرند پشت چراغ قرمز توقف كنند. در این قسمت از آموزش رنگ، حرف اول و آخر را می‌زند. همه مفاهیم اولیه ترافیكی با زبان موزیك و ترانه به بچه‌ها آموزش داده می‌شود و آنها مختارند هر چندبار كه دوست داشتند از خیابان‌ها عبور كنند.

پارک ترافیک تهران ، تسهیلات و تجهیزات پارک آموزش ترافیک در تهران

گام دوم: حركت

این مرحله یك مدل از خیابان‌های پرتردد شهر می باشد. بچه‌ها قبل از اینكه در مدرسه آموزش ترافیك ببینند اینجا یاد می‌گیرند كه به جای پریدن یكباره وسط خیابان و رد شدن از روی گاردریل‌ها، تا خط‌كشی عابر پیاده راه بروند و حتما به چراغ راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند. كلاس دومی‌ها و سومی‌ها اجازه دارند با مربی سوار ماشین‌های شارژی بشوند و خیابان‌های بدون پیچ شهرك ترافیكی را طی كنند.در این پارك، ترافیك برای كودكان مسئله تاریك و ناراحت‌كننده‌ای نیست، بلكه كودك می‌آموزد در فضای ترافیك چطور ایمن باشد.

ساعت کاری پارک

پارك ترافیك تهران به غیر از روزهای پنج‌شنبه و جمعه در تمام روزهای هفته و در 2 شیفت روزانه، فعالیت می‌كند. یكی از دلایل تشكیل چنین پروژه آموزشی، بالا بودن تاثیرپذیری و نهادینگی دوره كودكی در یادگیری می باشد. سازمان ترافیك با تحقیقات وسیعی كه انجام داده بهترین زمان برای دریافت مسائل مربوط به ترافیك را در مقاطع سوم، چهارم و پنجم دبستان دانسته است. پارك آموزش ترافیك پونك، برای تحت پوشش قرار دادن منطقه۵ تهران، تجهیز و برنامه‌ریزی شده بود. با وجود این به‌دلیل بالا بودن میزان استقبال مدارس مناطق مختلف شهر و امكانات محدود این پارك برای آموزش، بچه‌های كمی می‌توانند از امكانات عملی مناسب بهره‌مند شوند.پارک ترافیک تهران ، تسهیلات و تجهیزات پارک آموزش ترافیک در تهران

  جاذبه های گردشگری و تفریحی رودهن، طبیعت بکر رودهن

تابستان‌ها ساعت كار پارك تا 7 افزایش پیدا می‌كند و خانواده‌ها هم می‌توانند در كنار بچه‌های‌شان از آموزش‌های پارك ترافیك بهره‌مند شوند.

منبع : seeiran،intra.yazd،madarkodak،tasnimnews،
نویسنده

یک نظر بنویسید