بهترین جاهای دیدنی بابل

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

می خواهید بابل را بیشتر بشناسید ؟ بله پر جمعیت ترین شهر استان مازندران با بافت شهری مناسب در مرکزیت استان مازندران با جاهای دیدنی فراوان قرار دارد .

در ایران این فقط شیراز نیست که به بهارنارنج‌هایش معروف است و در شمال ایران و استان مازندارن، بابل هم شهر بهارنارنج لقب گرفته و بهارها که به این شهر بروید، عطرش در بعضی نقاط بیشتر شنیده می‌شود و جشنواره‌ای هم برایش برپا می‌کنند. بابل، پرجمعیت‌ترین شهر استان مازندارن است و هم جنگل دارد و هم دریا. اما دیگر جاهای دیدنی بابل کجاست و وقتی به این شهر میرویم باید کجاها را ببینیم؟

موزه و کاخ سلطنتی بابل

احتمالا بگویید با وجود اینهمه سرسبزی و دریا کی حوصله رفتن به موزه را دارد، پیشنهاد ما هم برای کسانی‌ست که جدا از طبیعت به موزه گردی و جاهای تاریخی علاقه دارند. موزه بابل که به گنجینه بابل هم معروف است، تنها موزه مردم شناسی استان مازندران محسوب می‎شود که در ساختمان بلدیه یا شهرداری سابق بابل دایر است. در این موزه صنایع دستی ترکمنی، چادرشب بافی، قهوه‌ خانه های سنتی، داروخانه سنتی و ظروف و اشیای سفالی متعلق به اواخر هزاره اول تا چهارم پیش از میلاد به نمایش درامده.

آدرس: خیابان مدرس، چهارراه گنجینه

اما بعد از دیدن موزه شهر بد نیست که به جنوب شهر برویم و از کاخ سلطنتی مربوط به دوره پهلوی که در محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران قرار دارد، دیدن کنیم. چیزی که باعث اهمیت این بنا شده گچبری‌هایش است، ضمن اینکه فرصت قدم زدن در باغی خلوت و آرام را هم داریم.

آدرس: میدان انتفاضه بابل

بهترین جاهای دیدنی بابل

آبگرم ازرود

در ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی بابل و در روستای آری بخش بندپی، آبگرم ازرود واقع شده. این آبگرم که به آن آرزو هم می‌گویند از آنجا که در دل جنگل و در کنار رودخانه قرار گرفته، مجموعه کم نظیری را به وجود آورده. آب استخر از دل زمین می‌جوشد و از آنجایی که گوگردی‌ست آنهایی که به دردهای پوستی، مفصلی و روماتیسم دچارند، به امید بهبود راهی‌اش می‌شوند. از آنجایی که آب این منطقه محتوی گوگرد است بوی بدی هم دارد، پس خودتان را آماده کنید. درجه حرارت این آبگرم ۳۷ درجه و عمقش ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی متر است. فقط اینکه عکسی که در اینجا قرار داده شده از خود این آبگرم باکیفیت تر است.

مسیر دسترسی: از بابل وارد جاده شهید صالحی بشوید. بعد از طی ۳۰ کیلومتر به آبادی گلوگاه مرکز بخش بند پی می‌رسید و با گذشتن از پل سجادرود وارد جاده دهستان فیروزجاه شده و بعد از حدود ۳۰ کیلومتر وارد روستای آری می‌شوید.

بهترین جاهای دیدنی بابل

دریاچه کامی کلا

اگر دلتان بخواهد در یک منطقه روستایی قدم بزنید و چند ساعتی را هم کنار دریاچه بگذرانید پیشنهاد ما رفتن به دریاچه کامی کلاست که تصویری از کوه و جنگل را پیش رویتان قرار می‌دهد. دریاچه کامی کلا در بخش بند پی غربی قرار گرفته و تا بابل ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. اینطور معروف است که آب این دریاچه فصلی‌ست و در ماه مرداد خشک می‌شود، پس باید موقع دیگری به غیر از مرداد را برای سفر انتخاب کرد.

مسیر دسترسی: دسترسی به این منطقه از طریق جاده صالحی امکانپذیر است.

بهترین جاهای دیدنی بابل

دریاچه سد شیاده

از دیگر جاهای دیدنی بابل، دریاچه سد شیاده است. تا چند وقت پیش دریاچه سد شیاده، یکی از مناطق بکر شمال ایران بود اما حالا با وجودها صدها مسافری که در روزهای تعطیل راهی‌اش می‌شوند از بکری درآمده و تا حدودی چهره زیبایش از بین رفته. شیاده در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی بابل و روستای شیاده قرار دارد. سد، روی رودخانه چلیم، یکی از سرشاخه‌های رود بابلرود ساخته شده و از آبش بیشتر برای آبیاری شالیزارهای اطراف استفاده می‌شود. ارتفاع سد ۲۰ متر از سطح زمین است و چهار طرفش را جنگل گرفته. از آنجایی که این منطقه، منطقه‌ای گردشگری‌ست امکاناتی مثل آلاچیق و سرویس بهداشتی هم اطرافش است، ضمن اینکه اگر اهل ماهیگیری باشید ماهی‌های خوبی از این دریاچه به قلابتان گیر می‌کند.

مسیر دسترسی: مسیر سد شیاده، در پشت روستای شیاده و در دل مناطق جنگلی، از طریق جاده خشرودپی به گلوگاه بندپی و با یک مسیر فرعی به سد می‌رسد. در حاشیه این جاده فرعی تفرجگاه‌هایی برای استراحت و تفریح وجود دارد و سقاخانه قدیمی و معروف شیاده هم در این قسمت است.

بهترین جاهای دیدنی بابل

آبشار کیمون

بابل از آنجایی که بعد از رشت دومین شهر پرجمیت شمال است، روستاهای زیادی هم دارد. در ۳۰ کیلومتری بابل، روستای کیمون قرار دارد، یکی از قشنگترین جاهای بابل. رودخانه‌ای از این روستا می‌گذرد که در مسیرش آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد، به همه اینها کلبه‌های روستاییان، مراتع و جنگل‌های این منطقه را هم اضافه کنید.

مسیر دسترسی: جاده‌ای که به این آبشار می‌رسد خاکی‌ست و باید با ماشین مناسب به آن رفت.

بهترین جاهای دیدنی بابل

فیلبند

در ۸۶ کیلومتری بابل یکی از قشنگترین مناطق ایران قرار گرفته، روستای فیلبند یا به قول محلی‌ها فلبند، بلندترین روستای ییلاقی مناطق جنوبی آمل و بابل است و به خاطر ارتفاع زیادش از سطح دریا به بام شرقی مازندارن هم معروف است. فیلبند را اقیانوسی از ابر فراگرفته و حتی در ماه‌های گرم مثل تیر و مرداد، ابر و مه و باران این منطقه را به منطقه‌ای خنک و خواستنی تبدیل می‌کند. از آنجایی که در بیشتر مواقع سال این بخش پوشیده از جنگل است بهترین وقت سفر از اواخر اردیبهشت تا شهریور است.

مسیر دسترسی: از شهر آمل وارد جاده هراز شوید و به سمت جاده تهران بپیچید. حدود ۲۵ کیلومتر در این جاده برانید تا خروجی سنگچال را در سمت چپ تان ببینید.

بهترین جاهای دیدنی بابل

آبشار درازکش

در معرفی جاهای دیدنی بابل میرسیم به آبشار درازکش. ۵ آبشار پشت سر هم آبشار دازکش یا به قول محلی‌ها چلچلی یا شرشری را به وجود آورده، منطقه‌ای بکر در دل جنگل‌های روستای درازکش. برای رفتن به این منطقه باید به چند نکته توجه کرد، اول اینکه از بابل تا جایی که باید بروید یک ساعت و نیم راه است. ده دقیقه آخر مسیر هم جاده خاکی‌ست ولی به گفته آنهایی که تجربه رفتن به این منطقه را داشته‌اند، با هر نوع ماشینی می‌شود به آن رفت.

دوم اینکه در جاده خاکی به یک دوراهی می‌رسید که باید ماشینتان را آنجا بگذارید. راه سمت راست به سمت آبشار می‌رود. در این منطقه جایی برای زیرانداز انداختن یا نشستن وجود ندارد و صرفا به قصد تماشا باید به آن رفت. همچنین اگر بچه کوچک همراهتان است از رفتن صرف نظر کنید.

مسیر دسترسی: از بابل به سمت بند پی شرقی حدود ۲۵ کیلومتر بروید. بعد از رسیدن به گلوگاه مرکز بند پی شرقی از سمت چپ خیابان از طریق پل احداثی به سمت منطقه فیروزجاه یا جاده موسوم به شیخ موسی باید حدود ۶ -۷ کیلومتری را ادامه مسیر داد. بعد از رسیدن به روستا و طی مسافتی حدود ۲ کیلومتر، به یک دو راهی می‌رسید که راه سمت راست که شیب پایینی تندی هم دارد بع سمت آبشار می‌رود.

بهترین جاهای دیدنی بابل

فهرست مهمترین اماکن مذهبی شهربابل :

۱-  مسجد جامع

۲-  مقبره و مسجد سعیدالعلماء

۳-  مقبره حاج ملا محمد بن مهدی اشرفی و مقبره میرزا محمود رئیس

۴-  مسجد چهارسوق

۵-  مسجد چال (مسجد حاجی میزابابا)

۶-  مسجدزرگرمحله

۷-  تکیه زرگرمحله

۸-  کیجاتکیه

۹-  مسجد ومدرسه میرزا شفیع صداعظم

۱۰-   مرقد بی بی آسیه خاتون

۱۱- مسجدمولانا

۱۲- مدرسه و مسجد کاظم بیگ

۱۳- مقبره متصل به بنای مسجد کاظم بیگ

۱۴- تکیه و مسجد مراد بیگ

۱۵-مقبره بیکائی ها

۱۶-مسجد حاج خان بیگ

۱۷- تکیه باقرناظر

۱۸- مقبره سید زین العابدین

۱۹- مسجد محله طوق داربن

۲۰-  امامزاده مالک و محسن

۲۱-   بارگاه سید جلال

۲۲-   مسجد وتکیه سیدجلال

۲۳-ارباب تکیه

۲۴-  امامزاده قاسم (ع)

۲۵- مقبره قرشی

۲۶-مسجد پیرعلم

۲۷-تکیه پیرعلم

۲۸-مسجد گلشن

۲۹- مسجد و تکیه پنجشنبه بازار

۳۰-  تکیه اوجابن

۳۱-  مسجد بی سرتکیه

۳۲-مسجد محدثین

۳۳- مقبره ملانصیرا

۳۴- مسجد قهارقلی خان

۳۵-مسجد چاله زمین

۳۶-امامزاده عبدالله

۳۷-مقبره شهدا

۳۸-هفت تن

۳۹- درویش تاج الدین

۴۰- امازاده یحیی(ع)

۴۱-مسجدضرابی

۴۲-مرقد عبدالمعصوم (ع)

۴۳- مسجد نقیب کلا

۴۴-درویش علم بازی

۴۵- مسجد علامه حائری

۴۶-حسینیه المهدی

۴۷- مسجد امام جعفر صادق (ع)

بهترین جاهای دیدنی بابل

کاروانسرا:

بابل بعنوان یک مرکز تجاری که دارای کارونسراها و دکان های معتبر بوده است ، توجه ناصرالدین شاه رادر ۱۲۹۲ ه.ق هنگامی که وی در حال انجام دومین سفر خودبه مازندران بود ، جلب کرده وی در سفرنامه خود نوشته است ،، شهربارفروش از بلاد معظمه مازندران و پرجمعیت و مرکز تجارت شده است ،وکاروانسرا دکاکین معتبره دارد ،،

تعدادی از کاروانسراهای معروف بابل :

۱-کاروانسرای شاه عباس (اثری از آن اکنون نیست )

۲-کاروانسرای امین الملک

۳-کاروانسرای ملک (درسال ۷۱ براثر آتش سوزی قسمتی از آن در آتش سوخت )

۴-کاروانسرای معتمد (چهارسوق )

۵-کاروانسرای حضرت (چهارسوق )

۶-کاروانسرای سه راه چال ( چهارسوق )

۷-کاروانسرای قیصریه ( چهارسوق )

۸-کاروانسرای حاج محمد حسن (در محله بازار)

۹- کاروانسرای ارس(در محله بازار)

۱۰-کاروانسرای حاجی علیرضا بلورچی(در محله بازار اول چهارراه شهدا)

۱۱- کاروانسرای لعلی (در محله بیسر تکیه که بخش عمده آن تخریب شد )

۱۲- کاروانسرای حاج علی اکبر سبزعلیان(شهدا)

۱۳- کاروانسرای شهمیری(نزدیک سه راه مسجد جامع )

۱۴-کاروانسرای حاج محمدعلی ایمانی (در محله سه راه فرهنگ )

۱۵- کاروانسرای داداشپور(سه راه فرهنگ )

۱۶- کاروانسرای پلنگ (سبزه میدان )

۱۷- کاروانسرای حاج کریم کریمی(چهارسوق که اکنون اثری از آن نیست )

۱۸- کاروانسرای حاجی طالبیان(در محله اوجابن که تبدیل به آهن فروشی شده است )

۱۹- کاروانسرای مفتخرالممالک(شهریارپور فعلی)

۲۰- کاروانسرای دقیق(سنگ پل که اکنون تخریب شده است )

۲۱- کاروانسرای آقا سید حسن مولانا (محل اطراق میرزا رضا کرمانی قبل از ترور ناصرالدین شاه که متاسفانه این کاروانسرا نیز به پاساژ تبدیل شده است )

آستانه امامزاده قاسم :

بنای امامزاده قاسم بابل که از آثار قرن نهم هجری است  در محله آستانه بابل قرار دارد . در سابق به آن کلاج مشهد می گفته اند . ژاک دومرگان ضمن این که از کلاغ مسجد نام می برد مینویسد : آستانه نیز نیزاری بوده است که آب آن را فرا داشت .

این محل مدفن امامزاده  قاسم بن موسی کاظم (ع) و برادرش حمزه میباشد .

بنای مقبره طرح هشت ضلعی دارد و گنبدی هرمی شکل با قاعده هشت ضلعی بر روی آن قرار دارد .

دو در ورودی دو لنگه در آن قرار دارد که اولی فلزی (نقره ای ) و دومی از چوب است که از شاهکارهای قرن نهم هجری است .

صندوق چوبی نفیسی در میانه صحن قرار دارد که در ۸۸۸ ه به دست استاد احمد نجار ساروی ساخته شده است .

مقبره سلطان محمد طاهر:

این بقعه منسوب به سلطان محمد طاهر ، یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که بر روی سنگ قبر تاریخ ۸۷۵ هجری قمری نوشته است .

این بقعه در جاده بابل-کیاکلا قرار دارد .

مقبره درویش فخرالدین :

مقبره منسوب به درویش فخرالدین است وتاریخ ۸۳۳ هجری در آن نوشته شده است .در محله موزیرج (ابتدای جاده بابل به آمل ) قرار دارد .

مقبره سعیدالعلما :

در ضلع جنوبی بازار روز مسجد جامع قرار دارد . سعیدالعلما معاصر محمد شاه و ناصرالدین شاه بود و درقلع و قمع ملا حسین بشرویه و بابیان قلعه طبرسی نقش عمده ای داشت .

هفت تن :

در ۲ کیلومتری جنوب غربی بابل در اراضی علمدار قرار دارد . ظاهرا این محل گورهای هفت پسر ویشتاسب جلالی است  که در جنگ با میرکمال الدین بن میرقوام الدین کشته شدند .

موزه بابل :

ساختمان قدیمی  شهرداری بابل متعلق به زمان پهلوی اول که درسال ۱۳۸۲ بعنوان اولین موزه در استان مازندران توسط سازمان میراث فرهنگی افتتاح گردید .

مسجد کاظم بیک:

این مسجد در محله سرحمام بابل قرار دارد که در سال ۱۰۹۲ ه.ق توسط کاظم بیگ ساخته گردید .

مسجد محدثین:

در ۱۱۳۶ توسط ملا نصیرا ساخته شدو مقبره وی نیز در آن قرار دارد  و در پشت طوق داربن بابل واقع است . این مسجد را جمکران ثانی نیز نامیده اند .

کاخ شاه در بحرارم (دریاچه نیلوفرهای آبی ):

در جنوب بابل دریاچه ای وجود داشت که وسعت آن شامل دزرک چال (زمین فوتبال ، پارک و در ادامه حول دایره ای به مرکز محل دانشکده پزشکی کنونی بود .در میان این دریاچه جزیره ای بود . شاه عباس اول صفوی در آن با غ و قصری بنا کرد ، فتحعلی شاه آن را بحرارم نامید .

در اواخر دوره قاجار آب دریاچه کاهش یافت و به تدریج تبدیل به باتلاق شد . در ۱۳۱۰  شمسی به دستور رضاشاه بقیه بخش های دریاچه خشک و هموار شد و در باغ کاخی دو طبقه بنا شد .

پل محمد حسن خان :

بیهقی از پلی چوبی برروی بابلرود که مسعود غزنوی در لشکرکشی اش به مازندران از آن به سختی گذشت ، یاد میکند .

این پل که ۱۴۰ متر درازا و ۳۰/۵  تا ۶ متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد و از هشت چشمه (طاق) تشکیل شده است در سال ۱۱۴۶ به دستور محمدحسن خان با صرف دوازده هزار تومان پل باشکوهی بر سر راه قدیم بارفروش به آمل بنا شد که تا امروز همچنان بار ترافیکی از آن عبور میکند . این پل زیبا از دوردست به عقاب نشسته ای میماند .

برج دیدبانی :

متصل به قصرشاه سابق ثبت شده میراث فرهنگی

حمام میرزا یوسف :

این حمام در زمان حکومت فتح علی شاه توسط میرزا یوسف در ۱۲۱۷ قمری ساخته شد . این حمام از بزرگترین حمام های شمال کشور است با سر بنیه و رختکن بزرگ که هنوز هم پابرجاست .

بهترین جاهای دیدنی بابل

این حمام در کوچه باریکی بین خیابان بازار چهارسو و میدان سرحمام واقع است .

مراکز خرید بابل :

بازار روزبزرگ بابل

بازار بزرگ شهریار

مجتمع عطرزیستان

بازار رضا(ع)

بازاررضوان

پاساژ بزرگ

امیر پازواری :

بزرگترین شاعر طبری گوی مازندران ، امیر پازواری ملقببه شیخ العجم مازندرانی است که زمان زیستش به درستی شناخته نیست ، اما به احتمال بسیار در دوره ی صفویه می زیسته است . برخی او را شاعر دوره ی شاهرخ تیموری دانسته اند. ترانه های معروف به امیری چه از امیر پازواری چه از دیگر سرایندگان طبری گوی ، به راستی میراث ارزشمند وبرجسته ی خطه ی شمال ایران است و همچون آینه ای زلال ، نمایانگر دردها ، رنجها و شادیها و فراز و فرودهای اجتماعی – فرهنگی بومیان این دیار به شمار می رود.

ملا نصیرای بابلی :

دانشمند و فقیه سده ی یازدهم ، در روستای درزی کلا به دنیا آمد و در اواخر دوره ی صفویه و آغاز افشاریه ، حدود سالهای ۱۰۹۰ و ۱۱۶۰ ه.ق میزیست . او از مراجع تقلید بوده و مریدان بسیار داشت . مسجد محدثین در مرکز شهر بابل ، در محله قدیمی افراداربن به کوشش او بنا گردید. مرآت المصلین از آثار اوست.

فایض مازندرانی :

ملا محمد باقر متخلص به فایض ، شاعر مازندرانی سده ی ۱۱ ه.ق و آغازسده ۱۲ ه.ق در بارفروش متولد شد . از زندگی اش اطلاع چندانی دردست نیست ، جز آنکه شاعری پرشور و توانا بود . او در ۱۱۱۸ ه.ق درگذشت .

شحنه ی مازندرانی :

محمد مهدی خان شحنه مازندرانی فرزند محمد حسن خان بن حاجی محمد خان اوبه یی متخلص به به شحنه از نبیره اش محمد مهدی خان شحنه در روستای پازوار (بابل) متولد شد و از امرای روزگار فتحعلی شاه قاجار بود .وی به سال ۱۲۴۷ ه.ق درگذشت.

اختر مازندرانی:

محمد حسین بیگ بارفروشی متخلص به اختر از شاعران سده ۱۳ ه.ق و از ندیمان فتحعلی شاه قاجار بود . کهن ترین اثری که نام او را می برد ، تذکره منظوم محمد باقر رشحه اصفهانی است .

ثنایی :

مصطفی قلی متخلص به ثنائی از شاعران نیمه سده ۱۳ ه.ق در بابلکنار می زیست و نزد ملامحمد درزی تحصیل می کرد . اشعار بسیاری سرود که آن را در دفتری به نام سفینه النجات در شرح احوال پیامبر و امامان و رویداد تاریخی کربلا به یادگار گذاشت .

چماقلو :

شاعر اهل بارفروش در روزگار قاجار (سده ۱۳ ه. ق ) در مجمع الفصا آمده که او شاعری بوده که چماق بر دوش به راه می افتاد و شعر میگفت .

بهترین جاهای دیدنی بابل

خاوری بارفروشی :

سماعیل میرزا شریف بن ملا ابراهیم بارفروشی متخلص به خاوری در ۱۲۴۵ ه . ق در بابل چشم به جهان گشود . و در سال ۱۳۰۳ ه . ق در زادگاه خود درگذشت .او از شاعران پیرو سبک قاآنی بود و در سرایش قصیده و مسمط چیرگی داشت و مانند نگارگری چیره دست ، به توصیفطبیعت ، بهار و خزان وزیبایی معشوق می پرداخت.

پنهانی بارفروش :

حمد علی بارفروشی متخلص به پنهانی شاعر روزگار ناصرالدین شاه قاجار (سده ۱۳ ه.ق) نزد شیخ زین العابدین مازندرانی تحصیل کرد و سال ها در عتبات عالیات زیست و آنگاه به زادگاه خود ، بارفروش، برگشت و به بازرگانی مشغول شد . وی سفرنامه ای نوشت که در آن ، روابط مازندرانی ها و روس ها و قفقازی ها را بررسی کرد.

مجنون بارفروشی :

میرزا محمد علی بارفروشی متخلص به مجنون و معروف به مقلد ، یکی از شاعران روزگار ناصرالدین شاه قاجار (سده ۱۳ ه.ق) بود . شاعری خوش ذوق و شیرین زبان که چکامه و غزل و ترانه های مازندرانی می سرود. مجنون در حسن معاشرت و بدیهه گویی آوازه ی تام داشت.

ملا محمد حمزه :

مدرس و عالمدینی ، معروف به شریعتمدار کبیر فرزند ملامقیم بن حاج شریف ، متولد ۱۱۹۶ ه . ق در ده حمزه کلای بارفروش چشم به جهان گشود .به عتبات عالیه سفر کرد و سی سال به تحصیل علوم پرداخت و به درجه اجتهاد نائل شد . اهالی بارفروش به او ارادتی خاص داشتند. وی پس از ۸۴ سال در ۱۲۸۱ ه .ق وفات یافت .

سعیدالعلماء :

لا محمد سعید مازندرانی ، متولد ۱۱۸۷ ه . ق معروف به سعیدالعلماء دانشمند و فقیه بزرگ سده ۱۳ه. ق معاصر محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار ، از شاگردان ملامحمد یا محمد شرف آملی ملقب به شرف الدین بود . او در علم فقه یگانه بود . شیخ مرتضی انصاری پس از شادروان جزایری در نوشتن رساله فتاوی مسامحه می کرد ومی گفت : که این مقام در شان سعیدالعلماء است . شیخ محمد در زادگاه خود ، بارفروش ، مجلس درس خارج داشتو برخی از شاگردان او به مقام مرجعیت رسیدند و او در واقعه شیخ طبرسی و قلع و قمع ملاحسین بشرویه و پیروان او مداخله کرد و حکم به جهاد داد . او در ۱۲۷۰ ه . ق درگذشت و مقبره اش در انتهای بازار مسجد جامع قرار دارد .

آقا حسین بارفروشی :

فقیه و نویسنده ی سده ی سیزدهم هجری (متوفای ۱۳۰۸ ه . ق ) علوم ادبی و دینی را در حوزه های علمی مازندران ، قزوین و نجف فرا گرفت . وی درجه اجتهاد نائل شد .

شیخ کبیر :

حمد حسن شیخ کبیر ، فرزند صفرعلی ، دانشمند ، فقیه و مرجع تقلید اهل بابلکنار ، در ۱۲۴۲ ه . ق متولد شد . برای تحصیل به نجف رفت و در اواخر سده ی سیزدهم به بارفروش برگشت . ناصرالدین شاه هنگام سفر خود به مازندران (۱۲۹۲ ه . ق ) به محضر او رفت . شیخ از حامیان مشروطیت و مورد احترام بسیار بود ، در عین حال اهل انزوا و اعتزال بود . شیخ عبدالله مازندرانی پس از درگذشت ملاکاظم خراسانی ، شیخ کبیر را شایسته جانشینی او دانست و او را بعنوان مرجع تقلید معرفی کرد . شیخ در ۷ شوال ۱۳۴۵ ه . ق درگذشت .مقبره اش در محله طوق داربن (امامزاده معصوم ) واقع است .

محمد حسین بارفروشی :

دانشمند ، متکلم و فقیه سده ۱۳ ه . ق مقدمات علوم را نزد علمای مازندران فراگرفت . بعد به قزوین رفت و به فراگیری علوم عقلی و عرفان پرداخت . آنگاه به عتبات عراق رفت و شاگرد شیخ مرتضی انصاری و علامه محمد حسین ، صاحب جواهر سال ها در نجف به تدریس وارشاد و تالیف مشغول بود و در ۱۳۰۸ ه . ق درگذشت .

رئیس بارفروشی (محوی):

میرزا محمود رئیس بارفروشی متخلص به محوی در ۱۲۸۴ ه . ق در بارفروش به دنیا آمد . از سوی مادر به ملا محمد اشرفی منسوب است . پدرش سید محمد رئیس پسر محمودبن صادق با چند واسطه به قوم الدین مرعشی معروف به میربزرگ وابسته است .بیش از ده هزار بیت شعر در فنون گوناگون عروضی از میرزا محمود رئیس به یادگار مانده است . او خوی درویشی داشت .

بهترین جاهای دیدنی بابل

زین العابدین مازندرانی :

دانشمند و فقیه سده سیزدهم که در ۱۲۲۷ ه . ق در بارفروش به دنیا آمد و آوازه اش بعدها در سراسر ایران، عراق وهند پیچید . در کربلا شاگرد سعیدالعلماء بود . در نجف شاگردی شیخ مرتضی انصاری کرد . در علم اصول و فقه استاد شد . به طوری که گروهی از مسلمانان هند پیرو و مقلد او شدند. در۱۳۹۰ ه . ق وفات یافت.

اشرفی مازندرانی :

در ۱۲۲۵ ه . ق در بارفروش متولد شد . در همین شهر مقدمات علوم را فرا گرفت و آنگاه به نجف رفت و شاگرد سعیدالعلماء بود در عتبات از محضر شیخ مرتضی انصاری برخوردار شد . پس از بازگشت به بارفروش ، چنان نفوذی در میان مردم یافت که برای او کرامات قائل شدند . اشرفی در ۱۳۱۵ ه . ق درگذشت و در صحن تکیه مجاور مسجد جامع بابل دفن شد .

عجیب مازندرانی :

میرزا محمد خلیل فرزند حسین بابلکناری ، ملقب به عجیب الزمان شاعر دوره قاجار (سده ۱۳ ه . ق ) در بارفروش بدنیا آمد . چون استعداد فوق العاده ای از خود بروز داد پدرش او را در هشت سالگی به تهران برد. آوازه ی شهرتش در شاعری به گوش میرزا آقا خان نوری ، وزیر محمدشاه قاجار ، رسید و قصائدش مورد تحسین قرار گرفت . شاه چون هنرمندی او را در آن سن کم دیده او را عجیب الزمان لقب داد. او در سال ۱۲۸۹ ه . ق در بارفروش به مرض سل درگذشت .

مونس بارفروشی :

میرزا محمدرضا متخلص به مونس شاعر سده ۱۳ ه . ق اهل بارفروش پس از تحصیلات ، در دفتر اسکندر میرزا ملقب به ملک آرا ، سمت منشیگری داشت و تذکره ای به نام گلزار سکندری فراهم کرد .

ندیم مازندرانی :

میرزامحمد متخلص به ندیم نویسنده و شاعر سده ی ۱۳ ه . ق ، نیاکانش از ایروان بودند که نادر شاه افشار آن ها را به مازندران کوچانده بود . پدرش ، میرزا کاظم ، در بارفروش ساکن شد. میرزا محمد به خدمت فتح علی شاه درآمد و سمت کتابخوانی شاه را بر عهده گرفت و رتبه ی ندیمی یافت.

محمد علی ناظم:

در سده ۱۳ ه . ق در بارفروش می زیست . پیشه ی بازرگانی داشت و اشعار دینی –عرفانی می سرود . در تاریخ بنای مسجد مولانا چکامه ای دارد که به خط بسیار زیبا روی کاشی منقوش نگاشته شده است . وی کتابی به نام روزنامه ثبت کرد . او در سال ۱۳۲۴ ه . ق وفات یافت.

محمد باقر بصار :

در ۱۲۷۰ ه . ق در گیلان بدنیا آمد ، اما بعدها به بابل کوچید و تا پایان عمر در این شهر زیست . در اواخر عمربینایی خود را از دست داد و تخلص خود را از ثابت به بصار تغییر داد . در ۱۳۴۰ ه . ق درگذشت و در بابل به خاک سپرده شد .

عارف بارفروشی :

لا بوجعفر اهل بارفروش(سده ۱۳ ه . ق ) شعر نیکو می سرود . درباره اش اطلاع زیادی دردست نیست . جز آنکه ابیاتی از اودر تذکره ها از جمله سفینه المحمود یا مجمع المحمودات تالیف محمود میرزا قاجار مندرج است.

فانی :

لا نظرمتخلص به فانی (سده ۱۳ ه. قز ) اهل بندپی که درروستای سائیج محله نزدیک آمل سکونت داشت. شخصی عامی و بیسواد بود و به دامداری و کشاورزی روزگار میگدراند . اما غزل ها و مرثیه ها به آهنگ و اوزان گوناگون می سرود که حاکی از طبع شیوای اوست .

فائز مرزبالی :

شیخ محمود مرزبالی متخلص به فایز در ۱۲۳۷ در مرزبال بابل متولد شد و در ۱۳۱۲ه . ق در زادگاه خود درگذشت و در محوطهامامزاده محسن آردکلا به خاک سپرده شد . وی دو جلداز اشعار خود به نام های بیت الفرا و مصیبت الابرار به چاپ رساند .

کوکب مازندرانی :

سید احمد کوکب بارفروشی در دوره ی ناصرالدین شاه (سده ۱۳ ه. ق ) می زیست و چندگاهی سمت نقابت داشت.

کوچک شیا ده ای :

ید آقا کوچکدر ۱۲۵۸ ه . ق در شیاده از روستاهای بندپی متولد شد و در حدود ۹۰ سالگی در گذشت. در مراکز علمی سوادکوه نیز در نزد آیت ا… اشرفی تحصیل کرد وبه عراق سفر کرد و آنگاه در بارفروش به ارشاد پرداخت .

محمد صالح حائری :

انشمند فقیه ونویسنده ، در سال ۱۲۹۷در کربلا متولد شد و در نجف به درجه اجتهاد نائل آمد . شعر هم می سرود . او در سال ۱۲۹۰ ه . ش به ایران آمد و به بابل کوچید.

بهترین جاهای دیدنی بابل

محمد رضا تجدد:

رزند شیخ علی شیخ العراقین بن آقا شیخ زین العابدین بابلی مازندرانی در۱۳۰۶ ه . ق در کربلا متولد شد. زبان عربی ، ترکی ، فرانسه و انگلیسی را آموخت . سپس به تهران آمد و پس از آن هفت سال در بابل و ساری زیست .

محمد کاظم گلباباپور :

راینده و پژوهشگر زبان و ادبیات مازندرانی ، متولد ۱۲۹۹ ش سالها در آموزش و پرورش به تدریس اشتغال داشت و به گردآوری اشعار و واژه ها و اصطلاحات قدیم مازندرانی پرداخت . از آثار اوست :

منتخب موری نومه ، حیوونون ساز و آواز ، کنزالاسرار مازندرانی ، ترجمه قرآن مجید به گویش مازندرانی ، دیوان شعر کیجا نومه

محصولات سفر

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین جاهای دیدنی بابل»

  1. سد لفور رو حتما پیشنهاد میکنیم وقتی سفر به سوادکوه داشتین ببنید حیفه واقعا از دست بره

    پاسخ
  2. یه سوال داشتم ، این جنگل های جوارم در نزدیکی سد لفور هس؟ خیلی تعریف سد لفور رو شنیدم

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید