سرآب گیان ماشینمون رو بردن وسایل ماشین های دیگر رو با شکستن شیشه ها همرو بردن.پلیس هم کاری نکرد.اصلا رحم ندارن. یکی سراب های معمولی استان همدان ایران است. فقط مواظب وسایلتون و ماشینتون باشید همرو میبرن این چشمه در شهرستان نهاوند و ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی کیان و در شمال شهر گیان قرار گرفته‌است و دارای درختان چنار است. تپه گیان درختان زیاد دارد.

سراب گیان همدان

سرآب گیان سی و یکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت

سراب گیان

جهت مسافرت به سراب گیان، می بایست به شهر نهاوند سفر کنید. از نهاوند به سمت شهر گیان و پس از طی ۵ کیلومتر دیگر به سراب گیان می‌رسید. گیان واژهٔ کردی به معنای جان است و به دلیل زیباییهای منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است. این گوشه مطرود و مغفول بهشت به وسیله جاده باریکی به نهاوند وصل می‌شود که در دو سوی آن بقایای ۲۰۰ هکتاری جنگلهای قدیم زاگرس چشم‌انداز و تابلویی فوق العادهٔ زیبایی از کوه جنگل و دشت‌های وسیع و خرم ضلع غربی جاده را به نمایش گذاشته است. از دو مسیر می‌توان به سراب گیان رسید، یکی از مسیر جاده کرمانشاه سه راهی دهفول سپس روستاهای برزول و گیل آباد و در آخر گیان و دیگری از میدان عارف نهاوند مسیر روستای دهنو و ادامهٔ مسیر برای دسترسی به سراب گیان ازروستای گیان که به نزدیکی‌های دامنهٔ کوه‌ها می‌رسید. دو طرف جاده مانند شمال ایران پوشیده از درختان بلوط و پوشش گیاهی سبز است. از دل کوه و از دل صخره‌های بزرگ سنگی آب زلال از قسمت‌های مختلف بیرون می‌آید درختان کهنسال چنار نشان از قدمت طولانی منطقه دارد آب چشمه در بالای سراب از دل کوه بیرون می‌آید و از پایین تا بالای سراب جنگل‌های بلوط و میوه‌های کوهی وجود دارد که بقایای جنگل‌های زاگرس می‌باشد در انتهای سراب گیان یک مسیر کوه نوردی به قلهٔ گاچال وجود دارد و یک جان پناه نیز در میانهٔ مسیر می‌باشد این سراب از جنوب به کوه‌های گرین و از غرب به روستاهای مظفر آباد و مهین آباد می‌رسد تپهٔ باستانی گیان نیز در دو کیلومتری این سراب واقع شده استَ کل مسیر ۲۰ کیلومتری آسفالت بوده و ۵ کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد. جاده سراب گیان جاده زیبایی است، وقتی از کنار گیان وارد جاده می‌شوید طبیعت تماماً سبز می‌شود، بعضی از مسافران همین جاده را برای اقامت و استفاده از طبیعت آن انتخاب می‌کنند.

  معرفی روستای کاج بهمراه تصاویر آن

سراب گیان همدان

سراب گیان کجاست؟

استان همدان به واسطه جاذبه های طبیعی و تاریخی که در خود جای داده است، به یکی از گردشگری ترین استان های کشور تبدیل شده و هرساله میزبان هزاران توریستی می باشد که برای مشاهده این جاذبه ها از سرتاسر دنیا به آن سفر می کنند.. به طور کلی سراب به معنای تصویر آب یا محلی خیالی است؛ به این صورت که هنگامی که به سمت آن حرکت میکنیم آن هم با حرکت ما پیش میرود و در زمانی که به آن می رسیم از نظرها محو می شود.

سراب گیان همدان

اما برخی سراب های دیگر همچون سراب گیان در نهاوند وجود دارند که به دلیل زیبایی هایشان این نام بر روی آنها قرار داده شده است. سراب گیان نهاوند از جمله پر آب ترین سراب های استان همدان می باشد که از زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشد. این سراب در 18 کیلومتری نهاوند واقع شده است. اطراف سراب گیان همدان پوشیده شده از درختان چنار بلند و تنومندی می باشد که که بخشی از 200 هکتار جنگل زاگرس این منطقه می باشند. آب این سراب از چشمه های موجود در کوه های اطراف تهیه می شود و صدای حرکت آب بر روی سنگ ها، صحنه ای دلنشین را برای بازدید کنندگان از این منطقه رقم می زند.

سراب گیان همدان

در نزدیکی سراب گیاه در همدان، چندین جاذبه دیگر همچون تپه گیان واقع شده اند که اگر بخواهیم توضیحی مختصر درباره این تپه بدهیم با بگوییم که این تپه یکی از قدیمی ترین تپه های باستانی کشور می باشد که قدمت آن به 3700 سال پیش از میلاد برمی گردد.

  تپه و دهکده باستانی گيان ، از جاذبه های تاریخی نهاوند

سراب گیان همدان

سراب گیان همدان از جمله جاذبه های طبیعی این استان می باشد که در مورخه 26 اسفند 1387 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و شما می توانید در تور همدان گردی از این مکان هم بازدید به عمل آورید.

آدرس سراب گیان : استان همدان، شهرستان نهاوند، 18 کیلومتری جنوب غربی نهاوند

عکس های سراب گیان

سراب گیان همدان

سراب گیان همدان

سراب گیان همدان

سراب گیان همدان

سراب گیان همدان

منبع : fa.wikipedia،eneshat
نویسنده

یک نظر بنویسید