جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

آزادشهر (شاه پسند) شهری است در استان گلستان ایران. این شهر مرکز شهرستان آزادشهر این استان است. جمعیت آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۹۱۷۶۷ نفر بوده‌است .
نام قدیم این شهر “قره تکن” می باشد که قریه ای کوچک بوده و گسترش می یابد.بعدها در زمان پهلوی اول نام این شهر را «شاه‌پسند» می نامند؛ گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور مینموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل -که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته است می‌دهد و ازین پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم کم رو به توسعه نهاد[نیازمند منبع] اما پس از انقلاب ۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰، برابر با ۹۱۷۶۷ نفر بوده‌است. از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک جنگلی و پارک زیتون تپه را نام برد.محل تلاقی مسیر ارتباطی ۳ شهر بزرگ گنبد کاووس و گرگان و شاهرود بوده و مسیر ارتباطی شمال کشور به مشهد از این شهر می‌گذرد. به نحوی که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از غرب به شهرستان علی آباد و مرکز استان (گرگان)، از شرق به شهرستان مینودشت و استان خراسان واز جنوب هم به شهرستان رامیان و استان سمنان محدود می شود.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

علت نامگذاری شاه پسند

۱ – وجود یک گیاه یا گل به نام شاه‌پسند

۲ – به دلیل حضور رضا شاه در شاه‌پسند

۳ – ریشه تاریخی شاه‌پسند در تاریخ معاصر

نام یک گل (verbena)

گل شاه‌پسند یک سرده از تیره شاه‌پسندیان است و شامل ۲۵۰ گونه از گیاهان فصلی و دائمی یا گل‌های نیمه چوبی است که دارای خواص دارویی می‌باشد. این گیاه بومی اروپا و آمریکا می‌باشد که در شرایط طبیعی و آب و هوایی خزری از جمله منطقه آزادشهر رشد می‌کند و در بهار و تابستان و پاییز گل می‌دهد. تعداد انگشت شماری این فرضیه را مطرح می‌کنند که شاید علت نامگذاری شاه‌پسند به دلیل رویش این گیاه بوده‌است البته این فرضیه قابل پذیرش نیست. زیرا این گل بومی اروپا و آمریکا بوده و بعدها به عنوان گل تزیینی وارد ایران شده‌است همچنین سند معتبری وجود ندارد که این گیاه در دشت شاه‌پسند می‌روییده‌ است.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

امامزاده آق امام آزادشهر

این منطقه به صورت کوهی منفرد از سلسله جبال البرز است که در هنگام ورود اسلام دارالمرز نامیده می شد و شاخه ای از مسیر کاروانی جاده ابریشم از این ناحیه می گذشت و ارتباط سکنه این نواحی با جنوب ایالت قومس ( کومش ) شاهرود و دامغان مرتبط می شده و به دروازه گرگان مشهور بوده است. فاصله مقبره از جاده آسفالته حدود ۳ کیلومتر است.
حسن و محمد بن زید علیهما السلام دو برادر بودند که در مدینه دیده به جهان گشودند. پدرشان زید فرزند محمد بن اسماعیل بن حسن بن علی بن الحسن بن علی بن ابیطالب و مادرشان دختر عبداله بن عبیداله الاعرج بن حسین الاصغر بن علی بن حسین بن علی ابن ابیطالب است.
پس از شهادت زید بن علی بن الحسین در کوفه و یحیی فرزند او در خراسان که منجر به ظهور سایر نوادگان امام حسن و حسین (ع) در نواحی دیگر گردید، جمعی از سادات به بلاد دیلم و گیلان و پاره ای نیز عازم نقاط دیگر از جمله حجاز ، یمن ، آذربایجان ، اصفهان و ری گردیدند. این دو نفر نیز مانند دیگر مهاجران آل ابی طالب از مدینه به ری آمدند و مدت مدیدی را در آن جا گذراندند. در سال ۲۵۰ ه.ق به علت تظلم حکام طاهری طبرستان و به علت زهد و پارسایی که در رفتار سادات و علویان ولایت که به آن نواحی پناه آوردند، حسن بن زید علوی را که مردی شجاع و عالم بود به عنوان داعی کبیر و رهبر خود بر گزیدند و پس از غالب شدن بر حکام طاهری، حسن بن زید به پشتیبانی سرداران دیلم و اسپهبدان جبال ساری را تختگاه خود ساخت و حکومت علویان با قیام حسن بن زید در طبرستان آغاز شد و امامت زیدیه بر وفق مذهب شیعه در کل طبرستان جاری گردید. حسن بن زید پس از فتح ری ، گرگان و طبرستان دردفع راهزنان دریایی روس که در آبسکون پیاده شده بودند جدی تمام نمود. در هر حال او به سبب شدت و قوت و صلابتش به حالب الحجاره و داعی کبیر ملقب شد و در سال ۲۷۱ ه.ق وفات یافت. بعضی از مورخین قبر وی را در گرگان در قریه ای به نام روشناخره نوشته اند ، ولیکن در کتب جغرافیای قدیم و جدید این اسم ملاحضه نمی شود ، پس از فوت حسن بن زید ، خلافت زیدیه به حکم وصیت به برادرش محمد بن زید علوی منتقل گردید.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستانمحمد بن زید پس از نابود کردن مدعی خانگی خود- ابوالحسین به گسترش قلمرو خویش پرداخت و از گرگان به دامغان و از آن جا به سمنان و سپس به خوار (تقریبا گرمسار کنونی) رفت و در نزدیکی شهر ری با لشکر اساتکین ترک که از سوی طاهریان حاکم ری شده بود روبه رو شد ، اما شکست خورد و به سوی لاریجان رفت. وی که قبلا حاکم گرگان ( گنبد کاووس ) بود ، مقر خود را به آمل انتقال داد و به سال ۲۷۳ ه.ق رافع بن هرثمه – امیر خراسان – که ابتدا در دربار طاهریان و سپس به دربار یعقوب لیث صفاری پیوند خورده بود ، به تحریک اسپهبد رستم بن قارن به گرگان حمله برد و محمد در نزدیکی گرگان به مقابله با وی شتافت، ولی شکست خورد وبه استرآباد عقب نشست. در آن سال در استرآباد به طوری قحطی پدید آمد که به نقل مورخین « چنانچه خوردنی نماند و گویند بهای یک درم نمک به دو درم سیم رسید.»
سرانجام در سال ۲۸۲ ه.ق با شکست عمرولیث از امیر اسماعیل سامانی ، داعی علوی ( محمدبن زید ) از همه جهت فارغ گشت و اهل طبرستان استقلال کامل یافتند و حکومت وی چنان محکم شد که رافع بن هرثمه در نیشابور ، ری ، جرجان و جاجرم و دهستان به نام او خطبه می خواندند و ابومسلم محمد اصفهانی کاتب معتزلی وزیر و دبیر او بوده است.
به نقل از قاضی نورالله شوشتری در کتاب مجالس المومنین و میر ظهیر الدین مرعشی صاحب تاریخ طبرستان در عهد داعی محمد بن زید علوی که به پادشاهی طبرستان رسید ، در حقیقت اولین حکومت مستقل تشیع در دوره عباسیان و بعد از برادرش حسن بن زید ، مامن و ملجا سادات و شیعیان بود و در عهد منتصر خلیفه عباسی که ادعای تشیع می نمود ، مشاهد امیرالمومنین و مشهد امام حسین و سایر مشاهد ائمه خراب بود و برای اولین بار به دستور داعی محمد بن زید جهت تعمیر آن مشاهد ائمه که به وسیله متوکل عباسی خراب شده بود ، همت نمود . محمد بن زید که خود از مردان فاضل و عالم است ، جهت بسط و گسترش تشیع جدی تمام داشت و در زمان او و برادرش حسن بن زید حوزه های علوم دینی گسترش فراوان یافت و او شخصا علاوه بر امارت و فرمانروایی به تدریس علوم شیعی اهتمام تام داشت.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

زیتون تپه آزادشهر

زیتون تپه در نزدیکی و تقریبا چسبیده به شهر آزادشهر در استان زیبای گلستان است . تپه ای با ارتفاع نسبتا کوتاه که با پیاده روی حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت به طول می انجامد تا به بالای آن برسیم ولی در بالا تمام شهر آزاد شهر و راه منتهی به گنبد و گرگان دیده می شود و زیبایی خاصی دارد.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

پارک جنگلی سوجاق یکی از جاذبه های گردشگری آزادشهر

نوده خاندوز از شهرهای کوچک آزادشهر است. تفرجگاه سوجاق، که پر از منظره‌های طبیعی و زیبا است، در این شهر قرار دارد. چشمه‌ها، رودها و درختان سرسبز این جنگل را به مکانی دیدنی و تحسین‌برانگیز تبدیل کرده‌اند. سوجاق از معروف‌ترین منطقه‌های گردشگری آزادشهر و شهرهای هم‌جوار است.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

روستای فارسیان شهرستان آزادشهر

روستای فارسیان یکی از منطقه‌های نمونه گردشگری آزادشهر است. این روستای کوهستانی آب‌و‌هوایی معتدل دارد و در تابستان برای ییلاق بسیار مناسب است. بافت سنتی روستا، چشمه‌های ایشی، چنار و دیو، گورستان تاریخی و آسیاب از جاذبه‌های دیدنی روستای فارسیان‌اند.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

آبشار کوهمیان آزادشهر

کوهمیان در گویش محلی به معنی در میان کوه است. روستای کوهمیان از توابع آزادشهر است که طبیعتی زیبا و کوهستانی دارد. این روستا در کوهپایه بخشی از رشته‌کوه البرز قرار گرفته است. آبشار گل سنگی کوهمیان یکی از جاذبه‌های تماشایی این روستا است. حوض آبشار در روزهای گرم سال محیط مناسبی برای آب‌تنی و بازی کودکان است.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

پل غزنوی آزادشهر

پل غزنوی، در روستایی با همین نام در بخش چشمه‌ ساران آزادشهر، یکی از جاذبه‌های تاریخی آزادشهر است. ساکنین غزنوی در سال ۱۲۸۸ به این شهر مهاجرت و آنجا را به آبادی تبدیل کرده‌اند. ساختمان پل در کنار رود و طبیعت سرسبز اطرافش محیطی زیبا برای ثبت خاطرات سفر به آزادشهر است. یکی دیگر از آثار تاریخی نزدیک به پل غزنوی قزقلعه است که در روستای کاشیدار قرار دارد. این دژ با کاربری  دفاعی و روی ارتفاعات روستا ساخته شده است.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

پارک زیتون آزادشهر

پارک زیتون در داخل شهر آزادشهر که با امکاناتی چون سرویس بهداشتی ، پارک کودک ، نماز خانه ، مغازه ، آلاچیق و چشم انداز فوق العاده که تمام شهر را دربر می گیرد.

روستای مرزبن را بشناسید.

روستای مرزبن یا مرزبان یکی از روستاهای استان گلستان و از توابع شهرستان آزادشهر است و در ۶کیلومتری شهرستان آزادشهر و در پای کوه واقع شده است. شغل بیشتر مردم این روستا، کشاورزی و باغداری و کامیونداری است که محصولات مهم کشاورزی آن برنج ، گندم و کلزار می باشد. مهمترین محصولات باغداری آن آلو، هلو ، انار و… است. روستای مرزبن در دوران هشت سال دفاع مقدس چهار شهید و چند آزاده و جانباز تقدیم به انقلاب اسلامی کرد.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

موقعیت جغرافیایی

این روستا در مختصات ۳۷درجه و ۰۳دقیقه و ۴۳ثانیه شمالی و ۵۵درجه و ۱۳دقیقه و ۵۰ثانیه شرقی قرار دارد. مرزبن از شمال به جاده بین المللی آزادشهر-شاهرود. از جنوب به جنگل های هیرکانی. از شرق به شهر نوده خاندوز و از غرب به روستای کوهمیان و سرکهریزا محدود می شود.

جمعیت

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران تعداد خانوار این روستا برابر۴۷۸ و جمعیت این روستا برابر ۱۴۸۰ نفر می باشد که تعداد ۷۵۵ این افراد را مردها و ۷۲۵ نفر را بانوان تشکیل می دهند. زبان مردم روستای مرزبن، زبان فارسی با گویش محلی می باشد. مذهب همه ی مردم روستا شیعه می باشد

طبیعت

موقعیت مکانی مرزبن باعث شده است که این روستا در جوار جنگل های انبوه هیرکانی قرار بگیرد و مناظر زیبایی را ایجاد کند. از جاذبه های گردشگری روستای مرزبن می توان به جنگل لاشو، جنگل رقو (ریقو)، چاله فیکی، ارقچا(القچا)، تیکه شدوئی(تراشته شدو) ، سد بزرگ مرزبن و … اشاره کرد.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

پوشش گیاهی و جنگل های سرسبز روستای مرزبن

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

پارک کودک روستای مرزبن

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

سد خاکی روستای مرزبن

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

حمام عمومی روستا

آبشار لاشوی روستای مرزبن

در جنگل لاشو ، آبشار بسیار زیبایی وجود دارد . این آبشار در جنوب روستای مرزبن است که نام آن برگرفته از روستایی قدیمی در نزدیکی های آن است. آبشار لاشو آبشاری دائمی است که از ۴ چشمه، سر چشمه می گیرد و از دو سنگ روسوبی بزرگ تشکیل شده است، آب این آبشار برای استفاده کشاورزی به روستا های اطراف می رود.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

امکانات

روستای مرزبن دارای آب بندان بزرگی است که در شمال روستا قرار گرفته و هر ساله برای پرورش ماهی استفاده می‌شود و از آب آن نیز برای کشاورزی استفاده می گردد. این روستا دارای امکاناتی نظیرمسجد،فاطمیه،خانه بهداشت،پایگاه مقاومت بسیج برادران و خواهران ،دفتر شورای اسلامی،مدرسه،پست بانک،گرمابه عمومی،سالن ورزشی ،زمین چمن و… است. در این روستاطرح هادی نیز اجرا شده است.

تاریخچه

قدمت روستای کنونی مرزبن به حدود ۳۰۰ سال میرسد. ولی اگر قدمت و تاریخ مردمانی که مرزبن را ایجاد کرده اند مورد بررسی قرار گیرد قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال خواهد رسید.

مکان های تاریخی ، تپه های باستانی

تپه های باستانی زیادی در اطراف روستا قرار دارن که همگی گواهی بر تاریخ طولانی مرزبن میدهند. ۴ تپه که هر یک منطقه ای را پوشش میدهند. یک تپه در بخش شمالی که متصل به جنگل است، تپه ای دیگر در بخش جنوبی که در گذشته درون جنگل قرار داشته بود ولی با آباد کردن زمین ها این تپه در بین زمین های کشاورزی قرار گرفته است.تپه سوم در غرب روستا و بر روی کوه قرار دارد و تپه چهارم در ضلع شمال غربی قرار گرفته است.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

روستای تاریخی لاشو

مردمان گذشته مرزبن در منطقه ای در جنگل به نام لاشو میزیستند، امروزه منطقه لاشو در بخش جنوبی روستا قرار دارد و بقایای کمی از آن به یادگار مانده است.

آسیاب آبی تاریخی مرزبن

آسیابی آبی در بخش شمالی روستا در منطقه ای به نام کلاغکلو قرار دارد و قدمت آن به حدود ۱۵۰ سال میرسد.

این روستا در ۲۷ کیلومتری جنوب غربی شهر آزادشهر قرار دارد.۱۰۰درصد مردم آن فارس بوده و قدمت آن به بیش از ۴۰۰ سال میرسد. دارای آب و هوای معتدل میباشد.

روستای زیبا و سرسبز وطن

در دل کوهها و در ارتفاعات سرسبز و جنگلهای انبوه قرار گرفته است.این روستا در بخش چشمه ساران شهرستان آزادشهر می باشد.از غذاهای محلی این روستا ترشو می باشد.اغلب مردم روستای وطن شالیکار هستند و برنج مورد نیاز خود را تامین میکنند که این برنج یکی از بهترین و مرغوبترین برنج ها در منطقه می باشد.دم سیاه-سنگ تارم- تارم هاشمی- زود رس- فجر و…نمونه ایی از شالی های (شلتوک ) کشت شده توسط کشاورزان روستا می باشد.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

روستای پلکانی فارسیان قانچی

روستای فارسیان قانچی در استان گلستان قرار دارد. این روستا به خاطر شباهت به روستای ماسوله از نظر شکل پلّکانی و نوع معماری ، به ماسولۀ گلستان شهرت دارد.

روستای فارسیان قانچی به عنوان دومین بافت تاریخی روستایی گلستان ثبت ملّی شده است.

فارسیان قانچی کجاست؟

روستای تاریخی فارسیان قانچی از توابع شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران است. این روستا در مسیر جاده آزادشهر به شاهرود در یک منطقه کوهپایه ای در ارتفاع ۷۷۷ متر از سطح دریا قرار دارد و با شهرستان آزادشهر ۳۵ کیلومتر و با شهرستان گرگان به عنوان مرکز استان، ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

قدمت روستا

با توجه به گفته های اهالی روستا و آثار به جا مانده مانند گورستان های بسیار قدیمی با سنگ مزارهای خاص، وجود آسیاب و درگاه کاروانسرایقدیمی، می توان گفت روستای فارسیان قانچی از جمله روستاهای تاریخی و قدیمی گلستان و حتی ایران به شمار می رود.

هسته اولیه روستا اطراف چشمه های اسد ماله سو شکل گرفته است که بالغ بر ۱۰۰۰ سال قدمت دارند و آثار به جا مانده از جمله بقایای خانه ها خود گواه بر این ادعا است.

از طرفی اشارۀ کتابچه شهرستان رامیان در مورد تاریخ ، جمعیت و نام بردن اسم فارسیان با آمار جمعیتی بالا در گذشته های دورنشانی مکتوب از قدمت این روستا است.

معماری روستا

روستای فارسیان از نوع روستاهای متمرکز و به شکل طولی و پلکانی در مناطق کوهستانی محسوب می شود که قرار گیری بناها در کنار هم از توپوگرافی زمین تبعیت می کند.

نمای عمومی ساختمان های قدیمی روستا اکثراً کاهگل و در مواردی شامل سفیدکاری و رنگ آمیزی با استفاده از گل سفید است امّا رنگ خاک و کاهگل رنگ غالب روستا است.

طبیعت فارسیان قانچی

طبیعت فارسیان قانچی بسیار خاص و منحصر به فرد است. تماشای مناظر طبیعی و بی نظیر هر بیننده ای را مسحور خود می کند.

وجود دشت مارانکوه یا مرکوه با مراتع سبز و مملو از گل های رنگارنگ، گستره گیاهان دارویی، پوشش جنگی انبوه، آبشار کبتر خانا یا خانه کبوتر در سه طبقه (به دلیل حضور کبوترها و لانه آن ها در بالای آبشار)، چشمه های اسد ماله سو، صخره های دست کند، کوه های مریخی با اشکال هندسی بسیار زیبا و آب و هوای بسیار دلچسب کوهستانی به خصوص در بهار و تابستان، مناظر قشنگی را در خاطره ها رقم می زنند.

دشت ماران کوه

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

آبشار کبتر خانا

جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان

ویژگی های فرهنگی

برخی از ساکنان کنونی روستای فارسیان قانچی، اصالت قشقایی دارند و به زبان ترکی قشقایی صحبت می کنند. برخی دیگر قزلباش هستند و به زبان ترکی تکلم می کنند.

آداب و رسوم، فرهنگ، نوع پوشش، موسیقی محلی و انواع غذاهای اهالی این روستا، خود به عنوان جاذبه ای در گردشگری مطرح است.

در این روستا می توان به جشن دندان، کشتی محلی (به خصوص در انتهای عروسی)، تخم مرغ بازی در آستانه عید نوروز و … به عنوان مراسم محلی اشاره نمود.

غذاهای معروف این روستا شامل ماش شله (طبخ آن به ویژه هنگام نشا برنج)، اُماش، سُوزی آش، سوتلی آش، آش تره و… هستند.

مردمان روستای فارسیان قانچی در مهمان نوازی بی نظیر هستند. امید است با سفر به این روستای تاریخی، طبیعی و فرهنگی بتوانید لحظات به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید.

۱ دیدگاه دربارهٔ «جاهای دیدنی آزادشهر | مناطق بکر و دیدنی آزادشهر در استان گلستان»

  1. سلام چقدر طبیعتش زیباست شهرستان آزادشهر مردمان خوب و ساده زیستی درآنجاسکونت دارندمردمانی مهمان نواز وباگذشت. من دردانشگاه آزاداسلامی واحد آزادشهر درمقطع دکتری جامعه شناسی درحال تحصیلم.

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما