جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

جاهای دیدنی و کم نظیر در اسلام آباد غرب که بخش زیادی از گردشگری و جاهای دیدنی کرمانشاه را شامل می شود .  اسلام‌آباد غرب که به پایتخت جنگل‌های بلوطی ایران هم مشهور است یکی از شهرهای استان کرمانشاه است.که بعد از شهر کرمانشاه دومین شهر پرجمعیت استان کرمانشاه است. اسلام آباد غرب تا قبل از انقلاب ۵۷ شاه آباد (شاباد) نام داشت. شهرستان اسلام آباد غرب با استان ایلام ؛ با شهرستان گیلان غرب ؛  با شهرستان دالاهو ؛ با شهرستان کرمانشاه همجوار می باشد.اسلام آباد غرب یک شهر تاریخی است که دوران های مختلف تاریخ را در خود دیده است که علاوه برای مکان های تاریخی از جاذبه‌های طبیعی برخوردار است

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

اسلام‌آباد غرب، شهری است تاریخی و کهن در استان کرمانشاه، است. این سرزمین که از گذشته‌های دور شاهد رخدادهای تاریخی بسیاری بوده، پیشینه‌ای کهن را در کتاب تاریخ خود به ثبت رسانده است. با توجه به متون ثبت شده‌ی «اصطخری» در «مسالک‌الممالک» و نیز تالیفات «حمداله مستوفی»، به نظر می‌رسد که نخستین بنای این سرزمین به دوران مادها بازمی‌گردد. «مندلی» اولین نامی است که این شهر، به آن شهرت یافته که احتمالا متعلق به دوران مادها تا زمان حکومت ساسانیان است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

یکی از آثار باستانی کشف شده در اسلام آباد غرب

در دوران اسلامی، به «هارون‌آباد» تغییر نام و شهرت یافته است. شهری که بنای آن را به خلیفه‌ی وقت عباسی «هارون‌الرشید»، در سال‌های ۱۴۸ تا ۱۹۳ هجری قمری، نسبت می‌دهند.

در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی و به همت «محمد کردوانی»، تحقیقات گسترده‌ای بر این محل صورت گرفت که نتایجی ارزشمند را دربر داشت. طبق این کاوش‌ها چنین به نظر می‌رسد که این شهر کهن ایران، ارزش فراوانی به دلیل موقعیت استراتژی آن در جاده‌ی خراسان دارا بوده است. شاهراهی که از دوران کهن تا به عصر حاضر، همچنان به عنوان یک مسیر موصلاتی برای دشت‌های «بین‌النهرین» و «خوزستان» با قلل مرتفع و بی‌نظر کوه‌های «زاگرس» و فلات ایران در نظر گرفته شده است. این در حالی است که باستان‌شناسان طی کاوش‌ها و پژوهش‌هایی که بر این منطقه از خاک ایران انجام داده‌اند، توانسته‌اند آثار ارزشمند و مهمی را متعلق به دوران مختلف زندگی انسان، بدست آورند. آثاری که نشان می‌دهد احتمالا شهر اسلام‌آباد غرب در سال‌های متمادی قبل از میلاد، یکی از اصلی‌ترین مراکز تجاری بوده است. جاذبه‌های گردشگری در این شهرستان زیبا، آن را به یکی از مقاصد گردشگری در غرب کشور تبدیل ساخته است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب

سد شیان

سراب 2400 ساله شیان امکان ایجاد سد شیان را به عنوان یکی از سدهای مخزنی کرمانشاه و به منظور تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی، استفاده بهینه و افزایش راندمان توزیع و انتقال، سیستم آبیاری مدرن و ایجاد امکانات تفریحی و سیاحتی در منطقه اسلام‌آباد غرب فراهم نمود و با بهره‌برداری از این سد به دلیل سودآوری پرورش ماهیان گرمابی و از همه مهمتر ایجاد اشتغال ، مسئولان به این نتیجه رسیدند که با استفاده از آب سد زمینه پرورش ماهیان گرمابی را  نیز در این مکان فراهم کنند.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

همچنین میراث فرهنگی و گردشگری اسلام آبادغرب در سال های گذشته با ساخت و نصب تعدای آلاچیق مکان مناسبی را برای گردشگران تهیه نموده اند.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

تپه چغاگاوانه

یکی از کهن‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اسلام‌آباد غرب، محوطه‌ای است تاریخی که به «تپه چغاگاوانه» شهرت یافته است. این اثر تاریخی که احتمالا شهری باستانی بوده است، درست در مرکز شهر، در شمال رودخانه‌ی «برف‌آباد» و در میان خانه‌های مسکونی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد دو طبقه‌ی کشف شده در این تپه از نظر زمانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال با یکدیگر متفاوت است.
قدمت برخی از آثار کشف شده در تپه‌ی چغاگاوانه، متعلق به هزاره‌ی دوم قبل از میلاد است .

در این تپه آثار تاریخی بدست آمده است که با آثار کشف شده از شوش، شباهت‌های بسیاری دارد که می‌توان به تعدادی لوح گلی منقوش به خط میخی بابلی، مجسمه‌ی حیوانی شبیه به گرگ، مجسمه‌ی سفالی، پیکان مفرغی، آویز طلا، مهر استوانه‌ای با متنی به خط میخی بابلی که متعلق به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد است، اشاره کرد. در مهر استوانه‌ای، چهره‌ی زنی با لباسی چین‌دار و بلند حک شده است که کلاهی مدور بر سر داشته و در مقابل یکی از خدایان ایستاده است. روی مهر چنین نوشته شده است:

«سامی توم دختر تالری خدمتگزار خدای اداد»

برخی از باستان‌شناسان تمدن چغاگاوانه را از لحاظی شبیه به تمدن عیلام می‌دانند و مجمسه‌های عیلامی کشف شده یا همان «الهه‌ی کریشنا» در این بخش را دلیل خوبی برای ادعایشان می‌دانند.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

آرامگاه ابودجانه

در مجاورت مسیر «ریجاب» به «بابا یادگار»، در نزدیکی بخش «ریجاب» و در شهرستان اسلام‌آباد غرب، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی کرمانشاه قرار دارد که به «آرامگاه ابودجانه» شهرت یافته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران صدر اسلام است و در خود چند مقبره که می‌توان سبک چهارطاقی‌های دوران حکومت ساسانیان را در معماری آن‌ها مشاهده کرد. قبری در بین این مقابر مشاهده می‌شود که مردم بومی و محلی آن را «مقبره‌ی ابودجانه» می‌خوانند و بر آن احترام و عزت قابل توجهی قائل هستند. مقبره‌ای به شکل هندسی چهار ضلعی که روی آن را گنبدی به شکل مخروط، فرا گرفته است. جالب است بدانید که روی برخی از این قبور را بناهایی به شکل چهارطاقی قرار داده‌اند که درواقع شبیه به آتشکده‌های دوران ساسانیات است. در کنار سنگ‌ قبرهای کهن، سنگ قبرهای جدید نیز وجود دارد. متاسفانه به دلیل فرسایش سنگ‌های قبر، نمی‌توان به اطلاعاتی که روی آن‌ها ثبت شده است، پی برد.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

آتشکده میل میله گه

در حدود ۱۰۰ متری از شرق روستای «سیاه سیاه میله گه بابا خان» شهرستان اسلام‌آباد غرب، یکی دیگر از بناهای ارزشمند و جاذبه‌های تاریخی استان کرمانشاه قرار گرفته است که به «آتشکده‌ی میل میله گه» شناخته می‌شود. بنایی چهارطاقی که امروزه بخشی از بنای اصلی آن برجای مانده و از چهار جرز سنگ در ابعادی متفاوت تشکیل شده است. درون آتشکده که یکی از بناهای دوران حکومت ساسانیان است، با مصالحی همچون لاشه‌ی سنگ و ملات گچ ساخته شده و داخل آن نیز سکویی برای نگهداری و قرارگرفتن آتشدان و تعدادی پایه‌ی گچی و سنگی مشاهده می‌شود. این بنای ایران کهن را می‌توان روی پشته‌ای متشکل از سنگ‌های ماسه‌ای مشاهده کرد که به زمین‌های کشاورزی پیرامون خود اشراف کامل دارد.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

روستای شالان

یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در استان کرمانشاه و در شهرستان اسلام‌آباد غرب، روستایی است کهن و بسیار زیبا که به «شالان» شهرت دارد. در این منطقه از اسلام‌آباد غرب می‌توان دیدنی‌های تاریخی و آرامگاه‌های مقدس متعددی را که اکثر آن‌ها متعلق به دوران حکومت صفویه و به دستور شاه عباس احداث شده است، مشاهده کرد. از جمله مقبره‌ی ابودجانه، مقبره‌ی بابا شیخ، مقبره‌ی بابافقی، آبشار پیران، ویرانه‌های قصر یزدگرد، بنای سنگی به نام طاق‌گرا و مسجد عبدالله بن عمر از این آثار تاریخی ارزشمند است. اقلیم مناسب و حضور رودخانه‌ی الوند و پوشش جنگلی در ارتفاعات دالاهو با چشم‌اندازی مسحورکننده،این منطقه را به تفرجگاه مناسبی برای گردشگران و مسافران تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

سراب شرف آباد

سراب شرف آباد اسلام آبادغرب (به روایت محمد علی سپهر افغان) را در سال های دهه شصت اگر ندیده اید حسابی ضرر کرده اید. این چشمه طبیعی که اکنون با ساختمان ها و فنس ها و دیوارهای سنگی محاصره شده یکی از زیبا ترین مناطق تفریحی اسلام آباد غرب بود. درختان سبز متراکم و نیزارهای زیبا و خیال انگیز و هوایی پرنیانی هر میهمانی را غرق خیال و شادمانی می کرد.
مرغابیان مهاجر و پرستوها و دیگر پرندگان مانند سار را به وفور در این سراب یافت می شد. متاسفانه عدم حضور کارشناسان هنر در این گونه مناطق و عدم نظر خواهی از آنان باعث تخریب فضای طبیعی با احداث ساختمان ها و سازه های فلزی می شود همانگونه که در مورد سراب شرف آباد و نیز چشمه ی سراب کرند غرب اتفاق افتاد امروزه تاسیس ساختامان ها در مناطق طبیعی کاری است کاملا حساس و نظر کارشناسان گرافیک محیطی در کنار مهندسین سازه ها نتیجه برتر را عاید می سازد اگر نه همانگونه که در سراب شرف آباد شاهد هستیم طبیعت در چنگال سازه های عادی ساخته شده به دست انسان عقب نشینی کرده است.

تپه سراب شرف‌آباد تپه سراب شرف آباد ۳ مربوط به مس و سنگ است و در اسلام مآباد غرب، پای کوه شرف آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

مقبره‌ بابا یادگار

«مقبره‌ی بابا یادگار»، یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اسلام‌آباد غرب است که در روستای «بان زرده» و در دامنه‌های کوه زیبای «دالاهو» قرار گرفته است. طراح و سازندگان این اثر تاریخی، آن را به صورت یک شکل هندسی مربعی شکل با مساحتی کم که روی آن گنبدی به شکل مخروط قرار گرفته است، طراحی و ساخته‌اند. هرچند هنوز به طور یقین شخصیت واقعی بابا یادگار بر همگان پوشیده است، ولی این آرامگاه در بین مردم بسیار محترم و ارزشمند است. عمارتی متعلق به بناهای دوران اسلامی، با قدمتی حدود قرن ۶ هجری قمری که در ۲۰ آذرماه ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

لازم به ذکر است که سراب شرف آباد اسلام آبادغرب هم اکنون دستخوش تغییرات زیادی شده است و برای مثال مسکن مهر این شهرستان در محدود نزدیک به این سراب ساخته شده است و یا هم اکنون در ورودی سراب از سمت پادگان الله اکبر پارک ، شهربازی و دریاچه ای احداث شده است.
متاسفانه بی توجهی و به عبارتی بهتر رها نمودن این منطقه زیبا باعث شده که نه تنها هیچ معرفی از آن صورت نگیرد بلکه از ظرفیت گردشگری آن به هیچ عنوان استفاده مطلوب نگردیده است.

روستای‌ ناو تنگ منصوری

در بخش حمیل شهرستان اسلام‌آباد غرب، روستایی با چشم‌اندازی فوق‌العاده، طبیعتی بی‌نظیر و جاذبه‌های بکر و دیدین است که آن را به یکی از محبوب‌ترین تفرجگاه‌های استان کرمانشاه تبدیل کرده است. بقعه‌ی امامزاده جهان، چشمه‌هایی خروشان، مناطق سرسبز و مطبوع، حمامی کهن در کنار مسیر دسترسی بسیار زیبا و خارق‌العاده از ویژگی‌های بارز این منطقه است که بازدید از آن بسیار خاطره‌ساز خواهد بود.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

آتشکده شیان

یکی از مناطق دیدنی و جاذبه‌های گردشگری در ۳ کیلومتری روستای «قلعه شیان»، بخش حمیل شهرستان اسلام‌آباد غرب است که پس از ساخت سد در منطقه‌ی شیان، آثاری متعلق به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی کشف شد.
آتشکده‌ی شیان نخستین و بزرگ‌ترین آتشکده‌ی ساسانی است که در کرمانشاه کشف شده است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

در این مکشوفات می‌توان بنایی کهن و متعلق به دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان را مشاهده کرد که به «آتشکده‌ی شیان» شناخته می‌شود. جالب است بدانید که این سازه‌ی تاریخی، نخستین آتشکده‌ای است که در استان کرمانشاه کشف شده و لقب بزرگ‌ترین آتشکده‌های ساسانی را به خود اختصاص داده است. گچبری‌های نفیس از دوران ساسانیان و تعدادی آتشدان از تزئینات و آثار موجود در آتشکده است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

شهرستان زیبا و کهن اسلام‌آباد غرب را می‌توان به دلیل حضور جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی متعدد از جمله روستاهایی با چشم‌انداز بکر و فوق‌العاده مانند روستای سراب هرسم، سراب شیان، تپه سراب شرف‌آباد، منطقه‌ی حفاظت شده‌ی قلاجه (نواکوه)، ارتفاعات جنگلی گلال‌سیاه، امامزاده علی‌اکبر (ع)، روستای سراب شوهان، روستای توه سرخک و بسیاری دیگر یکی از مناطق توریستی و گردشگری ایران است.

روستای سراب هرسم

این روستا در 35 کیلومتری شهر اسلام آباد غرب و 90 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. آب و هوای آن معتدل و خشک است.

مردم روستای سراب هرسم به زبان کردی و گویش زنگنه سخن می گویند. مسلمان و پیرو مذهب تشیع هستند. این روستا در دامنه کوهستان، مناظر و چشم اندازهای طبیعی جذاب و زیبایی دارد، فضاهای داخل روستا و پیرامون آن جلوه گاه مناظر بدیع و شورانگیز است. در 15 کیلومتری روستا، بنای زیارتگاهی موسوم به امامزاده حسن وجود دارد. اطراف این بنا بسیار سرسبز و زیبا است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

منطقه حفاظت شده نواکوه ( قلاجه ) اسلام آبادغرب

منطقه حفاظت شده قلاجه بین استان های ایلام و کرمانشاه واقع است. دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است، وجود جنگلهای وسیع و با ارزش بلوط ایرانی از ویژگیهای بارز منطقه محسوب می شود.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

گلال سیاه

ارتفاعات جنوبی شهر اسلام آبادغرب موسوم به (گلال سیاه) که پوشیده از جنگلهای باارزش بلوط و کوهستانهای زیبایی است، زمینه فعالیتهای گردشگری را در منطقه فراهم آورده است اما این طبیعت زیبا از گردنه قلاجه اسلام آبادغرب  تا بخش گواور از توابع شهرستان گیلانغرب، که هرساله در فصل های بهار،تابستان و پاییز پذیرای گردشگران بومی و غیربومی زیادی می باشد واقعا” مغفول مانده است و علاوه بر بی توجهی مسئولین ذیربط ، مورد مورد بی مهری گردشگران نیز قرار گرفته است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

میان تنگ منصوری “ناوتنگ منصوری”منطقه ای زیبا و بکر

منطقه میان تنگ منصوری که در اصطلاح محلی  ناوتنگ منصوری خوانده می‌شود یکی از جاذبه بسیار زیبای طبیعی است که در بخش حمیل شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده است
سد طبیعی بره سیله در روستای بره سیله به فاصله 20 کیلومتری اسلام آبادغرب

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

تنگه اسماعیل بک، اسلام آبادغرب

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

آبشار زیبای تنگ صندوقه واقع در روستای شیخه اسلام آبادغرب

تنگ صندوقه  واقع درروستای شیخه از توابع شهرستان اسلام آبادغرب است که علاوه بر طبیعت بکر و دیدنی  یک آبشار زیبا هم در این منطقه چشم نواز گردشگران محلی می باشد.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «جاهای دیدنی اسلام آباد غرب با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان»

دیدگاه خود را بنویسید