کنگاور (کردی:که نگاور) نام شهری در استان کرمانشاه است که بخش قابل توجهی از جاهای دیدنی کرمانشاه را تشکیل می دهد و در شرقی‌ترین قسمت این استان قرار گرفته و مرکز بخش مرکزی شهرستان کنگاور است.معبد آناهیتا دومین بنای سنگی پس از تخت جمشید در ایران می‌باشد که در شهر کنگاور قرار دارد.

جاذبه های گردشگری کنگاور

آثار تاریخی

معبد آناهیتا (کنگاور)، گودین‌تپه، حمام قدیمی توکل، حمام بزرگ، قلعه ساری اصلان، مسجد امام زاده، مسجد جامع کنگاور، شاه زاده محمد ابراهیم، امام زاده سید جمال الدین در فش، پل آجری کوچه، تپه جودا (جهودا)، تپه برج، معدن اله دانه، معدن چهل مران، معدن باغ ملی

جاذبه های گردشگری کنگاور

جغرافیای طبیعی کنگاور

رودخانه سراب، کنگاور، چشمه عبدل، چشمه هندی آباد، چشمه صیفور

جاهای دیدنی کنگاور در استان کرمانشاه

معبد آناهیتا کنگاور

معبد آناهیتا کنگاور بزرگ‌ترین بنای سنگی ایران پس از تخت‌ جمشید است و از آثار باستانی دوران پیش از میلاد مسیح به‌شمار می‌آید. بنابر نوشته‌های تاریخی، این معبد که به‌عنوان آتشکده‌ای برای احترام و پاسداشت مقام الهه‌ی آب، آناهیتا مورد استفاده قرار می‌گرفت، پس از ظهور اسلام در ایران دچار تغییرات بسیاری شد و همین امر ابهامات زیادی را در مورد تاریخچه، معماری و نوع استفاده از بنا به‌وجود آورد.

جاذبه های گردشگری کنگاور

این بنای عظیم تاریخی روی تپه‌ای به ارتفاع حدود ۳۲ متر نسبت به زمین‌های اطراف واقع شده است. جوی‌هایی سنگی در اطراف معبد، آب رودخانه را میزان و به طرز باشکوهی به آبگیری در وسط معبد آناهیتا هدایت می‌کردند. نوع تقسیم آب و جریان آب درون معبد آناهیتا یکی از شگفتی‌های مهندسی در آن دوران است تا این عنصر مقدس را به زیباترین شکل ممکن به نمایش بگذارند. این اثر ارزشمند به شماره‌ی ۳۱ در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  معرفی مسجد جامع کنگاور

جاذبه های گردشگری کنگاور

سراب و روستای فش

سراب فش یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه است که در ۱۷ کیلومتری شمال‌غرب کنگاور در دهستان فش قرار دارد. این سراب در سال ۸۲ به‌عنوان یک اثر گردشگری ملی به ثبت رسیده و ارتفاع آن از سطح دریا یک‌هزار و ۶۴۵ متر است.

این سراب از چشمه‌های متعددی که از رشته کوه‌های زاگرس تغذیه می‌شوند تشکیل شده است. آب کشاورزی کل روستا از این سراب تامین می‌شود . ویسار و بایجان از مهم‌ترین رودهایی هستند که از سراب فش سرچشمه می‌گیرند.

جاذبه های گردشگری کنگاور

گودین تپه

گودین تپه استقراری پیش از تاریخ در غرب ایران در شهر کنگاور، در استان کرمانشاه است. در گودین تپه ۷ دوره تاریخی مشخص شده که از هزاره ششم پیش از میلاد تا دوره مادها طبقه بندی شده است. این سایت باستانی در ساحل جنوبی شاخه شمال شرقی رودخانه گاماسیاب، در شمال دره کنگاور، کنار شمالی روستای گودین قرار دارد.

این مکان در سال ۱۹۶۱ کشف و در ۱۹۶۵ و دهه ۷۰ میلادی توسط یک هیئت تحقیقاتی آمریکایی به ریاست کایلر یانگ مورد کاوش قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری کنگاور

مسجد جامع کنگاور

مسجد جامع کنگاور در محله پشت قلعه کنگاور واقع است. بنای شبستان قدیمی که از شبستان فعلی کوچکتر بوده، مستطیل شکل بوده و ۱۸ فیلپای چهارگوش به ابعاد هر ضلع ۱ متر در سه ردیف شش عددی در میان آن بوده است. برروی فیلپاها و اضلاع جانبی، طاق‌های جناغی و سپس بر روی آنها، طاق های قوسی دو پوسته زده بوده‌اند.

جاذبه های گردشگری کنگاور

مسجد امامزاده ابراهیم

این بنا در محله گچ کن کنگاور در شمال غربی بقعه شاهزاده ابراهیم واقع است . بنا، مستطیل شکل به طول ۵۵/۷ وعرض ۳۳/۷ متر است که در دو طبقه فوقانی – شبستان – و تحتانی – سردابه- بنا گردیده است . پوشش طاقی شبستان بر روی چهار فیلپای چهار ضلعی قرار می گرفته که در حال حاضر تنها یک فیلپا بر جای مانده است . روی هر یک از فیلپاها از چهار طرف، چهار طاق جناغی زده اند و بر روی آنها در کل، ۹ طاق ضربی برپا شده است . شبستان زنانه، حد فاصل دو فیلپای شمالی و ضلع شمالی شبستان مسجد بوده که چون کف آن از کف قسمت های دیگر شبستان بلندتر بوده، به وسیله سه پله بدان می رفته اند . این شبستان به وسیله نورگیرهای چوبین قاب و آلت ظریفی، از شبستان مردانه جدا می شده است . بخش عمده ای از بنای قدیمی شبستان زنانه از بین رفته است . محراب مسجد با قطعات سنگ های حجاری شده تزیین و نماسازی شده است . این سنگ در داخل محراب دارای نقوش هندسی و گل و بوته هستند . در صفه سمت چپ محراب، منبری سنگی قرار داشته که در حال حاضر، در خارج از صحن شبستان فعلی برپا است . سردابه مسجد که در زیر شبستان بنا شده، ابتدا با سنگ بالا آمده، سپس چند رگ خشت خام چیده و فیلپاهای قطوری را با آجر بر روی خشت ها ساخته اند . بین فیلپاها و دیوارهای جانبی در قسمت جلو، طاق جناغی زده و در پشت آن، بقیه طاق را با زدن طاق هلالی کامل کرده اند . در میان سردابه، درگذشته، آبی جهت شرب و وضو جریان داشته است . در پای پله های ورودی شبستان مسجد، سنگابی استوانه ای ساده به قطر خارجی ۱۱۱ و بلندی ۱۱۵ ساتنی متر دیده می شود . بنای مسجد مربوط به دوره قاجاریه است .

  جاذبه زیبای سراب ماران

جاذبه های گردشگری کنگاور

سراب ماران

مهمترین انگیزه سفر برای آدمی تغییر آب و هوا و استفاده از مناظر طبیعی برای رفع خستگی ناشی از کار و تلاش روزانه است. پیشنهاد ما جهت برطرف نمودن خستگی ها، شهرستان کنگاور از توابع استان کرمانشاه است. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی ارزشمندی می باشد که باید آنها را از نزدیک سیاحت کرد. چشمه سارها و سرابهای زیبایی در این شهرستان وجود دارد که از جمله آن می توان به سراب ماران اشاره کرد سراب ماران به لحاظ جغرافیایی در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی کنگاور و در ارتفاع ۱۵۳۲ متری از سطح دریا و در پای تپه های طبیعی جدا مانده از رشته کوههای زاگرس قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری کنگاور

تپه سراب ماران مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دورانهای پس از اسلام است روستای سراب ماران در نزدیکی تپه ها شکل گرفته است که آثار بسیار زیادی از تمدن گذشته در دل آن پیدا شده. سراب ماران نام خود را بر این روستا نهاده. مار های آبی زیادی در این سراب قرار دارد که شاید نام گذاری این سراب بدان نام بی دلیل نباشد به دلیل کشف آثار ارزشمند تاریخی در حوالی این سراب در دیماه سال هزار و سیصد و هشتاد و یک تصمیمات ارزشمندی برای این منطقه گرفته شد و آن را به عنوان اثری ملی به ثبت رساندند. چقدر زیباست اگر این ثبت ملی مهجور نماند.

جاذبه های گردشگری کنگاور

نویسنده

یک نظر بنویسید