خشکبیجار شهری زیبا و مملوء از درختان و شالیزار هاست. شهری با مردمانی خوش خلق و مهمان نواز. این شهر ساحلی در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی رشت که در کنار دریای خزر قرار دارد. سواحل زیبای این شهر زبانزد است. سواحل زیبای حاجی بکنده،امیر بکنده، امین آباد و… در مجاورت این شهر توریستی قرار دارند. در تاریخ معاصر سواحل خشکبیجار محل تجمع‌ها در مراسم تفریحی ازجمله سیزده بدربوده است. خشکبیجار با آب و هوای ویژه گیلان در اقلیم مرطوب و معتدل واقع بوده و دارای باران فراوان است.

اگر به این شهر بسیار زیبا سفر کردید حتما از پارک جنگلی -سل جکتاج-سد ویشگا- سواحل زیبای حاجی بکنده و امین آباد و روستاهای زیبا دیدن کنید.

مکانهای دیدنی خشکبیجار

بازار روزمحلی با قدمت بیش از صد و پنجاه سال در روزهای دوشنبه و پنجشنبه در مرکز شهر
سل (مرداب) جکتاج دارای نیزار -آبگیر و محل تجمع پرندگان
حمام تاریخی ملک با قدمت نزدیک به یک قرن
سواحل بخش مکانی تفریحی بکروزیبا
پارک شهر خشکبیجار
مجتمع تفریحی مروارید خزر
پیست کارتینگ گیلان

آشنایی با جاذبه های گردشگریخشکبیجار

خاک منطقه خشکبیجار
خاک بخش خشکبیجار تماماً جلگه‌است. این گروه از خاک که معمولاً از رسوبات رود خانه‌ها بوجود آمده و دارای پستی و بلندی‌های اندکی است و بدلیل دارا بودن مواد آلی و سابقه جنگلی منطقه و ریزش سالها برگان درختان به رنگ قهوه‌ای متمایل به سیاه خاکستری بوده بهترین محل برا کشت انواع گیاهان متداول بخصوص برنج است.

رودخانه‌های خشکبیجار

مهمترین رودخانه خشکبیجار رودخانه گیشه دمرده‌است. این رود که از ورودی شهر می‌گذرد جلوه‌ای خاص به این شهر بخشیده. افسانه‌ای قدیمی بیان می‌کند که یک عروس وداماد خشکبیجاری در حین عبور از روی یک پل چوبی رودخانه، به علت شکستن پل در رود افتاده و عروس خانم جانش را از دست می‌دهد. این واقعه در روز عروسیشان اتفاق افتاده‌است مناظر زیبای اطراف رود چشم هر بیننده‌ای را می‌رباید رودهای دیگر خشکبیجار عبارتند از:

  جاهای دیدنی کوچصفهان

نوره
خشکبیجاری
بازاری

موقعیت توریستی اقتصادی

تلاقی رودهای منطقه خشکبیجار به دریای کاسپین این رودها را به مکان مناسبی جهت ماهیگیری مبدل ساخته و علاوه بر بومیانی که از این طریق امرار معاش می‌کنند، گردشگران نیز با استفاده از این پتانسیل طبیعی، خاطرات شیرینی را صید می‌کنند. اما بیش از سواحل دریا و صید ماهی، شالیزارهای برنج و کیفیت مرغوب انواع برنج اصیل ایرانی که در کشتزارهای خشکبیجار به عمل می‌آید مهمترین محصول بومی این منطقه است که توسط کشاورزان و فروشندگان برنج در بازار خشکبیجار، به تمام نقاط کشور صادر می‌شود.

معرفی جاهای دیدنی خشکبیجار

سواحل زیبای امیر بکنده ، امین آباد و حاجی بکنده

سواحل بخش خشکبیجار به طول پانزده کیلومتر جزء بکرترین سواحل خزر می باشد که شامل روستاهای امین آباد, حاجی بکنده , تالش محله, باغ محله, امیربکنده, چپرپرد زمان و چپرپرد پایین است و یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان خشکبیجار به شمار می آید.

آدرس: رشت ، شهرستان خشکبیجار ، دهستان حاجی بکنده

آشنایی با جاذبه های گردشگریخشکبیجار

رودخانه گیشه دمرده

این رودخانه از شعبات سفیدرود است و در امتداد مسیر خود به «حاجی بکنده» رسیده و از سمت «خشکبیجار» به دریای خزر می ریزد و در مسیر خود در سمت لاله دشت نیز از «پل خشتی مرغانه پورد» عبور می کند.

آشنایی با جاذبه های گردشگریخشکبیجار

پل خشتی (گیشه دَمرده ) عروس مرده، همانند نامش عروسی باستانی از دوران قاجار است که به رغم ثبت میراثی، لرزش تخریب را بر پایه های خود احساس می کند.

منبع : wikipedia،gilangasht
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید