کیان شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. شهری گم نام ولی با تمدن غنی و مردمانی غیور. شهر کیان از معدود سکونت گاه های کشور است که قدمتی بالای ۷۰۰۰ سال را برای آن تخمین زده اند. شهری که به جز تاریخ غنی، افرادی تقدیم جامعه کرده که در هر زمان از سردمداران حکومت های گذشته تا کنون بوده اند. شهری آرام برای زندگی به دور از هیاهوی کاذب دنیای کنونی. شهری که با دیدنی های تاریخی و طبیعی مسافران زیادی طی سال به خود می بیند و مهمان نوازی دیرینه خود را تقدیم آنها می کند.

«شهر کیان» که در گذشته به «شه رز» و همچنین«سرخ لار» شناخته می شده، در سال های اخیر با نام «شهرک» و اخیرا با تغییر یافتن از روستا به شهر، با نام «شهر کیان» شناخته می شود. مردمی این شهرغالبا ترک زبان هستند. شهری که اکثریت جمعیت آن را اهالی بومی این شهر تشکیل می دهند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیانمهم ترین و با ارزش ترین مکان های شهر کیان ، وجود آستان باشکوه امامزاده شاهزاده عزیز الله از فرزندان امام حسن مجتبی (ع) در این شهر است. امامزاده ای صاحب کرامت که همه روزه زائران زیادی را از شهر های اطراف به سمت خود جذب می کند. امامزاده در میان پارکی سرسبز و در کنار مقبره شهدای گمنام دفاع مقدس در فضایی آرام و دلنشین قرار گرفته است. در کنار این امامزاده عظیم الشان، صحنی بزرگ و زیبا و در سوی دیگر، مسجدی بنا شده است.

در شمال شهر کیان، آثار و بقایایی از یک تپه تاریخی به نام «گورگای تپه» وجود دارد. متاسفانه این تپه تاریخی طی سالیان اخیر به شدت مورد آسیب های طبیعی و انسانی قرار گرفته است. این تپه تاریخی برای اولین بار توسط باستان شناس آلمانی به نام آلن زاگارل مورد بررسی قرار گرفت. آثار و سفالینه های بدست آمده از این تپه و دیواره های تخریب شده آن نشان از وجود سکونت در این مکان در هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح را دارد. کشف سفالینه ها، تیغه های مسی طبیعی و ظروفی که اغلب در موزه شهرکرد و دیگر مناطق کشور نگهداری میشود، و شباهت آن با سفالینه های دشت خوزستان، همدان و شوش نشان دهنده ارتباطی بین این منطقه و دیگر مناطق باستانی کشور بوده است. شهری قدیمی و باستانی که نشانگر ارتباط فعال با دیگر تمدن های باستانی کشور را داشته است.
در میان شهر مسجد جامع محمد علی بیگ، خود نمایی می کند. مسجدی سنتی و با معماری زیبا که بنای آن به دوره تیموری و باز سازی آن در زمان افشاریان برمی گردد. این مسجد زیبا دارای دو شبستان بهاره و زمستانه می باشد که در کنار رواق شرقی آن که با ستون های سنگی خود اوج معماری را در ایران باستان نشان می دهد. وجود مساجد متعدد در این شهر کوچک نشان از اعتقاد بالا و مذهبی بودن اهالی این شهر از گذشته تا کنون بوده است.
در جنوب شرقی شهرکیان و در کنار جاده ارتباطی شهرکرد به خوزستان پارکی بسیار وسیع و سرسبز با نام «قزل حصار» واقع شده است. پارکی که با مساحت ۲۳۰۰۰۰ متر و درختان زیبا و امکانات رفاهی معمول، محلی برای اقامت مسافران و محل تفریحی برای بومیان می باشد. پارکی که در بلندای تپه ای به همین نام احداث شده است. در اطراف این پارک طبیعی زیبا، محلی برای دوچرخه سواری و بازی کودکان ساخته شده است.
در ساختمان حمام قدیمی شهر، موزه ای مردم شناسی دائر گردیده است. موزه ای که به همت اهالی بومی شهر با جمع آوری وسائل تاریخی و قدیمی و همچنین وسائل مورد استفاده در زمان های گذشته برای کشاورزی و تهیه انواع آرد و غذا در این مکان زیبا و تاریخی بنا شده است. از جمع آوری و راه اندازی این موزه مردم شناسی می توان به فرهنگ بالای اهالی این شهر و همت بی بدیل آنها پی برد.

امامزاده شاهزاده عزیزالله

امامزاده شاهزاده عزیزالله از فرزندان امام حسن مجتبی(ع) است که حرم مطهر ایشان در شمال شرقی شهر کیان در چهارمحال و بختیاری واقع است. این امامزاده دارای بقعه و ساختمانی است که در اطراف آن آیات قرآنی حک شده و نقاشی‌های مختلفی در آن به کار رفته است. نقل است در حدود ۱۵۰ سال پیش این سید بزرگوار در این شهر سکونت داشتند و به جهت پاکی باطن و خلوص نیت، مردم ارادت بسیار به ایشان داشتند و کرامات زیادی از ایشان نقل شده است.

آستان باشکوه امامزاده عزیزالله (ع) در انتهای پارک شهرکیان، مقابل آرامگاه شهدای گمنام این شهر واقع شده است که پس از عبور از سردر باشکوه به صحن بقعه و از آنجا به مدخل اصلی بقعه می‌رسیم که توسط شش پلکان به آن راه می‌یابد.
در پیشانی ایوان کتیبه‌ای در زمینه‌ کاشی سبز با خط خوش نستعلیق نوشته شده« یا شاهزاده عزیزالله فرزند امام حسن مجتبی (ع) بانی حاج حفیظ الله آزادی و حاجی گرجعلی مالکی» همچنین دور اتاق مرقد را یک شبستان بزرگ احاطه کرده است و در سمت غرب آن یک مسجد نسبتاً بزرگی الحاق شده است.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

پارک قزل حصار

این پارک یکی از اصلی ترین تفرجگاه های اهالی شهر کیان بوده و همچنین مسافران و گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، برای سپری کردن روزی آرام از فضای این پارک بهره می برند.اطراف این پارک مسیر زیبایی به طول بیش از ۲ کیلومتر به منظور پیاده‌روی و دوچرخه سواری موسوم به جاده نشاط احداث شده‌است.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

پارک بوستان کتاب

پارک بوستان کتاب در ضلع جنوبی امامزاده شاهزاده عزیزالله احداث شده‌است. این پارک با دارا بودن تجهیزات تفریحی کودکان، تجهیزات ورزشی بزرگسالان و همچنین همجواری با آستان امامزاده شاهزاده عزیزالله یکی از مکان‌های مناسب گردشگری در شهرکیان می‌باشد.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

گورگای تپه (تپه شهر کهنه)

در بخش شمالی شهر کیان تپه ای تاریخی وجود داشته که با نام گورگای تپه شناخته می شود.طی اکتشافات انجام شده و اجسام بدست آماده در آن، قدمت این تپه را به هزاره پنجم پیش از میلاد نسبت می دهند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

تپه سراب (گنبدک)

تپه سرآب مربوط به دوران پیش از تاریخ است و در شهرستان شهرکرد، بخش مرکزی، شهر کیان واقع شده است.

مسجد جامع محب علی بیگ

بنای اولیه این مسجد قبل از دوره تیموری پایه‌گذاری شده‌است و در دوره افشار در سنه ۱۱۵۱ ه‍.ق مورد بازسازی قرار گرفته‌است و متعاقب آن در سنه ۱۳۱۸ ه‍.ق مورد بازسازی اساسی با مصالح آجر قرار گرفته‌است. این مسجد دارای دو شبستان بهاره و زمستانه است و رواق شرقی آن دارای شبستان ستوندار سنگی بوده و کاربندی‌های سقف و آجر کاری‌های آن از ویژگی‌های معماری این مسجد محسوب می‌شود.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

خواجه خضر زنده

از دیگر اماکن مقدس و معنوی این شهر، چاه و نظرگاهی در بافت قدیم ودل شهر به نام خواجه خضر زنده است.این نظرگاه که به اعتقاد مردم و پیشینیان این شهر، نظرگاه حضرت خضر (ع) بوده همچنان محل تجمع و نذر و نیاز مردم به ویژه در ایام محرم و روز تاسوعای حسینی است.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

موزه مردم شناسی شهر کیان

هیئت‌های باستان ‌شناسی در تپه باستانی گورگای در ۷ کیلومتری شهرکرد و در شمال شرقی شهر کیان موفق به کشف آثاری شدند که نشان می دهد قدمت زندگی در آن به حداقل ۷ هزار سال پیش می رسد و از این جهت آثار شهر کیان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در شهر هفشجان که ۱۴ کیلومتر با شهرکرد فاصله دارد، سفال ‌ها و ابزارهای سنگی را یافتند که تخمین زده می شود ۹۰۰۰ سال پیش ساخته شده باشند و گمان می ‌رود که تپه اسکندری شهر هفشجان سازه‌ای شبیه زیگورات (معبد الهی) داشته ‌است.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

اقامتگاه بوم گردی ارگ کیان

اقامتگاه بوم گردی ارگ کیان کیان که قدمت بنای آن به حدود سال ۱۳۳۰ باز می گردد، از خانه های قدیمی در کیان است. این اقامتگاه در سال ۱۳۹۶ برای پذیرایی از دوستداران این خانه های تاریخی، مرمت و بازسازی شد و در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید. اقامتگاه ارگ کیان شامل یک حیاط اصلی و ۴ باب اتاق می باشد که در کنار یکدیگر واقع شده اند و برای ورود به اتاق ها سه پله وجود دارد. لازم به ذکر است به دلیل حفظ بافت قدیمی و سنتی تمامی اتاق ها فاقد تخت، تلویزیون، حمام و سرویس بهداشتی هستند، حمام و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی به صورت عمومی در محوطه اقامتگاه تعبیه شده است.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرکیان

اقامتگاه بوم گردی ارگ کیان در شهرستان کیان که در فاصله ۸ کیلومتری شهرکرد واقع شده، قرار دارد. گردشگرانی که به دنبال فرصتی برای دوری از هیاهوی زندگی شهری و ماشینی هستند، می توانند در اقامتگاه بوم گردی طعم زندگی به سبک سنتی را تجربه کنند.

منبع : wikipedia،iqna،eghamat24،eligasht،argkiyan،iranhotelonline
نویسنده

یک نظر بنویسید