چلگرد شهری در استان چهارمحال و بختیاری و مرکز شهرستان کوهرنگ است.پیست اسکی کوهرنگ از دیر باز در فصل زمستان پذیرای اسکی بازان زیادی بوده‌است. این شهرستان آب و هوای سرد و کوهستانی دارد.مردم چلگرد به گویش لری بختیاری صحبت می‌کنند. ساکنان آن از بختياری و بيشتر از طايفه بابادی هستند. چشمه سارهای طبیعی منطقه نظیر کوهرنگ و دیمه شهرت جهانی دارند. تونل کوهرنگ در این شهر آب رود ماربر (کوهرنگ) را به زاینده رود می‌ریزد. شیرهای سنگی بر روی قبور بزرگان بختیاری در این منطقه فراوان دیده می‌شود. بافت قالی و قالیچه‌های بختیاری در این منطقه در حال زوال است.

جاهای دیدنی چلگرد

غار یخی چما

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.

غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

  جاهای دیدنی مال خلیفه

نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر چلگرد

دشت لاله های واژگون

این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله های سرخ رنگ و واژگون، در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است .هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم دل هر بیننده ای را می نوازد. لاله های اين دشت در اواخر فروردين تا اواسط ارديبهشت هرسال قابل رويت می باشند.

معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر چلگرد

اقامتگاه بومگردی کوهرنگ ملک آباد

اقامتگاه بوم گردی کوهرنگ ملک آباد در روستای ملک آباد شهر چلگرد، از توابع شهرستان کوهرنگ استان چهار محال بختیاری واقع شده است. اقامتگاه بوم گردی کوهرنگ ملک آباد در زمینی به مساحت ۲۱۰۰ متر مربع بنا شده که چشم انداز واحدهای اقامتی به کوه و مزارع کشاورزی می‌باشد. اقامتگاه شامل ۵ سوئیت مجزا از هم می‌باشد که سوییت ها با مصالح و طراحی امروزی ساخته شده‌اند ولی در تزئینات داخلی سعی شده است از المان‌های سنتی و عشایربختیاری استفاده شود تا گردشگران هر چه بهتر با سنن مردمان مهمان نواز بختیاری آشنا شوند. از این ۵ سوئیت طراحی شده ۳ سوییت بصورت دوبلکس می‌باشند که دارای زیر بنای ۹۰ متری، شامل: پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در همکف و اتاق خواب در قسمت بالایی می‌باشند. ۲ سوئیت دیگر مانند خانه‌های روستایی منطقه طراحی شده‌اند و شامل اتاق پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام می‌باشند.

  جاذبه های گردشگری شلمزار| جاهای دیدنی و طبیعی شلمزار

معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر چلگرد

بدلیل موقعیت جغرافیایی، این منطقه مملو از چشمه سارها و آبشارهای متعدد می‌باشد که از آن جمله می‌توان به چشمه دیمه، چشمه کوهرنگ، آبشار شیخ علی خان و آبشار کوهرنگ اشاره کرد. یکی از مهمترین جاذبه‌های اقامتگاه کوهرنگ را می‌توان نزدیکی آن به پیست اسکی کوهرنگ دانست که در فاصله ۱۵۰۰ متری از اقامتگاه واقع شده است. از دیگر جاذبه‌های طبیعی چلگرد می‌توان به غار یخی چما(به زبان محلی یعنی جمع شدن برف در دره) و لاله‌های واژگون اشاره کرد. بهترین زمان سفر به این منطقه، اردیبهشت ماه می‌باشد چرا که هم فصل شکوفایی لاله‌های واژگون است و هم خروش چشمه‌سارها و آبشارها.

آبشار جانان

آبشار و چشمه جانان در استان چهارمحال و بختیاری واقع است. این چشمه و آبشار آن سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است که از ارتفاعات زردکوه بختیاری در دره بازفت سرچشمه میگیرد. این چشمه یکی از پرآبترین چشمه های ایران است و آبشار آن در حدود ۶۰ متر ارتفاع دارد. دره بازفت ۵ چشمه پر آب دارد كه همه انها را به نامهای چشمه های جانان می شناسند. این آبشار یکی از زیباترین و باشکوهترین آبشارهای ایران است که بسیار ناشناخته مانده است. صعب العبور بودن منطقه یکی از دلایل اصلی این ناشناختگی است.چشمة مذكور از دامنه زردکوه بختیاری می جوشد و به طرف مشرق سرازير می شود. پس از طي ۱۸ کیلومتر، به چشمه ديگری به نام «چهل چشمه» می رسد.

معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر چلگرد

پل چلگرد

پل چلگرد مربوط به دوره پهلوی است و در شهرستان کوهرنگ، بخش مرکزی، شمال غرب شهر چلگرد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۶۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید