جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

سی سخت با واقع شدن در دامنه کوه دنا، از اکوتوریسم بی نظیر گردشگری، برخوردار است و یکی از قطب‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌آید. همچنین دارای مناظر طبیعی بکر و چشمه‌های جوشان است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.هوای پاک و دل انگیز شهر سی سخت، با هنر نقاش طبیعت درآمیخته شده و فضایی رؤیایی را برای مسافران و گردشگران رقم زده است. بهار این منطقه، سرشار از بوی شکوفه‌های سیب و گیاهان چویل و آویشن است و در تابستان نیز سرسبزی تاکستان‌ها و باغ‌های آن، کم نظیر است.

اقلیم

اقلیم سی‌سخت تحت تأثیر کوهستان دنا سردسیری است و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان از برف پوشیده‌است؛ و همین امر موجب پرآبی منطقهٔ سی‌سخت است؛ و جویبارها و چشمه‌سارهای دائمی از مناطق برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می‌سازد.

زبان

مردم این شهر از قوم لر هستند و به زبان لری بویراحمدی صحبت می‌کنند.

چشمه‌های سی سخت

چشمه میشی: بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته و آب آن با وجود تأمین آب آشامیدنی شهر، زمینهای زراعی ده بزرگ سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند.

چشمه سرد: واقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت.

چشمه توف: مشرف بر شهر توریستی سی سخت. این چشمه در مسیر صعود به قلهٔ دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می‌باشد.

چشمه تاگی: دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند.. از آب این چشمه برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقهٔ کلنجه استفاده می‌شود.

مهمترین جاذبه های گردشگری سی سخت

آبشارکوه گل

کوه گل نام قسمتی از طبیعت دنا واقع درنزدیکی شهر سیسخت در استان کهگیلویه و بویراحمد است که دارای چشمه‌های آب معدنی، دریاچه‌های فصلی و دامنه‌های پوشیده از گُل است و همچنین نام رودخانه‌ای که ازچشمه‌های فوق سرچشمه می‌گیرد. این منطقه زیبا که در فاصله ۸ کیلومتری شرق سی سخت و ۴۴ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. دهانه گاز انبري کوه گل در ارتفاع ۳۵۰۰ متري از سطح دريا، نمايي بسيار زيبا دارد.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

دشتک

دشتی کوچک که در فاصله ۸ کیلومتری غرب سی سخت و در دامنه ی رشته کوه سر به فلک کشیده دنا واقع است. این مکان زیبا و تفریحی ، پوشیده از درختان بلوط می باشد و به خاطر خاک غنی آن مزارع گندم، نخود و عدس را می توان در آنجا دید. در انتهای دشتک مِلی کشی را می توان دید که یکی دیگر از جاذبه های این منطقه است. ویژگی برجسته دشتک وجود جنگل های آکنده از بلوط است.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

گردنه بیژن

گردنه ی بیژن بزرگ با ۳۲۰۰ متر ارتفاع در ۶ کیلومتری شمال شرقی سی سخت مرتفع ترین گردنه ی ماشین رو در کشور است. این گردنه به یاد بیژن، پهلوان نامی لشکر کیخسرو، بیژن نامیده شد. در فصل زمستان به خاطر وجود برف در جاده، نمی توان راهی آنجا شد. اما در اردیبهشت ماه می توان از میان دیواره های برفی عبور کرد و شاهد زیبایی شگفت انگیز این گردنه بود.همه ساله گردشگران زیادی راهی سی سخت شده تا از گردنه بیژن که در گرمای تابستان خنکای نسیمش روح نواز است دیدن داشته باشند.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

دریاچه کوه گل

درياچه کوه گل در شمال شهرستان بويراحمد و در شمال شرقی شهر توريستی سی سخت در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بيژن» و تپه های «کوه گل» واقع شده است. دریاچه کوه گل مساحتی برابر نیم هکتار و عمقی ۱۵ متری دارد و همین موضوع باعث شده تا حیات آبی جالب و متنوعی داشته باشد. محل استقرار درياچه کوه گل يکی از زيباترين نواحی استان است که در فصل بهار و تابستان از انواع گل های شقايق و گياهان وحشی و همچنين آويشن خوش عطر کوهستان مملو می شود.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

بعد از رسیدن به استان کهگیلوبه و بویراحمد و بعد از اینکه به شهر سی سخت رسیدید باید مقداری دیگر بپیمایید تا به ارتفاعاتی نزیک به کوه پر شور دنا برسید، آن جا دریاچه ای به نام کوه گل در تنگه ای به همین نام خفته است و چشم اندازهای طبیعی فراوانی را در خود جای داده است. اگر چه هر فصل این منطقه زیباست اما در فصل بهار که طبیعت لباس نو می پوشد دیدن این دریاچه طعم دیگری دارد.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

آبشار بهرام بیگی

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

آبشار بهرام بیگی در روستای دلی بهرام بیگی(سمندی) از توابع بخش مرکزی شهرستان دنا در ۵۰کیلومتری شمال غرب سی‌سخت و ۷۰کیلومتری یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و از دیگر جاذبه های طبیعی سی سخت به شمار می رود.

چمنزار مور سلطونی

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

کمی آن سوی دریاچه های فصلی کوه گل به چمنزاری سر سبز می رسیم که در اواسط ماه فروردین و ماه های اردیبهشت و خرداد زیبایی شگفت انگیزی دارد. مور به معنای بیشه زاری در کنار آب است و دلیلی نامگذاری این مکان زیبا به این نام وجود چمنزارهایی است که در میان آب های جاری رخ نمایی می کنند.

غار نِوِل

این غار در کوه گل در ۲۰ کیلومتری منطقه سی‌سخت شهرستان دنا واقع شده است. سقف و بدنه غار از سنگ‌های آهکی و قندیل‌های زیبایی پوشیده شده است. در عمق غار چند چشمه وجود دارد که از آن‌ها آب زلال و خنکی جاری می‌شود.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

آبشار تنگه نمک

این آبشار زیبا در فاصله ۵/۸ کیلومتری شرق سی سخت و در انتهای کوه گل قرار دارد. آبشار از تنگه ای به همین نام به پائین سرازیر می شود. برای دسترسی به آن باید از جاده خاکی گذر کرد. آبی که از آن جاری می شود به رودخانه ی کوه گل می پیوندند و خروشش موسیقی دل انگیز طبیعت را به خاطر می آورد.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

غار ده شیخ

غار ده شیخ یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته‌شده در کشور است به طوری که به آن لقب «علی‌صدر ۲» داده‌اند. این غار  در نزدیکی روستای کریک واقع شده و از ویژگی های منحصر به فردی نیز برخودار می باشد.

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

یکی از غارنوردان ایرانی با اشاره به حوضچه های بزرگ و کوچک آبی در غار ده شیخ نیز گفته است:

“این حوضچه‌ها به شکلی حیرت‌آور توسط دالان‌های باریک به هم متصل می‌شوند. در برخی از دالان‌های غار ده‌شیخ نیز حشرات، پرندگان و جانوران زیادی به ویژه خفاش، موش و انواع بندپایان از جمله حشرات، عنکبوت، صد پا و سوسک پیدا می‌شود.”

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

امکانات تفریحی در اطراف غار ده شیخ

پروژه احداث جاده دسترسی به غار، رستوران، آلاچیق و سکوی نشیمن توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حال اجرا است، هدف از این پروژه نیز جلب توجه و علاقه طبیعت‌گردان نیز بوده است. به گفته سرمایه‌گذار طرح گردشگری، غار ده‌شیخ در آینده نزدیک بخشی از مسیر دسترسی این غار سیاحتی آسفالت خواهد شد. این غار ۷ تالار اصلی و شش ورودی و خروجی دارد که با پناهگاه‌های صخره‌ای استتار شده و با نظر سرمایه‌گذار، در حال حاضر از ورودی شرقی غار استفاده می‌شود.

آبشار توف شاه

در فاصله ۱۰ کيلومتری ارتفاعات جنوبی منطقه امن حفاظت شده دنا با فاصله ۵ کيلومتري از آبشار دره ناری با موقعيت بارز و منحصر به فرد در ارتفاعات صعب العبور و با ارتفاعی قريب ۱۰۰ متر در موقعيت جنوب غربی قله مورد کل دنا واقع گرديده است .

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

منطقه زنگوئی

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

زَنگویی یکی از مناطق زیبای گردشگری در فاصله ۲ کیلومتری غرب سی سخت واقع شده است. بهترین فصل برای گردش در این منطقه فروردین تا اواخر اردیبهشت می باشد.

اقامتگاه بومگردی عشایری ایل بوم

اقامتگاه سیار ایل بوم درشهر توریستی سی سخت و در دل طبیعت بکر دنا قرار دارد. ایل بوم متشکل از چند سیاه چادر ویژه اقامت، یک ‏سیاه چادر عکاسخانه(عکاسی با پوشش محلی کهگیلویه و بویراحمد)و یک سیاه چادر دمنوش خانه می باشد. همچنین کانکس ‏سرویس بهداشتی و حمام در محوطه اقامتگاه قرار دارد.‏ ‏ ایل بوم با جلوه هایی از زندگی عشایری سعی بر ان دارد که اقامت و گلگشتی خاطره انگیز را در دامنۀ دنا برای مهمانان خود به ارمغان ‏آورد.‏

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

راه های دسترسی:
با اتومبیل شخصی: از شهرهای اصفهان، یزد، شیراز می توان مستقیم به سی سخت رسید.‏
با اتوبوس: از شهرهای شیراز، اصفهان، تهران، یزد اتوبوس مستقیم به یاسوج وجود دارد و بعد از پیاده شدن از اتوبوس می توان در گاراژ ‏سی سخت با ماشین های سواری با طی ۳۵ کیلومتر به سی سخت رسید. ‏
با هواپیما: از تهران به یاسوج پرواز وجود دارد. بعد از پیاده شدن در فرودگاه یاسوج می توان در گاراژ سی سخت در یاسوج با ماشین های ‏سواری و طی ۳۵ کیلومتر به سی سخت رسید. ‏

جاهای دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید