شهر نودشه از مناطق زیبای طبیعی استان کرمانشاه است ودر ۳۲ کيلومتری شمال غرب شهرستان پاوه قرار دارد. نودشه در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون (گیاه) و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها قرار دارند.

«نودشه» از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است. واژه «نودشه» به معنی «نودژ» یا «دژنو» است.

دین

دین شهروندان نودشه اسلام و پیرو مذهب شافعی که یکی از مذاهب چهارگانه اهل سنت است می‌باشد.

زبان

شهروندان این شهر به زبان هورامی (اورامی) که یکی از شاخه‌های زبان ایران کهن تکلم می‌نمایند.

فرهنگ

مردم نودشه به دلیل اسکان در منطقه‌ای زیبا و در عین حال کوهستانی و سخت مردمانی پرتلاش بوده و به دلیل وجود عالمان زیادی که از دامان این شهر برخاسته‌اند همواره به دارالعلم مشهور بوده‌است یکی از بزرگترین علمای این شهر ملا احمد نودشی بوده‌است که در عصر خود به دلیل هوش و ذکاوت فراوانی که داشته‌است مفتی اعظم مناطق کردنشین بوده‌است که علاوه بر فقه در ریاضیات و نجوم تبحری خارق‌العاده داشته‌است. امروزه نیز فرزندان علامه نودشی، جوانان پرتلاش شهر سالانه در رشته‌های مختلف دانشگاهی خوش می‌درخشند و به جرات می‌توان گفت کمتر خانواده‌ای در شهر نودشه یافت می‌شود که دو یا سه نفر از اعضای آن تحصیلات عالیه دانشگاهی آنهم در دانشگاه‌های معتبر کشوری نداشته باشند.

جاذبه ها و دیدنی های شهر زیبای نودشه

جاذبه های طبيعی شهر نودشه

شهر نودشه در مسير سلسله جبال زيبای زاگرس شمالی قرار گرفته است . يکی از زيباترين چشم اندازهای کوشاهو با ارتفاع ۳۴۱۰ متر از سطح دريا در شرق نودشه ديده می شود کوه دربن در شمال شرق شهر دارای ديواره های بلند و چاله های عميقی است که اين چاله ها در فصل زمستان پر ازبرف شده و تا اوايل پاييز سال بعد در اين چاله ها برف باقی می ماند .

  منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل

غار قاژه ليان يا غار لانه غاز دراين کوهستان قرار دارد که دارای تنوره ای به ارتفاع ۸۵ متر، راهروی به طول ۹ متر و تالاری به مساحت ۲۵ متر و ارتفاع ۱۶ مترمی باشد . تفريحگاه دالانی در ۱۳ کيلومتری شهر نودشه واقع است اين تفرجگاه بيش از ۱۶۰۰ متر ارتفاع داشته به دليل وجود چشمه سارهای فصلی پر آب در اين ارتفاع هرساله درياچه کوچک دالانی پر آب شده چشم اندازی دلفريب و پرطراوت را می آفريند. «نودشه » دنیایی پر راز و رمز و سرشار از قصه دارد. قصه هایی كه بازتاب واقعیت حقیقت زندگی مردمان سرسخت و لطیف آنجاست .در اطراف نودشه آرامگاه پیران و عارفان اورامان كه زبانزد مردم مناطق كردستان هستند یافت میشود. آرامگاه سید عبیدالله برادر امام رضا (ع) ملقب به «كوسه هجیج » و آرامگاه پیر شالیار از جمله مكان هایی هستند كه هر ساله عده بی شماری از مردم كردستان برای زیارت به آنجا رهسپار می شوند.

صنایع دستی و سوغات

یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین صنایع دستی شهر نودشه ساخت زیر گیوه و گیوه بافی (به زبان محلی؛ که‌ڵاش) است. مردان هنرمند این دیار کهن در ساخت زیر گیوه‌های عالی متبحر می‌باشند. پس از آن که زیر گیوه ساخته و تهیه گردید زنان شهر نودشه با دستان و انگشتان هنرمند خویش ماهرانه صدها گره را در کنار هم می‌چینند تا سر انجام یکی از بهترین پا افزارهای جهان را تولید نمایند. اولین جایی در جهان که گیوه در آن ساخته شد شهر نودشه بوده و بعد از آن به شهر طویله کردستان عراق، کوسه هجیج در اطراف نودشه و بعد از آن به روستای دل و دیگر مناطق هورامان رفته‌است.

  جاهای دیدنی کرمانشاه ، بزرگترین شهر کردنشین ایران ( قسمت اول )

سوغات شهر علاوه بر صنایع دستی شامل انواع میوه‌های تابستانی و پاییزی اعم از انگور نوع بسیار مرغوب دیمی، گردو، انار، توت و انجیر می‌باشد.

آبشار نودشه

آبشار نودشه در شهری مرزی در میان کوه های بلند و دره های عمیق سرزمین پر رمز و راز اورامان است که در مرز میان استان کردستان کرمانشاه واقع است.

اين محل از توابع شهرستان پاوه به شمار می رود و آبشار زيبای آن، در نزديکی روستای نودشه و در امتداد رودخانه سيروان واقع شده و بهانه ای است برای آشنايی با اين شهر کوچک و زيبا. نودشه در دل طبيعتی کوهستانی و سرشار از صخره و سنگ واقع شده و اطرافش را جنگل های انبوه بلوط، ون، زالزالک و باغ های بسيار وسيع گردو، گلابی، انجير، توت، انار، انگور، شفتالو به همراه درخچه ها و پوشش گياهی متنوعی دربرگرفته است.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید