معرفی شهر سریش آباد

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

سِریش آباد شهری در استان کردستان در غرب ایران است. سریش اباد دارای معادن سنگ وسنگ گران قیمت مرمر وپوکه فراوان میباشد.محصولات کشاورزی این شهر گندم وجومیباشد البته دارای باغات انگورفراوان نیز هست که محصول این باغات به مصرف مردم شهرمیرسد . زبان مردم ترکی و لهجه ان تقریبا لهجه زنجانی میباشد دین مردم ان مسلمان وشعیه 12 امامی اند. در زمان جنگ تحمیلی این شهر شهدای زیادی را تقدیم انقلاب وامام کرده است .ازافراد مشهور شهر می توان 1-محمدرضارحیمی معاون اول رئیس جمهور(دولت نهم)2-دکترعربیان رءیس دیوان محاسبات کشور3-جناب اقای کرمی فرماندار شهرستان زرند کرمان وبسیاری دیگر از افراد به خصوص افراد شاغل درسپاه پاسداران را نام برد.

 تاریخچه سریش اباد

طبق گفته های احالی این شهر برای نام این شهر 2فرض وجود دارد فرض اول اینکه این شهر را3نفرریش سفید اباد کرده اندبه همین دلیل نام ان را3ریش اباد گذاشته اند فرض دوم اینکه به این دلیل به ان سریش اباد گویند که خاک ان سریش است فرض اول قوی تر ومحکم ترازفرض دوم میباشدزیراکه خاک ان نسبت به سایر نواحی منطقه اصلا سریش نیست وخاکی معمولی داردونیز چون زبان مردم شهر100درصد زبان ترکی میباشد این احتمال وجوددارد که 3نفرریش سفیدکه زبانشان اذری بوده واز جایی دیگر به این منطقه اماده اند(به احتمال قوی از طرف شمال شرقی استان(زنجان امروزی))این ابادی را ایجاد کرده باشند.

سریش آباد ۱۳۶ شهید را در خود جای داده است، سرداران و فرماندهانی چون احمد کرمی (فرمانده اطلاعت عملیات لشکر ۲۸)، یدالله حاجیان (فرمانده گردان شهدا و سپاه سردشت)، جعفر طالبی، محمد مهدی دده جانی و … سریش آباد در دوران دفاع مقدس تقریباً دارای دو گردان نیروی بسیجی (گردان امام حسین (ع) و صاحب الزمان (عج)) بوده است، که به همین دلیل به شهر «اعزام نیرو» معروف بوده.

سریش آباد

بهترین فصل برای سفر به سریش آباد بهار و تابستان است، فصل بهار فصل گیاهان خودرو و دارویی و فصل تابستان فصل انگور …

در بخش کشاورزی، سریش آباد علاوه بر باغات انگور حدوداً دارای ۹۰ هزار هکتار زمین گندم دیمی است که سالانه ۴۷ هزار هکتار آن زیر کشت می‌رود و ۶۰-۷۰ هزار تن نیز گندم تولید می‌کند که در نوع خود کم‌نظیر است.

معادن سریش آباد

سریش آباد ۵ معدن مرمر درجه یک به نام‌های قزل قیه دارد که ۹۰ درصد سنگ‌های استخراجی آن به خارج از کشور صادر می‌شود، و جز گرانترین سنگ‌های ساختمانی جهان می‌باشد. کوه مرمر قزل قایه همانند کمربندی دور نیمه شمالی تا جنوب شرقی شهر کشیده شده است و حدوداً ۴ کیلومتر طول دارد و ارتفاعش کم است. وجود دریاچه، و چشمه‌های فراوان آرتزین که گاهی آب را تا ارتفاع ۴ متری پرتاب می‌کند و همچنین جنگل و تاکستان‌های اطراف آن منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده است.

همچنین، سریش آباد علاوه بر مرمر دارای تعداد زیادی معدن سنگ پوکه (معروف به پوکه قروه) در روستاهای تابعه آن می‌باشد.

آخرین معدنی که در سریش آباد کشف شده، معدن مرمر سبز داش خرمان است که سال ۹۲ در محوطه شهرداری و ادارات اطراف آن در بلوار امام خمینی و همچنین تپه پشت آنها کشف و به اسم شورای شهر و شهرداری ثبت شده است، معدنی بزرگ که نصف آن در فضای شهری قرار گرفته است. راه‌اندازی و استخراج این معدن اشتغالزایی و رشد شهری را در پی خواهد داشت و با ایجاد شهرک صنعتی و کارخانجات تبدیلی می‌تواند عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت باشد.با توجه به پتانسیل یاد شده در مورد معادن هم اکنون سریش آبادیها اقدام به تاسیس تعاونی معدن مرمر هاجر خاتون ۳۱۵۲ با بیش از ۵۰۰۰ نفر نموده اند • این تعاونی در نوع خود در غرب کشور بی نظیر است.

محصولات سفر

3 دیدگاه دربارهٔ «معرفی شهر سریش آباد»

  1. آن سه ریش سفید از زنگان یا جای دیگری نیامده اند تمامی این مناطق نام قدیمی تورکی دارند حتی بسیاری از بخش ها و دهستانهای اطراف اردلان یا سنندج امروزی

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید