غار آویشو ماسال ، غاری جذاب و شگفت انگیز

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

غار آویشو از جاذبه های گردشگری ماسال ، یکی از غارهای شگفت انگیزی است که در دل کوه های شهر شاندرمن قرار گرفته است. این غار آهکی است و ورودی آن هر بیننده‌ای را متعجب می‌کند.

این غار بسیار زیبا در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. ورودی آن حدود ۱۹ متر ارتفاع و ۱۴ متر عرض دارد. فضای داخلی غار به اندازه‌ای زیبا است که سفر به دورن آن، حکم سفر به سزمین عجایب را دارد و تا مدت‌ها در یاد هر گردشگر باقی‌ می‌ماند. پس از ورود به غار  اشکال فوق‌العاده زیبای آهکی را در آن مشاهده خواهید کرد که طی چندین سال به دست طبیعت ساخته شده است. وجود ستون‌های آهکی عظیم نیز یکی دیگر از شگفتی‌های غار آویشو به شمار می‌آید. علاوه بر ماهیت زیباشناختی غار که سفر به چنین مکانی را برای گردشگران جذاب کرده است، درون غار هفت آبشار دیدنی وجود دارد که تصویر آن‌ها در ذهن ماندگار خواهد ماند.

غار آویشو ماسال ، غاری جذاب و شگفت انگیز

دیدن قندیل های زیاد و هفت آبشار این غار برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است. تاکنتون بیش از دو کیلومتر از ژرفای غار آویشو که طویل ترین غار استان گیلان محسوب می شود توسط غارنوردان و کوهنوردان محلی اکتشاف شده است. بر اساس پژوهش های زمین شناسان قدمت غار آویشو به حدود ۷۵ میلیون سال قبل بازمی گردد.

با وجود این‌که حضور هفت آبشار در غار آویشو می‌تواند دلیل جذاب و محبوب شدن این غار باشد؛ اما دلیل اصلی شهرت آویشو وجود قندیل‌های موجود در سقف آن است. سقف این غار تماماً از قندیل‌های فوق العاده زیبا پوشیده شده است. به همین دلیل سقف غار را می‌تواند یکی از خاص‌ترین مناظر موجود در طبیعت در نظر گرفت. غار آویشو  حدود ۲ کیلومتر طول دارد. بر روی غار آویشو تاکنون تحقیقات زیادی انجام نشده است، اما وجود اشکال آهکی در دل کوه به خوبی مشخص می‌کند که این غار قدرمت زیادی دارد. این اشکال آهکی بر اثر عبور آب‌های جاری بر روی سنگ‌های آهکی در دل کوه و فرسایش سنگ‌ها و حل شدن مواد معدنی آن‌ها در آب ایجاد شده است.

غار آویشو ماسال ، غاری جذاب و شگفت انگیز

بنابراین غار آویشو طی چندین قرن شکل گرفته است؛ زیرا برای تشکیل هر یک سانتی‌متر استلاگمیت و استلاکتیت‌های باید چیز حدود ۱۰۰ سال وقت صرف شود. آویشو یکی از اهداف عالی برای کوهنوردی و غارنوردی محسوب می‌شود. همین امر باعث شده تا شکل اولیه غار و نقشه‌های تهیه شده از آن تنها توسط غارنوردان و کوهنوردان محلی تهیه شود. سالانه بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت و غارنوردان از این مکان فوق العاده زیبا دیدن می‌کنند.

معنای کلمه آویشو

کلمه ی آویشو یک واژه تالشی است که مفاهیم زیادی از آن قابل برداشت است، آو: یعنی آب، ویشو: یعنی فرورفتن شاید به این دلیل که آبی که داخل غار می‌شود برای همه قابل ‌رؤیت است و از طرف دیگر در عمق زیاد غار ناپدید می‌ شود از دیدگاه مردم بومی منطقه این نام مناسب ‌تر به نظر می ‌رسید. در مورد ۳ غار منطقه شاندرمن به ویژه آویشو این است که یک غول داخل غار زندگی می کند و مردم منطقه بارها آن را دیده اند و به طور علمی تر صحبت از وجود ۳ عدد مومیایی به دلیل تله گذاری باستانی داخلی غار کسی موفق به کشف آن ها نشده است.

مسیر دسترسی به غار آویشو

برای سفر به این غار منحصر به فرد، باید از شهرستان ماسال- شهر شاندرمن- منطقه‌ی آویشو در ۴ کیلومتری شهر شاندرمن عبور کنید. به طور دقیق باید گفت: غار آویشو بین مناطق ” تائی بنه” و “انده چو” و” خماسون ” در دره‌ای کم آب قرار گرفته است. برای رسیدن به این غار باید در دل جنگل سفر کنید. سفر به این غار می‌تواند با یک برنامه کوهنوردی یا پیاده روی لذت بخش همراه باشد. خوشبختانه، شهرستان ماسال، پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان است.

غار آویشو ماسال ، غاری جذاب و شگفت انگیز

وجود علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی و سفر گروه‌های کوهنوردی برای مشاهده این غار گویای این مطلب است که این منطقه می‌تواند به یکی از جاذبه‌های پررونق استان گیلان تبدیل شود. در حال حاضر حتی با وجود شناخت کم مردم ایران از وجود غار آویشو و تبلیغات محدود آن و امکانات بسیار کمی که تنها توسط مردم محلی منطقه ارائه می‌شود، سالانه عده زیادی به این مکان سفر می‌کنند. زیبایی‌های موجود در منطقه، چشم انداز، آب و هوای استان گیلان و شگفتی‌های خارق‌العاده موجود در غار آویشو از پتانسیل بالایی برای جذب گردشگران و علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی برخوردار است.

با سفر به این منطقه زیبا علاوه بر دیدن غار آویشو، می‌توانید به مناطق جنگلی طلا سکو، آری دول و چسلی سفر کنید. از طرف دیگر، انواع ییلاق‌ها مانند شالما، رشته پشته، خشکه دریا و مکان‌های تاریخی مانند منطقه باستانی اسبه ریسه، منطقه باستانی درخانه و ییلاق باستانی سنگ بست، دره خون و بقعه متبرکه سبز قبا نیز در مسیر حرکت شما قرار دارند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید