این روستا از دیدنی های شهر کورزان از توابع دهستان سنجابی، شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه است. این روستا در 6 کیلومتری جاده کوزران به سمت جوانرود قرار گرفته است .دایار روستایی زیبا و دیدنی با جاذبه های طبیعی فراوان است .

وضع طبیعی روستای دایار، دشتی می باشد و راه زمینی آن جاده شوسه یا شن ریزی شده است .

معرفی روستای دایار

این روستا دارای کتابخانه و مکان ورزشی برای نوجوانان و جوانان و همچنین پارک کودک برای کودکان می باشد .

روستای دایار دارای آب , برق و گاز می باشد. روستای دایار حدود 930 سال پیش نام گذاری شده است و قدمت کهن دارد و اولین روستای کهن منطقه سنجابی می باشد .دایار از لحاظ معنی کردی به معنی دیار می باشد یعنی مشخص ,آشکار و هویدا . و معنای فارسی آن در فرهنگ لغت دهخدا به معنی درختان انبوه بلند می باشد .

فعالیتهای مردم روستا , عمدتا باغداری , کشاورزی , دامداری و زنبورداری می باشد .

این روستا دارای 106 خانوار می باشد و تابستان ها حدود 130 خانوار هستند . چوت تعدادی از خانوارها به صورت فصلی و در فصل تابستان برای کارهای کشاورزی به روستا مراجعه می کنند . جمعیت ثابت روستا 406 نفر است و در تابستان جمعیتی بالغ بر 460 نفر می باشد .

معرفی روستای دایار

در این روستا اکثر خانه ها , بافت سنتی خود را حفظ کرده اند و شکل و شمایلی قدیمی دارند که همین مساله زیبایی خاصی به این روستا داده است .

در این روستا یک تپه باستانی با قدمت خیلی زیاد قرار دارد . این تپه حدود 9 قرن قدمت دارد . این تپه از لحاظ میراث فرهنگی حفاظت می شود و جزء میراث فرهنگی است .

منبع : negahmedia
نویسنده

یک نظر بنویسید