آبشار زیبای وروار ، بلندترین آبشار خاورمیانه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

آبشار وروار با 174 متر ارتفاع از بلندترین آبشارهای خاورمیانه محسوب می‌شود .این آبشار که از رود “فرق” سرچشمه می گیرد از زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان عنبرآباد محسوب می شود، این آبشار در شمال شرقی شهرستان عنبرآباد قرار دارد. برای دسترسی به آن باید از مسیر جاده جیرفت – کهنوج عبور کرد و از دو راهی جهادآباد حدود ۲۰کیلومتر به سمت مردهک و روستای رود فرق رفت.

رود فرق در دهانه خروجی آب رودخانه ای قرار دارد که از منطقه جبالبارز جنوبی و خصوصا قله علم شاه سرچشمه می گیرد و از آبشار سرازیر می شود فاصله روستای رود فرق تا آبشار حدودا 10 کیلومتر است که کوههای دو طرف رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند مانع از عبور می شوند و تنها راه عبور از مسیر رودخانه است که آن هم به دلیل شیب بسیار تند و  ناهموار و وجود سنگهای گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از مسیرها طوری بر روی هم قرار گرفته اند که اگر شیئی از دستت بیفتد پیدا کردن آن ناممکن است سبب کندی حرکت می شود و به همین دلیل طی کردن این مسافت 10 کیلومتری حدود سه ساعت طول می کشد.

آبشار زیبای وروار ، بلندترین آبشار خاورمیانه

در مسیر رودفرق نیز باغ‌های بزرگ مرکبات، رودخانه، دشت‌های پوشیده از گل نرگس را می‌بینید که با زیبایی خاصی خودنمایی می‌کند به راستی که دیدن این منظره برای همه بازدیدکنندگان بی‌نظیر و تماشایی است.

در کنار این آبشار عظیم وجود قلعه های تاریخی برای علاقمندان ابنیه تاریخی فرصت مناسب دیگری فراهم کرده است که از آثاری همچون قلعه فرق و قلعه سالار رضا نیز بازدید کنند. سرسبزی بی نظیر منطقه و پوشش گیاهی خاص این منطقه را به بکرترین مکانهای گردشگری کرمان تبدیل کرده است.

آبشار زیبای وروار ، بلندترین آبشار خاورمیانه

به دلیل ارتفاع بسیار زیاد این آبشار آب در انتها به صورت پور فرو می ریزد و شرایط بسیار مطلوبی را در منطقه ریزش به خصوص در فصول گرم سال ایجاد می کند. گردشگران بهترین زمان برای بازدید از آبشار وروار رو بدلیل افزایش حجم آب آبشار، اسفند و فروردین می‌دونند، اما فضای دلچسب و گیرای آن در هر زمان گردشگران و دوست داران طبیعت را به خصوص در ایام نوروز به سمت این نقطه از استان کرمان می‌کشاند تا ساعاتی شیرین از تمام جذابیت‌های خود، در ذهن تماشاگرانش به جای بگذارد و آنها را برای دیدار دوباره این مکان جذب کند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید