معرفی بقعه آقاسید ذوالپیران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

بقعه آقا ذوالپیر که آرمگاه سید جلیل القدر ، آقا ذوالپیران می باشد در دو کیلومتری شهر شفت در مسیر جاده صیقل کومه می باشد که حدود 200 سال قدمت دارد.

بنا به گفته پیران محل این بقعه یکصد سال پیش به صورت یک اتاق 4*3 با یک مقبره چوبی و یک ایوان دو متری بود که سقف آن از چوب محلی و پوشش سقف از ساقه برنج ( کلوش) بوده است و از سال 1350 توسط اهالی روستا و کمک مردم شهرستان شفت دارای یک ساختمان یکصد متر مربع ای می باشد که ضریح آن آهنی و آلمینیوم با شیشه درست شده است. شجره نامه این بقعه در دست نیست. اما معجزه های فراوانی دیده شده است که یکی از اعضای هیئت امنای فعلی نیز اظهار داشتند سه معجزه از این سید بزرگوار دیده اند.

معرفی بقعه آقاسید ذوالپیران

این بقعه که از مکان های مذهبی شفت می باشد ، مورد اعتقاد دینی ساکنین و دیگر افرادی که به نحوی از معجزات و کرامات این سید بزرگواراطلاع دارند، می باشد. در 10 متری سمت راست این بقعه چاه آبی است که برای شفا و کسب حاجت از آن استفاده می کنند و در 10 متری سمت چپ درخت آزاد تنومندی است که در قدیم الایام ، پای این درخت با روشن کردن شمع و بستن پارچه سبز درخواست حاجت می نمودند.

این بقعه با توجه به جایگاهی که در بین ساکنین منطقه و همجواران این منطقه دارد در روز تاسوعا و عاشوار محل تجمع دسته جات و هیئت های مذهبی است و در سایر روزهای شهادت و ولادت ها مردم در این محل نیز به زیارت این بزرگوار می روند. این بقعه محل رجوع بیماران صعب العلاج و لاعلاج می باشد.

در محوطه این بقعه شهیدان بزرگواری که در راستای اهداف این سید بزرگوار در جهت مبارزه با دشمنان دین و دیانت و مبارزه حق علیه باطل جهاد نموده اند، به نام شهیدان فرهاد صفرزاده و عباس رستم زاده آرمیده اند

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید