از دیگر جاذبه های گردشگری بروجن در استان چهار محال و بختیاری می توان به زیباترین تالاب کشور اشاره کرد. تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن که نام خود را از شهر تاریخی گندمان که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده گرفته است. منطقه  گندمان یکی از شکارگاه‌های بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده‌های سلطنتی در قرن‌های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونت گاههای آن زمان در برخی نقاط تالاب به چشم می‌خورد.

تالاب گندمان در واقع به عنوان یكی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ شناخته می شود که با فاصله‌ای نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. به طوری كه بخشی از خورجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می‌شود.وسعت تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع این تالاب از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تامین کننده آب تالاب گندمان علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

تالاب گندمان ، یکی از زیباترین تالاب ها

پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می‌دهد و در کنار تالاب می توانید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را ببینید.

پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی های تالاب هم شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی هستند.

بد نیست بدانید که تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و البته این تالاب زیبا در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است.

  مناطق تفریحی چهارمحال و بختیاری در تابستان

تالاب گندمان ، یکی از زیباترین تالاب ها

پیشینه تالاب

تالاب گندمان که گذشته از زیبایی هایش زمانی شکارگاه بهرام گور با تمام تشکیلات و بارگاه و دستگاهش بوده است، نام خود را از شهری تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن قرار دارد گرفته است که منطقه ییلاقی خانواده های سلطنتی در قرن های گذشته بوده و برخی آثار به جا مانده از سکونت گاه های آن زمان در تالاب به چشم می خورد. تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و البته این تالاب زیبا در دفتر بین ‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است.

عمر تالاب گندمان ۱ ملیون سال است که عمق خاک تورب و یا زغال سنگ های نارس تا ۱۲ متر می رسد و این ویژگی به طور طبیعی بستر گسترش آتش سوزی را فراهم می کند و اگر آتش تا این عمق از خاک نفوذ کند می تواند فاجعه ی به مراتب مخرب تر از آنچه تصورش را می کنیم به بار آورد و با وزش نسیمی تالاب  مشتعل خواهد شد.

آب وهوا

به طور کلی منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان های بسیار سرد و سخت می باشد به گونه ای که دمای هوا در این فصل گاه به 30 درجه سانتیگراد زیر صفر و در تابستان به 30 درجه بالای صفر می رسد . سرد ترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم ترین ماه آن تیر ماه می باشد . علت این سرما را می توان هجوم تو ده های هوای سرد قطبی که بر اثر ایجاد مرکز پرفشار سیبری تشکیل می شود عنوان کرد .

  آبشار زردلیمه ، آبشاری شگفت انگیز در انبوه درختان بادام و بلوط

تالاب گندمان ، یکی از زیباترین تالاب ها

عوامل تهدیدکننده تالاب گندمان

از عوامل تهدید کننده تالاب گندمان می توان به استفاده بدون مطالعه از تالاب در خصوص توان های گردشگری برداشت آب در بخش کشاورزی در زمانی که تالاب نیاز به آب دارد ، آلودگی ناشی از پساب های زمین های کشاورزی ، برداشت پیت به منظور استفاده در صنایع کشت قارچ ، آتش سوزی که توسط دامداران یا شکارچیان بوجود می آید و برداشت نی و چرای بیش از ظرفیت دام اشاره کرد .

امکانات تفریحی منطقه

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب ، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است . سنت پرورش اسب از زمان های بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه ای به وجود آورده است که آمیزه ای از نژاد بومی و عربی است.

نزدیکترین جاذبه گردشگری به تالاب گندمان

تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیر های حوزه آبریز آق بلاغ با فاصله ای نه چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است ، به طوری که بخشی از خورجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می شود . پوشش دایمی آب این تالاب در حدود 700 هکتار است . اطراف آن نیز همچون تالاب چغاخور پوشیده از مرغزاری زیباست که معمولاً به عنوان مرتع غنی برای چرا احشام استفاده می شود . چشمه های اطراف تالاب علاوه بر آنکه مکان مناسبی برای گذران اوغات فراغت به شمار می آیند ، آب تالاب را نیز تامین می کنند .
از غرب تا جنوب تالاب گندمان رشته کوه چرو با ارتفاع 3500 متر واقع شده که انعکاس این ارتفاعات در آب آرام تالاب، زیبایی آن را چندین برابر نموده است.

  معرفی شهر کاج در چهارمحال و بختیاری

مسیر دسترسی

برای رسیدن به  تالاب گندمان باید از طریق جاده آسفالته گندمان _ حسین آباد یا جاده خاکی گندمان‌ _ اشكفت زلیخا راهی شوید. همچنین جاده حسین آباد در شرق تالاب هم راه دیگری برای دسترسی به تالاب است كه پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستای سفیدآباد منتهی می شود.

منبع : entekhab،tripyar،eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید