منطقه حفاظت شده دربند راور در شمال و شرق شهر راور واقع گردیده که از شمال به ارتفاعات کلاغ پر و کوه طبس، از غرب به ارتفاعات ملخ خورده و مارکش، از جنوب به ارتفاعات تیغه سیاه و غفار و از شرق به تپه های سنگ انداز و کویر لوت منتهی می شود. این منطقه که از جاذبه های گردشگری شهر راور می باشد ، یکی از زیستگاههای مهم یوزپلنگ آسیایی در استان محسوب می شود.

تاریخچه حفاظت : این منطقه در شهرستان راور واقع و یکی از زیستگاههای مهم یوزپلنگ آسیایی در استان محسوب می شود که این اداره کل از سالها قبل پیگیر ارتقاء سطح منطقه به علت کریدور این حیوان در معرض انقراض بوده و خوشبختانه در سال 1387 با هماهنگی و همکاری دفتر پروژه یوزپلنگ آسیایی و بازدید میدانی کارشناسان محترم آن دفتر از منطقه، مقرر گردید اقدامات لازم در خصوص ارتقاء سطح منطقه به عمل آید. لذا نقشه منطقه توسط واحد محیط طبیعی و GIS اداره کل تهیه شده است.

منطقه حفاظت شده دربند راور

در پناهگاه حیات وحش دربند گونه های کل و بز ، قوچ ومیش ، پلنگ ایرانی ، یوز پلنگ ، کاراکال ، انواع دیگر گربه سانان و سگ سانانی مانند کفتار و گرگ و همچنین پرندگانی مانند هوبره ،زاغ بور انواع عقاب و پرندگان شکاری دیگر زندگی میکند همچنین تعداد بسیار زیادی گورخر ایرانی نیز در گذشته ای نچندان دوردر منطقه روزگار میگذراندند که در حال حاضرمتاسفانه همگی منقرض گردیده اند .

منطقه حفاظت شده دربند راور

پوشش گیاهی منطقه نیز از نوع بوته ای (گیاهان یکساله)، درختچه و درختی میباشد و بطور متوسط پوشش جنگلی و گیاهی منطقه بین ۵ تا ۲۵ درصد تخمین زده می شود.گونه های گیاهی پناگاه حیات وحش دربند راور عبارتند از: بادام کوهی (نام محلی: الوک)، افدرا (نام محلی: هوم)، پسته وحشی (نام محلی: بنه)، کهکم، تنگس، تربیت، درمنه (نام محلی: جاز)، قیچ، گون، اسکنبیل، گز، ارس، تاغ، آلاله، بومادران، کلپوره، زیره سیاه، آویشن نام برد.

  آبشار کشیت ، آبشاری زیبا در دل کویر لوت

منطقه حفاظت شده دربند راور

موقعیت جغرافیایی

حدود اربعه و مرزهای منطقه عبارتند از :
1 – شمالا”: در امتداد کوه چکوه به سمت رسوبات نمکی تا کوه مارکشه، کاروانسرای چهل پایه به سمت ارتفاعات کلاغ پر، تا جاده آسفالته راور – دیگ رستم.
2 – شرقا”: از جاده آسفالته راور – دیگ رستم در امتداد جاده خاکی و رودخانه به سمت چنگه مروارید، کویر لوت، جاده اسفالته نهبندان– شهداد تا تپه های سنگ انداز.
3 – جنوبا”: از تپه های سنگ انداز در مسیر کویر لوت تا روستای حور و جاده آسفالته چترود – راور.
4 – غربا”: در امتداد جاده آسفالته چترود – راور به سمت مزرعه اشتردون، دهوج، گوشک، علی آباد، مجتمع کشاورزی در حاشیه ارتفاعات مارکشه به سمت مزرعه ده صفر و در امتداد جاده خاکی مجاور علی آباد نمکی تا ارتفاعات کوه چکوه.

تعارضات و تهدیدهای منطقه:

یکی از عوامل مهم تهدیدکننده پناهگاه حیات وحش دربند راور خشکسالی های چند ساله اخیر بوده و از عوامل دیگر حضور سلاح های غیرمجاز و حضور تعدادی از شکارچیان سودجو در منطقه می باشد.

منطقه حفاظت شده دربند راور

وجود آثار و پدیده های طبیعی( آبشار- غار و …) :
الف) چشم اندازهای منحصر به فرد : از چشم اندازهای منحصر به فرد منطقه می توان ارتفاعات مارکش، لکرکوه، کویر لوت، رودخانه شور و …. را نام برد.
وضعیت جوامع محلی :
الف) جمعیت مناطق مسكونی داخل : در داخل این منطقه تنها دو پارچه آبادی به نام های 1- آبادی مکی  2- آبادی آبدرگان با حدود 5 خانوار را نام برد.
ب) روش عمده امرار معاش جوامع : شغل و امرار معاش اکثر جوامع محلی داخل و خارج منطقه، اکثرا” کشاورزی و دامپروری می باشد.
ج) میزان درآمد سالیانه افراد محلی : میزان درآمد در حد متوسط و گذران زندگی می باشد.
د) وضعیت وابستگی جوامع محلی به منابع موجود در منطقه : وابستگی عمده این دو آبادی تنها به منظور کشاورزی، دامپروی و پرورش شتر در منطقه می باشد.
ه) وضعیت آگاهی جوامع محلی از مسایل زیست محیطی : خوشبختانه در این چند ساله با چاپ و انتشار یکسری بروشور و برگزاری جلسات محلی به منظور بالا بردن سطح آگاهی مردم منطقه و تنویر افکار عمومی اقدامات خوبی انجام شده است.

  آبشار سه کاسه جهان جان ، بهترین آبشارهای ایران

كمبودها و نیازها 
الف) تعداد آبشخور مورد نیاز ( با تعیین محل بر روی نقشه) : در چند ساله اخیر به علت خشکسالی ، به منظور تامین آب مورد نیاز وحوش، تعدادی آب انبار، آبشخور و تلمبه بادی در منطقه نصب و بطور مرتب آبرسانی انجام می شود. مع الوصف در صورت استمرار خشکسالی نیاز به تعداد 15 باب آبشخور دیگر در منطقه می باشد که اقدامات لازم بایستی انجام پذیرد.
ب) تعداد پاسگاههای مورد نیاز ( با تعیین محل بر روی نقشه) : این منطقه نیاز به 3 باب پاسگاه حفاظتی در مناطق      الف- منطقه دربند      ب- منطقه باغ پهلوان        ج- حوض پنج
ج) تعداد وسایل نقلیه مورد نیاز : با توجه به کوهستانی و دشتی بودن منطقه و هم چنین وسعت منطقه نیاز به دودستگاه خودرو کمک دار و پنج دستگاه موتورسیکلت تریل در منطقه می باشد.
د) تعداد نیروی اجرایی مورد نیاز : با توجه به وسعت منطقه و گشت های شبانه روزی در منطقه ، حداقل نیاز به 10 نفر نیروی محیط بان و 3 نفر کارشناس می باشد.
ه) سایر نیازها : این منطقه نیاز به سیستم تکرار کننده بی سیم و نصب سه دستگاه دکل و بی سیم مادر جهت ارتباط بهتر بین اداره کل ، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان راور و پاسگاههای حفاظتی از نیازهای مهم ارتباطی در منطقه می باشد.

منبع : iew،irandeserts
نویسنده

یک نظر بنویسید