روستای بابانظر یکی از جاذبه های گردشگری رزن می باشد که در غرب شهرستان واقع شده است به علت وسعت وجمعیت زیاد مرکز دهستان بغراطی می باشد طبق تحقیقاتی که صورت گرفته تاسیس این روستا به قرن پنجم همزمان با زندگی باباطاهرعریان اتفاق افتاده که موسس این روستا فردی به نام ( نظر ) بوده است که به بابانظر مشهور شده است.مردم این روستا اکثرا کشاورز و دامدار می باشند و تعدادی نیز در کارگاههای موزاییک سازی کار می کنند.مذهب مردم، شیعه اثنی عشری می باشد و به زبان ترکی تکلم می کنند. این روستا دارای سه مسجد و یک حسینیه می باشداکثرمردم روستا باسوادهستند.

آشنایی با روستای بابانظر

محصولات کشاورزی این روستا شامل : گندم، جو، یونجه، بنشن، انگور و زردآلو است . کشت این روستا آبی و دیمی است که آب آن از طریق چشمه ، کاریز و نیمه ژرف تامین می‌شود .
رستنی‌ها و گیاهان این روستا شامل : گل گاوزبان ، گل ختمی ، خاکشیر که کاربرد دارویی دارند ، است . جانوران و پرندگان روستا اغلب گرگ ، روباه ، شغال ، خرگوش ، کبک است.روستای بابانظر دارای جاذبه‌های دیدنی از جمله کوه بغراطی است که در فصل بهار پذیرای هزاران مسافر از داخل و خارج استان همدان است و دارای ۱۲۰ نوع گیاه دارویی می‌باشد.مسجد و حمام قدیمی روستا از دیگر جاهای دیدنی روستای بابانظر می‌باشد که بیش از ۲۰۰ سال .

مجموعه تاریخی بابانظر نیز در فاصله ۴۰ کیلومتری از مرکز شهرستان رزن در روستای بابانظر قرار گرفته است.
این محوطه تاریخی شامل عمارت اربابی،قلعه،حمام و مسجد تاریخی می‌باشد.در گذر زمان قلعه و عمارت اربابی تخریب شده و تنها آثاری از دیوارها و برج و باروها نمایان می‌باشد.مسجد تاریخی امام رضا(ع)دارای ۱۲ ستون اصلی از جنس چوب و پوشش بام هم تیر چوبی می‌باشد.سر ستونها گچ بری شده و نمای بیرونی کاه گل الک شده می‌باشد.

  معرفی روستای کاج بهمراه تصاویر آن

آشنایی با روستای بابانظرمصالح بکار رفته در این بنا خشت و گل می‌باشد و دارای ۳۰۰ متر مربع مساحت و دو درب چوبی برای ورود آقایان در قسمت جلو و یک ورودی در قسمت پشت مسجد برای خانمها تعبیه شده است.در قسمت داخل مسجد دور تا دور دیوارها فضایی به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر وعرض ۲ متر از کف مسجد برای نشستن بزرگان و ریش سفیدان ایجاد شده است.این بنا حدود ۲۰۰ سال قدمت داشته و تغییرات خاصی در آن ایجاد نشده است.منطقه نمونه گردشگری بقراطی نیز در جوار روستای بابانظر واقع شده است و دارای پتانسیل و جاذبه‌های طبیعی،گیاهان دارویی و محل زیست جانوران وحشی و پرندگان می‌باشد.
زیستگاه پرندگانی مانند: کبک،تیحوو باقرقره و حیواناتی مانند : قوچ و میش وحشی و پستاندارانی چون گرگ،کفتار،رودک،شغال و خرگوش در این منطقه یافت می‌شود.

منبع : dapno،persianblog
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید