موزه فسیل های فیل دریایی یکی از جاذبه های گردشگری شهر شیرین سو است.این موزه جذاب داخل شهرداری شهر شیرین‌سو قرار دارد، که با مرکز شهرستان کبودرآهنگ ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. فسیل فیل دریایی که در منطقه شیرین‌سو کشف شده است و به دوره میوسین مربوط می‌شود در این موزه نگهداری می‌شود. پیشینه این فسیل به ۱۵/۹۷ تا ۲۰/۴۳ میلیون سال پیش بر می‌گردد.

این فسیل در جریان بهره ‌برداری از معدن سنگ مرمر در کوه یاستی ‌داغ در جوار شهر شیرین سو شهرستان کبودرآهنگ در دویست متری شهر و پشت تالاب شیرین سو یافت شده است. فسیل فیل آبی ده سال پیش به صورت بریده شده پیدا شد و طبق مطالعات کارشناسان و متخصصان مشخص شد که فسیل ها متعلق به پانزده تا بیست میلیون سال گذشته و متعلق به دوره میوسین پیشین می باشد. فسیل یافت شده دو قطعه شامل قسمت ستون فقرات، مهره ‌ها و نخاع فیل دریایی و متعلق به دوره میوسین است.

جاذبه گردشگری موزه فسیل‌های دریایی

نکته حائز اهمیت این است که فسیل پیدا شده متعلق به گونه مهره ‌داران و گونه ‌ای بسیار نادر در دنیا است. بنا به اظهار نظر یکی از استادان برجسته فرانسه گونه مشابه این فسیل قبلا فقط در مراغه کشف شده بود. ارتفاع یکی از قطعات فسیل به ۱۶۵ سانتیمتر می رسد و قطر آن ۱۲۰ سانتیمتر است. تحقیقات بر روی دو فسیل یافت شده پس از هشت سال از زمان پیدا شدن آنها آغاز شد و دو سال به طول انجامید. این دو فسیل فیل آبی تنها آثار کشف شده از این منطقه نیست چراکه منطقه شیرین سو بسیار غنی است و سنگواره های زیادی در این منطقه وجود دارد. تپه ‌ای که فسیل ‌ها در آنجا کشف شده یک مکان تاریخی است.

  بازار همدان ، معرفی مجموعه تاریخی – تجاری بازار همدان

یکی از فسیل‌ها دارای شانزده مهره ستون فقرات و بیست دنده و دیگری بیست عدد مهره ستون فقرات و دوازده عدد دنده قابل شمارش است. مطالعات مقدماتی این فسیل ها از سال ۹۲ آغاز شد، بعد از دو سال مطالعه دیرینه‌ شناسان مشخص شد این دو فسیل متعلق به گاو دریایی نبوده بلکه به یک فیل دریایی تعلق دارد. بخشی از قسمت های این فسیل ها از جمله قسمت سر بر اثر برش و انفجار از بین رفته ولی قسمت ستون فقرات و قسمت هایی از بدن آن کاملا سالم است.

منبع : tripyar
نویسنده

یک نظر بنویسید