پل فرسفج در مجاورت شهر فرسفج و در نزدیکی کاروانسرای شاه‌عباسی و در کیلومتر ۲۰ جاده تویسرکان به کنگاور روی رودخانه قلقل‌رود بنا شده‌ است از آثار تاریخی این شهر است. این پل ۴۰۰ ساله که در زمان شاه‌عباس صفوی ساخته شده در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار تاریخی کشور قرار گرفت.

جهت این پل شرقی – غربی بوده و طول آن حدود ۶۰ متر و عرض آن ۸ متر است و دارای ۳ دهانه می باشد و دارای سه دهانه آبرفت با قوس جناقی می باشد که در حد فاصل آن ها دو طاق نمای کوچک به چشم می خورد. مصالح اصلی پل از سنگ و آجر است و از قسمت تحتانی تا شروع پاکار، قوس ها از سنگ و از این قسمت به بالا و از آجر و ملات گچ و خاک است.

پل فرسفج از جاذبه های تاریخی استان همدان

چشمه میانی، بزرگتر از دو چشمه دیگر است. بر روی پایه های پل نیز دو دهانه کوچک ساخته اند که این امر علاوه بر کاهش فشار روی پایه ها و صرفه جویی در مصالح، سبب عبور آب های طغیانی و کاهش اثرات تخریبی سیلاب ها بر بدنه پل می شود. شالوده و پایه های پل، از استحکام مناسبی برخوردار است. این پایه ها در جهت مخالف جریان آب دارای آب برهای مثلث شکلی است که جریان شدید آب را به خوبی پذیرا شده، به میان دهانه ها هدایت می کند. از آنجا که دهانه میانی بزرگتر از دو دهانه دیگر است، سطح گذر پل از میانه به سمت طرفین دارای شیب است.

این پل در حال حاضر محل عبور عابران پیاده می‌ باشد و در مجاورت آن پل جدیدی ساخته شده که عبور و مرور خودروها از طریق آن صورت می‌ گیرد.

این اثر که از جاذبه های تاریخی فرسفج است ، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نویسنده

یک نظر بنویسید