بلژیک، کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا و پایتخت آن بروکسل است. بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد. زبان هلندی (گویش فلاندری) در ۶۰٪ از مناطق بلژیک و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی است و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهاد‌های دولتی رایج است کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند که در شرق کشور زندگی می‌کنند.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژ‌ها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشور‌های فروبوم بوده که شامل هلند و لوکزامبورگ نیز بوده است و پیشتر‌ها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشور‌های بنلوکس امروزی دربر می‌گرفته‌است.

بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به‌شمار می‌رفته‌است. از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهاد‌های اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است. معروفترین محصول بلژیک شکلات است.

دولت، سیاست، دین در کشور بلژیک

بلژیک کشوری پادشاهی است و در حال حاضر شاه فیلیپ پادشاه این کشور است. پایتخت بلژیک شهر زیبای بروکسل است که مقر اتحادیه‌ اروپا هم در آن قرار دارد. بلژیک عضو برجسته و مهمی از اتحادیه‌ اروپاست و تعدادی از نهاد‌های سازمان‌های بین‌المللی مثل ناتو در این کشور قرار دارند. کلیسای کاتولیک و دین اسلام دو دین رایج در کشور بلژیک هستند و بیشترمردم این کشور خود را انسان‌هایی مذهبی می‌دانند.

جاذبه‌های گردشگری بلژیک

بروکسل

بروکسل، پایتخت بلژیک، هم در اروپا و هم در بلژیک، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد چرا که این شهر، مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. این شهر در عین تاریخی بودن، شوروشوق زندگی مدرن را نیز در بر دارد. یک شهر چندفرهنگی است و تاریخی پرفراز‌ونشیب را پشت سر گذاشته است. بناهای قدیمی با نماهای آرت دکو و عمارت‌های قرن نوزدهمی مجلل، تنها گوشه‌ای از معماری جذاب بروکسل را نشان می‌دهند. همه‌ی این آثار قدیمی، تضاد جالبی با ساحتمان‌های مدرن و شیشه‌ای شهر دارند. نشانه‌هایی از کاخ‌های قرون وسطایی در این شهر دیده می‌شود و در چند قدمی، می‌توانید مدرن‌ترین بناهای شهر را ببینید. گراند پلاس، مانکن پیس، کلیسای جامع سن میشل و سن گودوله، موزه‌ی سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک، اتمیوم، کلیسای نوتردام دو سابلون، پارک سنکانتونر، صومعه‌ کامبر و تالار شهر از جاهای دیدنی بروکسل می‌باشند.

۱۰ رستوران برتر بروکسل برای شکم گردی

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

قلعه‌ گراون استین

این قلعه‌ بزرگ و باشکوه در گذشته اقامتگاه کنت‌های فلاندر بوده است. امروزه این قلعه یکی از بهترین نمونه‌های قلعه‌های خندق‌دار در اروپا است که به خوبی نگهداری شده است. این قلعه با دیوار‌های ضخیم و بلندش در مرکز شهر قدیم خنت قرار گرفته و بر خیابان‌های اطراف مسلط است. فضای داخلی این قلعه با تالار‌ها و اتاق‌های طاق‌دار، نمایشگاه‌های فوق‌العاده‌ای از سبک زندگی قرون وسطایی است.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

 برج ناقوس کلیسا، بروژ

متمایزترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌ گردشگری در بروژ، برج ناقوس کلیسای زیبای آن است که مشرف به میدان اصلی بروژ واقع شده است. قدمت این برج ناقوس به دوران قرون وسطی برمی‌گردد. این بنای شگفت‌انگیز در گذشته به عنوان تالار اصلی شهر و محل خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این مجموعه به خوبی حفظ و نگهداری شده است و فرصتی را برای گردشگران فراهم می‌کند تا یکی از بهترین نمونه‌های معماری قرون وسطی را از نزدیک ببینند. برای بسیاری از مسافران بلژیک، بالا رفتن از پلکان ۳۶۶ پله‌ای باریک و پیچ‌در‌پیچ این برج ناقوس یکی از فعالیت‌های گردشگری مهمی است که حتما در بروژ انجام می‌دهند. یکی از دیدنی‌ترین چشم‌انداز‌های زیبای شهر را می‌توانید از بالای این برج ببینید؛ جایی که علاوه بر منظره‌ شهر، مناره‌های مخروطی کلیسا هم دیده می‌شود.

نتیجه تصویری برای برج ناقوس کلیسا بروژ

شهر قدیم مشلان

در این منطقه‌ قدیمی می‌توانید نمونه‌هایی از آثار تاریخی و خانه‌های قدیمی دوران قرون وسطی را ببینید؛ بناهایی که در عین قدیمی بودن هنوز هم به خوبی نگهداری شده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. میدان مرکزی شهر که Grote Markt نام دارد، با بناهای تاریخی شگفت‌انگیزی احاطه شده است که از میان آنها می‌توان به تالار شهر و تالار Lakenhall اشاره کرد. کلیسای جامع Sint-Rombouts یکی دیگر از بناهای چشم‌گیر این منطقه است که با برج‌های ناقوس بلندش مشرف به میدان قرار دارد. علاوه بر این میدان، در مناطق نزدیک به آن هم می‌توانید خانه‌های تاریخی بزرگ و باشکوهی را ببینید که علاقه‌مندان به تاریخ، هنر و معماری حتما از دیدن آنها لذت می‌برند.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

 جبهه‌ فلاندر (Flanders)

برای بسیاری از گردشگران، قرار گرفتن بلژیک در خط مقدم جنگ جهانی اول، آن را به یک موزه‌ زنده تبدیل کرده است. بسیاری از گردشگران این کشور، برای بازدید از موزه‌ها و آثار مربوط به جنگ به بلژیک سفر می‌کنند. این میدان‌های جنگی علاوه بر اینکه از نظر تاریخی دارای اهمیت هستند، به عنوان مکانی برای یادبود و زیارت مورد توجه قرار گرفته‌اند. آرامگاه هزاران سرباز و سنگر‌های زمان جنگ در این منطقه وجود دارند. علاقه‌مندان به تاریخ به این مجموعه سر می‌زنند و با تاریخ جنگ از نزدیک آشنا می‌شوند.

بروکسل گردی در 24 ساعت

دره‌ مِوُز

دره‌ موز در جنوب بلژیک یکی از بهترین مناطق این کشور برای تماشای طبیعت و حومۀ سرسبز بلژیک است. برای اینکه از این فرصت فوق‌العاده استفاده کنید، سفری به این منطقه ترتیب دهید و از تماشای مناظر سرسبز و جنگل‌های انبوه لذت ببرید. در گوشه و کنار این جنگل‌ها، شهرهای کوچک و زیبایی را خواهید دید که در پس آنها، صخره‌های سنگ آهکی دیده می‌شود. شهرهایی مثل Namur و Dinant که با عنوان دروازه‌ این منطقه هم شناخته می‌شوند. در این منطقه، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری متعددی وجود دارد. اگر می‌خواهید کمی فعالیت تفریحی و ورزشی را به سفر خود اضافه کنید، سفر به این منطقه بهترین فرصت است. ارگ‌های تاریخی بر فراز صخره‌های ناهموار و بناهای تاریخی دیگری هم در این منطقه وجود دارد اما جاذبه‌ای که بیش از همه توجه گردشگران را جلب می‌کند، طبیعت زیبای اطراف است.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

کلیسای جامع سنت باوو

کلیسای جامع باشکوه بخش‌های مختلفی به سبک‌های مختلف معماری از جمله رومانسک و گوتیک دارد. این مجموعه‌ تاریخی یکی از بهترین نمونه‌های معماری مذهبی در بلژیک و یکی از چشم‌گیرترین جاذبه‌های گردشگری خنت است. علاوه بر بلندای باشکوه کلیسا و پنجره‌های زیبای رنگارنگ، آن چه که بیشتر از همه توجه گردشگران را جلب می‌کند، آثار هنری بدیعی است که نمای داخلی کلیسا را تزئین کرده است. نقاشی‌های دیواری داخل کلیسا به تنهایی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

واترلو

نبرد تاریخی واترلو در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ در نزدیکی شهر واترلو به وقوع پیوست. این شهر در حال حاضر در کشور بلژیک، در نزدیکی مناطق برِین-لالود و لاسن و در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب بروکسل قرار دارد. یکی از بناهای یادبود این نبرد، تپه شیر است که در مرکز میدان نبرد و به دستور ویلیام اول، پادشاه هلند، ساخته شد. تپه شیر یک تپه مخروطی با ارتفاع ۴۳ متر است که بالای آن مجسمه چدنی یک شیر با عرض و ارتفاع ۴.۵ متر نصب شده است.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

 کلیسای خون مقدس

اگر در سفر به شهر بروژ فصد دارید فقط از یک کلیسا دیدن کنید، باید همین کلیسا را انتخاب کنید. کلیسای خون مقدس فقط به خاطر معماری گوتیک و رمانسک، باشکوه و دیدنی نیست. آثار تاریخی به‌جامانده که داخل کلیسا نگهداری می‌شوند یکی دیگر از دلایل جذابیت این کلیسا برای گردشگران هستند. در بخشی از این کلیسا، یک ویال (ظرف شیشه‌ای کوچک) نگهداری می‌شود که دلیل نام‌گذاری این کلیسا است. می‌گویند که یک قطره از خون مسیح در این ویال وجود دارد که بعد از جنگ‌های صلیبی دوم به بلژیک منتقل شده است. فضای داخلی کلیسا به زیبایی تمام طلاکاری شده است. فرآیند تزیین کلیسا در قرن شانزدهم به پایان رسیده است. زیبایی فضای داخلی این کلیسا به قدری چشم‌گیر است که حتی اگر به یادگاری‌ها و آثار مذهبی علاقه ندارید، باز هم برای تماشای آن باید وقت بگذارید.

برج ناقوس بلفری ، مهم ترین نماد شهر بروژ

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

میدان گرند پلاس

درست در مرکز شهر آنتورپ، میدان بزرگ و دیدنی گرند پلاس قرار گرفته که گاهی با نام Grote Markt هم شناخته می‌شود. در اطراف این میدان، بهترین نمونه‌های معماری خانه‌های تجاری در بلژیک با ویژگی‌های منحصربه‌فردی را خواهید دید. تالار شهر که در این منطقه قرار دارد، یکی از بهترین نمونه‌های معماری قرن شانزدهم است که به خوبی حفظ و نگهداری شده است. علاوه بر معماری، فضای داخلی این بنا هم بسیار دیدنی است. داخل این مجموعه با نقاشی‌هایی تزئین شده که تاریخ آنتورپ را نشان می‌دهد. از میان این خانه‌های تجاری باشکوه و زیبا که مهم‌ترین جاذبه‌ این منطقه هستند، می‌توان به خانه‌های Coopers و Grocers اشاره کرد. البته همه‌ این خانه‌های تجاری از بهترین نمونه‌های این سبک معماری هستند و به خوبی حفظ و نگهداری شده‌اند.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

 دره‌ سِموا

اگر در سفر به بلژیک از تماشای آثار تاریخی و شهر‌های قدیمی خسته شده‌اید و دوست داشتید تا ساعاتی را در دل طبیعت بگذرانید، دره‌ سموا یکی از بهترین مناطق است. این دره در جنوب شرقی بلژیک قرار دارد و رود سموا از میان آن و از بین تپه‌های جنگلی می‌گذرد. این منطقه، مکانی عالی برای پیاده‌گردی در دل طبیعت است. اگر دوست ندارید پیاده‌روی کنید، سفر با قایق در رودخانه را می‌توانید امتحان کنید و از تماشای مناظر زیبای اطراف لذت ببرید. در فصل بهار و زمانی که گل‌ها و شکوفه‌ها سراسر منطقه را می‌پوشانند از تماشای زیباترین چشم‌انداز‌های طبیعی بلژیک در این منطقه لذت خواهید برد.

خنت

شهر خنت در مقایسه با دیگر شهر‌های بلژیک معمولا توسط گردشگران نادیده گرفته می‌شود. اما این شهر دانشگاهی که گردشگران بسیار کمی به آن توجه نشان می‌دهند، تمام جذابیت‌های فوق‌العاده‌ یک شهر کوچک اروپایی را دارد. برای اینکه این شهر را در جذاب‌ترین و پرهیاهوترین حالت خود ببینید، بهترین زمان برای سفر، ماه جولای است. بزرگترین فستیوال فرهنگی فضای باز اروپا به نام Gentse Feesten در این شهر برگزار می‌شود. در روز‌های برگزاری این جشنواره از اجرا‌های زنده موسیقی، سرگرمی‌های خیابانی و غذا‌های لذیذ لذت می‌برید.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

 بروژ

یکی از شهر‌هایی که در سفر به بلژیک نباید آن را از دست بدهید، بروژ است. این شهر با معماری شگفت‌انگیز، آثار و کلیسا‌های تاریخی، کانال‌ها و میدان بزرگ و زیبایی که دارد، یکی از زیباترین شهر‌های اروپایی است.

جاذبه های دیدنی بلژیک که از آن ها بی خبرید

در سفر به بلژیک حتما از این شهر دیدن کنید البته فراموش نکنید که این شهر توریستی است و اگر تنها سفر کنید برای چند روز متوالی کمی خسته‌کننده است.

منبع : hamimohajer،yjc
نویسنده

یک نظر بنویسید