ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

ترابول در لیون ، همه ی ما اکثرا اسم شهر لیون در کشور فرانسه را شنیده ایم اما شاید در مورد ترابول ها در این شهر اطلاعات زیادی نداشته باشیم با ما در این مطلب همراه باشید تا از ترابولهای لیون فرانسه شما را مطلع کنیم

لیون شهری در کشور فرانسه است که در گذشته در زمینه‌ی تولید و تجارت ابریشم شهری مهم محسوب می‌شد. این شهر دارای کوچه‌هایی مخفی به نام ترابول است که بعضی از آن‌ها سرپوشیده هستند و تاجران ابریشم از آن‌ها هم به عنوان میانبر و هم برای حفاظت از ابریشم و کالاهای گران‌بها در روزهای بارانی استفاده می‌کردند.

در زیر تصویری ماهواره‌ای را می‌بینید که محله‌های قدیمی شهر فرانسوی لیون در کنار رودخانه «Saone» را نشان می‌دهد.

ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

همان‌طور که می‌بینید، دو خیابان موازی در کنار رودخانه وجود دارد، اما تعداد خیابان‌های جانبی متصل به آن‌ها چندان زیاد نیست.

با توجه به مقیاسی که در آخر نقشه آمده است، می‌توان فاصله‌ی خیابان‌های متصل را حدود ۲۰۰ متر تخمین زد، و با فرض این که شما یک گردشگر باشید، تنها حدود دو دقیقه یا کمتر برای پیاده‌روی، زمان نیاز دارید.

اما وقتی که شما یک تاجر ابریشم در قرن پانزدهم باشید و باری که حمل می‌کنید ابریشم‌های گران‌بهایی به وزن صدها کیلوگرم است، مسلما هر چه مسافتی که باید طی کنید کمتر باشد، برای شما بهتر است.

بنابراین بازرگانان شروع به یافتن میانبرهایی در بین خانه‌ها و حیاط‌های خصوصی مردم کردند تا به خیابان‌های بعدی برسند.

در طول زمان این میانبرها تبدیل به راه‌های عبوری شناخته‌شده به نام ترابول شدند.

این اسم از لغتی لاتین یعنی «trans-ambulare» به معنای عبور کردن آمده است.

ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

اگرچه گذشته‌ی این کوچه‌ها با تاجران ابریشم عجین و همراه شده‌اند، اما منشا آن‌ها به قرن چهارم برمی‌گردد.

پس از سقوط امپراتوری روم، خراب شدن قنات‌هایی که آب را به شهر لیون (که بعدها لوگدونوم نامیده شد) می‌رساندند، اهالی را مجبور کرد تا به سواحل رودخانه سون نزدیک‌تر شوند.

اولین ترابول‌ها در همین زمان ساخته شدند و به ساکنان اجازه می‌دادند تا سریع‌تر از خانه‌هایشان به رودخانه سون بروند.

بعدا زمانی که لیون تبدیل به مرکزی برای تجارت ابریشم شد، ترابول‌ها تاجران ابریشم را قادر می‌ساختند تا به راحتی کالاهایشان را از رودخانه به بازارها در مرکز شهر برسانند.

مزیت ترابول‌های سرپوشیده هم محافظت از کالاهای گران‌بها در زمان باران بود که اجازه حمل بار حتی در آب و‌ هوای نامساعد را به تاجران می‌داد.

ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

شهر لیون بیش از ۵۰۰ عدد از این راه‌عبور‌های مخفی دارد که به طور عمده در محله‌های لیون قدیم مثل «La Croix-Rousse» (جایی که اکثر تاجران ابریشم در آنجا بودند) و «La Presquile»، قرار دارند.

بیشتر ترابول‌ها جزو املاک شخصی به حساب می‌آیند در نتیجه اکثرشان به روی عموم بسته هستند.

تعدادی از آن‌ها نیز مسدود شده‌اند و امروزه از آن‌ها به عنوان انبار کالا استفاده می‌شود و تنها حدود چهل عدد از آن‌ها برای بازدید گردشگران قابل دسترسی است.

ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

چند سال پیش مسئولین شهر با تعدادی از ساکنانی که ملک شخصی‌شان جزو ترابول‌ها محسوب می‌شد، توافقی انجام دادند.

مسئولین پذیرفتند که هزینه‌ی نگهداری، بازسازی، روشنایی و نظافت ترابول‌ها را پرداخت کنند در مقابل ساکنان هم باید ترابول‌ها را از صبح تا عصر به روی عموم باز بگذارند.

اما متاسفانه در بعضی از موارد هر کدام از طرفین به تعهدات خود عمل نکرده و تعدادی از ترابول‌ها که باید به روی مراجعه‌کنندگان باز باشند، تنها برای ساکنان قابل دسترسی هستند.

ترابول، کوچه هایی در لیون فرانسه

ترابول « Voracious Court» واقع در محله‌ی « Croix-Rousse» معروف‌ترین ترابول در لیون است که یکی از نقاط برجسته قرن نوزدهم محسوب می‌شود و جایی است که صدها کارگر ابریشم خشمگین در آن جمع می‌شدند و به سمت مرکز شهر راهپیمایی می‌کردند.

ترابول‌ها همچنین برای مقاومت در برابر نیروهای اشغال‌گر آلمان در زمان جنگ جهانی دوم استفاده می‌شدند.

مطالب مرتبط:

معبرهای تاریک مکانی ایده‌آل برای خلاصی از تعقیب توسط نیروهای گشتاپو بودند، مخصوصا در روزهای اول اشغال که فقط لیونی‌ها از وجود آن‌ها خبر داشتند.

حتی همین امروز برای بیشتر اهالی، اطلاع کامل داشتن از راه‌های مخفی شهر، معیاری برای یک لیونی واقعی بودن است.

دیدگاه خود را بنویسید