اردبیل استانی با زیبایی های طبیعی و جاذبه های تاریخی بسیار است. طبیعت منحصربفرد و متنوع اردبیل نظیر کوه، آبشار، جنگل، رودخانه، دریاچه و چشمه های آب گرم، آن را به بهشت گردشگری طبیعی ایران تبدیل کرده است. اردبیل مناطق بکر و زیبای زیادی دارد که هر سال گردشگران بسیاری از آنها دیدن می کنند.

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل با مساحت ۱۲۰ هکتار از دیدنی ترین مناطق گردشگری اردبیل است. در گذشته آب این دریاچه بسیار شور بوده اما امروزه با ریختن آب های شیرین به آن از شوری آب کاسته شده است. در سال های اخیر در اطراف این دریاچه امکانات تفریحی مثل باغ وحش، شهربازی و رستوران های زیادی ساخته شده است.

جاهای دیدنی استان اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

از مشهورترین بناهای تاریخی اردبیل، آرامگاه شیخ صفی الدین است که در میدان عالی قاپو قرار دارد. در قرن هشتم هجری قمری بعد از مرگ شیخ صفی الدین، پسر او این آرامگاه را برایش ساخت. بعد از اینکه شاه اسماعیل به پادشاهی رسید و اردبیل پایتخت صفویه شد این بقعه ارزش زیادی پیدا کرد به طوری که آرامگاه شاه اسماعیل هم در همین محل قرار دارد. بعد از آن در سال های بعد قسمت های دیگری به این بقعه اضافه شد.

جاهای دیدنی استان اردبیل

جنگل فندقلو

در ۳۰ کیلومتری اردبیل جنگل زیبا و بی نظیر فندقلو قرار گرفته است. این جنگل، گیاهان بومی و نادر زیادی دارد و مردم در فصل تابستان برای خوردن میوه هایی مثل ازگیل، توت فرنگی، گوجه سبز، تمشک و سیب وحشی به این جنگل زیبا می روند. در گوشه ای از جنگل، آب گرمی وجود دارد که مردم در آن شنا و از خواص درمانی آن استفاده می کنند. این جنگل چشم انداز زیبایی از پوشش های گیاهی و گردنه حیران دارد. خیلی از مردم اردیبل برای تفریحات آخر هفته خود به این جنگل می روند و در طبیعت زیبای این جنگل خوش آب و هوا استراحت می کنند.

  آشنایی با پل تاریخی پردیس خلخال

جاهای دیدنی استان اردبیل

بازار بزرگ اردبیل

بازار تاریخی و پر رفت و آمد اردبیل در مرکز شهر قرار دارد. این بازار با معماری زیبای خود که از طاق های جناغی و گنبدهای ساده درست شده از مهمترین آثار به جای مانده از دوران صفویه است. برای اینکه نور بتواند به داخل این بازار بیاید در گنبدهای آن روزنه هایی قرار داده شده است. این بازار بخش هایی مثل بازار اصلی، بازار چاقوسازان، بازار پارچه فروشان و … دارد و روزانه مردم زیادی برای خرید به این محل مراجعه می کنند. در سال های اخیر قسمت های زیادی از بازار اردبیل به دلیل ساخت خیابان خراب شده است.

جاهای دیدنی استان اردبیل

برج شاطر اردبیل

برای دیدن برج شاطر که از آثار ملی ایران است باید به روستای صومعه در ۶ کیلومتری اردبیل بروید. در اطراف این برج، تپه های باستانی زیادی را می بینید که از دوران قبل از اسلام هستند. باستان شناسان بر اساس معماری این برج، زمان ساخت آن را قرن هشتم هجری برآورد کرده اند. اگر به داخل برج بروید نمای داخلی آن به صورت استوانه ای شکل است اما از بیرون به صورت چند ضلعی دیده می شود.

نویسنده

یک نظر بنویسید