از جاذبه های گردشگری مرکز استان مازندران مطلع هستید؟ مازندران با وجود پتانسیل بالای گردشگری در زمینه جاذبه های طبیعی توانسته است در سال میلیون ها گردشگر را از سراسر کشور به خود جذب کند. جاهای دیدنی ساری مختص به بخش طبیعت آن نیست و میتوان دیدنی های جدیدی در آن کشف کرد!

ساری، شهری با قدمت طولانی و دیدنی های تاریخی و طبیعی

شهر ساری پرجمعیت ترین شهر استان مازندران و مرکز آن است. این شهر زیبای شمالی قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد که موجب شده علاوه بر طبیعت زیبا و منحصر به فرد بناهای دیدنی فراوانی نیز داشته باشد. شهر با قرار گرفتن در نزدیکی کوه و جنگل و دریا آب و هوایی معتدل دارد که لذت سفر به آن را دوچندان می کند. ساری در ابتدای حکومت آقا محمد خان قاجار و قبل از تهران برای مدتی پایتخت ایران بود و اولین شهری بود که ساخت راه آهن سراسری در آن آغاز شد.

جاهای دیدنی ساری

میدان ساعت ساری

میدانی بزرگ در مرکز شهر ساری است که اگر به این شهر سفر کنید حتما از کنار آن عبور خواهید کرد. این میدان دارای برجی است که یک ساعت عقربه ای با صدای زنگ ناقوس است که پس از هر تغییر ساعت به تعداد رقم های ساعت به صدا در میاید. نیمه شب ها ساعت ۱۲ بار با صدای بلند ناقوس زنگ می خورد و صدای آن در شهر می پیچید که موجب شد در سال ۱۳۸۰ صدای آن را قطع کنند. برج ساعت در سال ۱۳۰۹ شمسی توسط محمد علی حمیدی و میدان در سال ۱۳۵۵ ساخته شده است.

آدرس: ساری خیابان جمهوری، میدان ساعت

جاهای دیدنی ساری

عمارت فاضلی

عمارتی زیبا و با ابهت که داری دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. در حال حاضر خانه فاضلی‌ها دارای کاربری خاصی نیست و بازدید برای عموم آزاد است و شما میتوانید در لیست جاهای دیدنی ساری قرار دهید تا حتما از آن دیدن کنید. عمارت فاضلی همانگونه که از نام آن مشخص است متعلق به خاندان فاضلی ها بوده است. صاحب ملک با توجه به پرس و جوهای انجام شده معلم بوده ولی از معمار بنا هیچ اطلاعاتی موجود نیست.

آدرس: ساری، محله آب انبار نو

جاهای دیدنی ساری

خانه (موزه) کلبادی

خانه منوچهر خان کلبادی در دوره قاجار ساخته شد و قدمت آن به حدود ۱۵۰ سال پیش می رسد. پس از فوت وی خانه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. معماری آن بسیار زیبا و دیدنی است. قسمتی از این عمارت را به موزه تاریخ شهر ساری اختصاص داده اند. درون موزه آثار باستانی با قدمت ۷۰۰۰ سال دیده می شوند که جنس آن ها فلز، سفال، شیشه و سنگ است و از دوران پیش از تاریخ تا اواخر دوره قاجار گذشته مازندران و ایران را در بر می گیرد.

  هچیرود | شهر توریستی ، کوچک و بسیار زیبا در مازندران

آدرس: ساری، محله آب انبار نو

جاهای دیدنی ساری

سد شهید رجایی (سلیمان تنگه)

سدی میان کوهستان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی که از جاذبه های شهر ساری به شمار می آید. اگر قصد پیک نیک و گردشگری در میان طبیعت زیبا و کنار آب را دارید این مکان فوق العاده را از دست ندهید. امکان قایقرانی، اسکی، ماهیگیری و بازدید از آن با تهیه بلیت نیز وجود دارد. همچنین در این محل سرویس بهداشتی، رستوران و سکوهایی مناسب نشستن نیز تاسیس شده است.

آدرس: جاده فرعی بین ساری کیاسر

جاهای دیدنی ساری

پارک جنگلی شهید زارع

پارکی با وسعت ۷۰ هکتار که در سال ۱۳۴۴ جهت جلوگیری از انهدام جنگل و بازسازی آن با کاج های تهران و زربین جنگلکاری شد. این پارک یکی از زیباترین جاهای دیدنی ساری است. منظره پارک بسیار دیدنی و چشم نواز است. پارک مناسب گذراندن یک روز زیبا همراه با خانواده در دل طبیعت است. همچنین به خاطر امکاناتی که دارد بسیاری از مسافرانی که قصد اقامت در چادر را دارند این پارک را انتخاب می کنند.

امکانات پارک: جاده مناسب، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آب آشامیدنی، مواد غذایی و … می باشد.

آدرس: سه کیلومتری ساری جاده ساری بهشهر

جاهای دیدنی ساری

پناهگاه حیات وحش میانکاله

میانکاله یکی از طبیعی ترین جاهای دیدنی ساری و استان مازندران است که در نزدیکی شهر بهشهر واقع شده است. موقعیت پناهگاه حیات وحش میانکاله در بین کشورهای دریای خزر از نظر زیست ‌‌محیطی از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است زیرا در طول ساحل جنوب دریای خزر فقط همین مسافت ۶۰ کیلومتری از هرگونه توسعه شهری و آلودگی های قابل ملاحظه و تخریب مفرط مصون مانده است. میانکاله در سراسر سال میزبان جمعیت‌ کثیری از گونه‌ های مختلف پرندگان است که از تالاب برای بهره مندی از شرایط مناسب ، منابع تغذیه‌ و آب و هوایی معتدل، جهت زمستان‌ گذرانی و یا تابستان ‌گذرانی و جوجه‌ آوری استفاده و به آن مهاجرت می نمایند. امیدواریم تمامی بازدیدکنندگان به منطقه نکات زیست محیطی را رعایت کنند و از آسیب زدن به طبیعت بپرهیزند.

  چشمه باداب سورت ساری

آدرس: ۱۲ کیلومتری شمال بهشهر، پناهگاه حیات وحش میانکاله

جاهای دیدنی ساری

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز با مساحت ۵۵ هکتار در میان جنگل های جلگه ای قرار گرفته و محل زندگی و تکثیر گوزن زرد ایرانی است. دشت ناز برای علاقمندان به طبیعت و حیات وحش منطقه ای جذاب ودیدنی است. گردشگران، با مجوز از سازمان محیط زیست میتوانند از این منطقه دیدن کنند و از تماشای گوزن زرد، قرقاول و کبوتر لذت ببرند.

آدرس: جاده اصلی ساری به گهرباران ۲۹ کیلومتری شمال شرق ساری

جاهای دیدنی ساری

خانه رمدانی ها

خانه رمدانی ها با مساحت ۶۰۰ متر مربع از دو بخش قاجاری و پهلوی تشکیل شده که بخش جنوبی آن متعلق به عصر قاجاری است و قدمت آن به حدود ۲۰۰ سال پیش برمی گردد. دارای سر در بسیار زیبایی است. بنای دوم در پشت بنای اولی با یک فاصله کم قرار دارد. در دوران پهلوی اول دچار تغییرات اساسی شده است. در سال های اخیر نیز تمام اندودهای داخلی از بین رفته است. طاق نماهای دوره قاجاری از زیر آن نمایان گشته است.

آدرس: ساری، خیابان انقلاب، خیابان آب انبار نو

جاهای دیدنی ساری

چشمه های باداب سورت

چشمه های سورت در میان مردم محلی منطقه به عنوان باداب شهرت دارد. علاوه بر زیبایی بی نظیر و خیره کننده دارای خواص درمانی نیز می باشد. این چشمه ها طی هزاران سال در مسیر عبور آب های خود از بالای کوه به پایین آن ده ها حوضچه زیبا و رنگارنگ تشکیل داده اند. آب چشمه های اسرار آمیز دو نوع کاملا متفاوت از لحاظ مزه، رنگ و بو می باشد. آب یکی از آن ها بسیار شور و دارای خواص درمانی برای پوست، کمر درد و روماتیسم است و دیگری نارنجی رنگ است. چشمه های باداب سورت به عنوان یکی از جاهای دیدنی ساری توانسته است با ویژگی های خاص خود بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کند.

  جاهای دیدنی کیاکلا - جاذبه های سیمرغ در استان مازندران

آدرس: جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست

جاهای دیدنی ساری

مسجد جامع شاه عباسی

بنای مسجد یکی از آثار به جا مانده از دوران صفویان در استان مازندران است و تاریخ آن را حدود سال ۱۰۲۵ هجری قمری تخمین می زنند. مجموعه فرح آباد دارای مسجد، پل و کاخ جهان نما بوده است که تنها مسجد آن باقی مانده است.

آدرس: ساری جاده دریا، روستای فرح آباد

جاهای دیدنی ساری

تالاب سراندون و بالندون

جاهای دیدنی ساری

این تالاب ها تبدیل به یکی از جاهای دیدنی ساری شده اند. این مجموعه تالابی در جوار روستای سیدمحله در ۲۵ کیلومتری ساری به طرف بابلسر قرار گرفته و دارای دو بخش جنوبی (سراندون) و شمالی (بالندون) است. وسعت آنها حدود ۳۰ هکتار و عمق متوسط آن یک متر است که در زمستان و پاییز پرآب، در بهار و تابستان به علت استفاده‌های زراعی کم آب است. آب این تالاب‌ها شیرین است. درون و پیرامون آن‌ها نیزار و گیاهان مردابی است که با مرغزار و شالیزار احاطه شده است. این مجموعه از تالاب‌ها به دلیل اقلیم مناسب، آب شیرین، پوشش گیاهی و مواد غذایی، زیستگاه پرندگان و آبزیان است. پاییز و زمستان این تالاب‌ها نیزمامن و زیستگاه مرغان مهاجر از قبیل قو، مرغابی، قره غاز، پرلا و سایر پرندگان شده است. دسترسی مناسب، محوطه سرسبز و دلنشین، مناظر بکر و وحشی، فضاهای گردشگاهی جالبی را پدید آورده است. که می‌تواند مورد استفاده صنعت گردشگری قرار گیرد.

رودخانه تجن

جاهای دیدنی ساری

منطقه حفاظت شده رودخانه تجن در استان مازندران واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی ساری محسوب میشود. این رود، از کوه نیرآباد سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیری کوهستانی وارد دره تجن می‌شود و سپس در امتداد مسیر کیاسر – ساری به طرف شرق ساری جریان پیدا می‌کند و به دریای خزر سرازیر می‌شود. در مسیر این رودخانه به دلیل هم‌جواری جاده با رودخانه می‌توان چشم‌اندازهایی زیبا مثل دره، شالیزار، جنگل و پل‌های ویژه نواحی روستائی – جنگلی را تماشا کرد. این رودخانه دارای انواع ماهی قزل‌آلا و ماهی آزاد در بالادست است و انواع کپور نیز در پایین دست رود وجود دارد که با داشتن پروانه شکار، صید آن مجاز است.

منبع : eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید