جاهای دیدنی فیروزکوه

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

در ایام نوروز بسیاری از مسافران نوروزی تلاش دارند تا شهرهای و مناطقی را برای مقاصد سفر خود انتخاب کنند که علاوه بر دارا بودن جاذبه های بکر فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و مذهبی، از آب و هوایی مناسب و مطلوب برخوردار باشد.

اگر بخواهیم به یکی از شهرستان های استان تهران که در طول سال بویژه ایام نوروز میزبان خیل زیادی از مسافران و گردشگران است اشاره کنیم، بدون شک باید نام شهرستان فیروزکوه را ببریم که با داشتن جاذبه های جذاب و دیدنی تاریخی، مذهبی، تفریحی و طبیعی به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان تهران و همچنین از جاهای دیدنی تهران محسوب می شود.

۳۵ امامزاده و بقعه متبرکه در فیروزکوه

امروز شهرستان فیروزکوه با داشتن جاذبه هایی نظیر غار بورنیک، چشمه آب معدنی خمده، تپه باستانی کله منار، گود گنبد شهر فیروزکوه، رباط سنگی امین آباد، برج مزداران و دهها آثار تاریخی و تفریحی دیگر پذیرای هزاران علاقه مند به حوزه گردشگری در طول سال است.

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

یکی از ویژگی های مهم آثار تاریخی و باستانی شهرستان فیروزکوه آن است که این شهر مهم گردشگری در زمینه های مختلف فرهنگی، تاریخی، مذهبی و تفریحی دارای مکان های در خور توجه است به طوری که بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این شهرستان نسبتا کوچک بیش از ۳۵ امامزاده و بقعه متبرکه وجود دارد.

تنگه ای که در کشور زبانزد است

بقعه سید علی و خانواده، امامزاده اسماعیل فرزند امام موسی بن جعفر(ع) و امامزادگان معصوم سلیمان بی بی(س) از مهمترین اماکن مذهبی شهرستان فیروزکوه محسوب می شوند که به دلیل معماری جالب آن، چشم هر گردشگری را به خود خیره خواهد کرد.

در این میان برخی مکان های تفریحی فیروزکوه نه تنها به عنوان یک جاذبه گردشگری در استان تهران به حساب می آید بلکه به عنوان یک مکان مهم تفریحی در کشور نام و آوازه ای برای خود دست و پا کرده است که تنگه واشی در این زمره قرار دارد.

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

شهرستانی با هوای خنک در استان تهران

از طرف دیگر شهرستان فیروزکوه می تواند در زمینه توریسم درمانی نیز مورد توجه گردشگران و مسافران نوروزی قرار بگیرد به طوری که این منطقه دارای چشمه های آب معدنی مهمی است که یکی از برجسته ترین آنها، چشمه آب معدنی خمده بوده که در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده تهران، فیروزکوه و در مسیر رودخانه حبله رود و در نزدیکی روستای خمده واقع شده‌است.

شهرستان فیروزکوه دارای هوایی سرد و خنک به نسبت سایر شهرستان های استان تهران است به طوری که در ایام تابستان نیز می توان هوایی مطلوب را در این منطق تجربه کرده و از جاذبه های مهم تاریخی و مذهبی این شهرستان لذت برد.

ابوالقاسم مهری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جاذبه های گردشگری فیروزکوه اظهار داشت: شهرستان فیروزکوه دارای جاذبه های مهم و قابل توجه در حوزه گردشگری است که می تواند مورد توجه مسافران نوروزی قرار بگیرد.

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

فرماندار فیروزکوه افزود: از مهمترین ویژگی های شهرستان فیروزکوه آن است که جاذبه های گردشگری آن در یک بخش خلاصه نمی شود بلکه در زمینه های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، تفریحی دارای آثار متعددی و قابل توجهی است.

وی ادامه داد: مردم خونگرم شهرستان فیروزکوه آماده استقبال از مسافران نوروزی هستند و ستاد تسهیلات نورزوی نیز در این شهرستان تشکیل و هماهنگی های لازم در این زمینه صورت گرفته است.

در شمال روستای مزداران که از روستاهای دهستان ˈحبله رودˈ شهرستان فیروزکوه است، بر بلندای صخره یک برج سنگی با نقشه ای هشت ضلعی قراردارد که در قرون میانی اسلامی به عنوان بنای یادبود با مصالحی از سنگ لاشه، ملاط گچ و ساروج ساخته شده است.

پوشش بنا، گنبدی و از نوع دو پوش بوده که هم اکنون فقط بخشی از پوشش داخلی گنبد بر جای مانده است.

بنا دارای ورودی از شرق است و در داخل آن نیز تزیینات معماری به شکل کنگره های تزیینی دیده می شود.

در سال ۸۰ اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرق استان تهران نسبت به مرمت و بازسازی کامل این بنا و ساماندهی محوطه پیرامون آن اقدام نمود.

این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت سال ۸۰ و با شماره ۳۸۳۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

دریاچه آهنک، فیروزکوه نام انگلیسی : Ahank lake نام فارسی : دریاچه آهنک

موقعیت جغرافیایی دریاچه آهنک

دیکی جاده فیروزکوه به سیمین دشت در استان تهران واقع است. دریاچه از چهار آبگیر کوچک و بزرگ تشکیل شده که وسعت هر چهار آبگیر در حدود نیم هکتار است. آبگیرها در بلندای ارتفاعات جنوبی روستای سیمین دشت واقع شده است.حاشیه دریاچه توسط گیاه نی پوشیده شده که ارتفاع آنها از ۳ متر متجاوز است و مناظر زیبایی را ایجاد کرده است. آب دریاچه از ذوب برفهای ارتفاعات اطراف و چشمه ای که در کف آبگیر قرار دارد تامین میگردد. آب دریاچه قابل شرب نیست.

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

ظاهرا در گذشته سازه هایی در کنار دریاچه ایجاد شده که تخریب گردیده ان و اثرات آنها کماکان پابرجا است. روستای سیمین دشت از روستاهای شهرستان فیروزکوه است.اقتصاد عمده مردم بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است و البته کشاورزی جزء مشاغل غالب اهالی است. محصولات عمده روستا مشتمل بر گردو، سیب، زردآلو پیوندی، قیسی، یونجه، کدو، خیار، گندم و جو است. مسیر اصلی آن در امتداد جاده تهران به سمت فیروزکوه بعد از پمپ بنزین سید آباد فرعی سمت راست جاده ای است که بعد از گذراندن روستاهای کلاک ، رودافشان ، مشهد ، حصاربن ودر نهایت به سیمین دشت میرسد.

جاهای دیدنی فیروزکوه ، شهرستان تاریخی و مذهبی استان تهران

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما