جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

طبیعت زیبا، جاده‌های مشهور و جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی شهرستان چالوس  سبب شده است که این منطقه مورد توجه تمام مردم داخلی و گردشگران خارجی باشد. این شهرستان هم‌اکنون دارای دو بخش مرکزی و کلاردشت است.

منطقه گردشگری کلاردشت در سیر تاریخ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و استقرارهای طولانی با فرهنگی گسترده در پیش از دوره اسلامی را به همراه داشته است. چالوس و کلاردشت و نمک‌آبرود از قطب‌های گردشگری کشور محسوب می‌شوند. همچنین با راه‌اندازی بزرگراه ۱۲۰ کیلومتری جدید تهران-شمال، موقعیت استراتژیک این شهرستان تقویت می‌شود. در این مقاله با شماری از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری چالوس آشنا می‌شویم.

آبشار اکاپل

آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سرد چال کلاردشت واقع شده و چشم‌انداز و مناظر بدیعی پیش چشم گردشگران قرار می‌دهد. همجواری این آبشار با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی آن که دریاچه ولشت را نیز در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق‌العاده‌ای افزایش داده است.

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

آدرس آبشار اکاپل: جنگل کوهستانی سردی چال، جوار رودخانه سردآب رود

آبشار سواسره

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

آبشار سواسره مشرف به ناحیه‌ای از توابع بلده قرار دارد و حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار دارای آبی فراوان با پخشابی منحصربه‌فرد است. فضای این منطقه کوهستانی-بیشه‌ای است و چشم‌اندازهایی بکر و شگفت‌انگیزی دارد.

آبشار هریجان

آبشار هریجان مشرف به روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران-چالوس قرار دارد. این آبشار بیش از ۹ متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای رشته‌کوه البرز است.

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

آبشار هریجان با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه‌ای و چشم‌انداز کوهستانی، دره‌ای و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین‌دست به آبشارهای متعددی تبدیل می‌شود.

پارک جنگلی چالوس

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

پارک جنگلی چالوس (فی ین) در ۷ کیلومتری جاده چالوس-تهران واقع شده است. رودخانه چالوس از کنار آن می‌گذرد و ویژگی خاص و جالبی به آن بخشیده است. در این پارک، اردوگاهی احداث شده که کلبه و کومه‌هایی برای اقامت مسافران دارد. این پارک امکانات خاص تفرجگاهی نظیر میز، نیمکت و زمین بازی بچه‌ها نیز دارد.

پارک جنگلی نمک آبرود

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

این پارک بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک‌های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را در خود جای داده است. گونه‌های مختلف گیاهان شمشاد آن بیش از ۷۰۰ سال برآورد گردیده است. پارک نمک‌آبرود با طبیعت بکر و وحشی، ضمن حفظ سیستم‌های اکولوژیکی به عنوان یکی از پارک‌های جنگلی زیبای جهان محسوب می‌شود.

دریاچه سد دریوک

این دریاچه که در حدود یک هکتار وسعت دارد، روبروی دره ولی‌آباد هزارچم و در دامنه کوه دال کمر قرار گرفته است. عمق آن حدود ۵ متر است و آبی شیرین دارد و اطراف آن را مراتع و مرغزار احاطه کرده است. به همین جهت این دریاچه مامن و زیست‌گاه پرندگان بومی و وحشی است.

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

در ماه‌های زمستان نیز پرندگان مهاجری مانند غاز و مرغابی در اطراف آن مشاهده می‌شود. اقلیم مناسب و فضای طبیعی و دل‌نشین آن با چشم‌اندازهای بدیع، جلوه تفرجگاهی جذابی را به این دریاچه بخشیده است. از آن جایی که این مجموعه دریاچه‌ها دارای راه‌های دسترسی، محوطه‌های اتراق، چشم‌اندازه‌های طبیعی، مرغزارهای وسیع، پرندگان گوناگون و همچنین استفاده‌های طبی هستند، قابلیت‌های فوق‌العاده مناسبی برای ایجاد و احداث کانون‌های تفرجگاهی، زیستگاهی و پژوهشی دارند.

دریاچه ولشت

این دریاچه در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته است. وسعت آن حدود ۱۵ هکتار و عمق متوسط آن ۲۰ متر است.

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

دریاچه ولشت از جمله دریاچه‌هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم‌کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه‌های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است. دسترسی به دریاچه از طریق مرزن‌آباد و سمت غربی جاده چالوس امکان‌پذیر است.

مرداب کندوچال

مرداب کندوچال در میان جنگل انبوه فین چالوس قرار گرفته است. این تالاب یک هکتار وسعت و حدود ۴ تا ۵ متر عمق دارد. آب این مرداب از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود و شیرین است. غیر از درختان جنگلی که دورتادور آن را فراگرفته‌اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است. این تالاب در ارتفاع ۷۳۰ متری دریا قرار گرفته است و مامن پرندگان و آبشخور وحوش است.

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه از توابع بخش کلاردشت شهرستان چالوس در استان مازندران است. در این منطقه در اغلب اوقات سال مه غلیظ و سیاه رنگی همه جا را پوشانده و از این جهت آن را سیاه بیشه نامیده‌اند. منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه به وسعت ۹۰۰۰ هکتار در استان مازندران واقع است.

منطقه حفاظت‌شده چهار باغ

جاهای دیدنی چالوس ، جاذبه های طبیعی گردشگری فراوان

منطقه حفاظت‌شده چهار باغ در حوالی منطقه سیاه بیشه در کیلومتر ۹۰ جاده کرج-چالوس واقع شده است. منطقه جنگلی چهار باغ با مساحتی افزون بر ۱۹ هزار هکتار که شامل اکوسیستمی جنگلی کوهستانی و رودخانه‌ای و در برگیرنده روستاهای زیادی از جمله دلیر، ایلت، مچر، نوکرس، واسپول، دزماکوی، کیجان، انگورن، چهار باغ و پولادکوه است. همچنین دارای گون‌های جانوری از جمله پازن (کل و بز)، خرس، پلنگ، مرال، شوکا، روباه، گرگ، خوک، کب دری، کبک معمولی و عقاب طلایی است و از نظر زیست‌محیطی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این منطقه ۲ محیط‌بان وظیفه حفاظت و حراست از مواهب طبیعی و محیط زیست را عهده‌دار هستند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید