تازه‌آباد یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان ثلاث باباجانی قرار دارد. مردم تازه آباد به زبان کردی با گویشجافی (سورانی) تکلم می کنند. دین مردم این شهر اسلام و مذهب سنی می باشد. این شهرستان دارای جاذبه گردشگری زیادی است و هر ساله در ایام عید نوروز پذیرای تعداد زیادی از مسافران نوروزی است.

در طی سال‌های ۱۳۶۴ به بعد مسکن سازی برای آوارگان جنگ ایران و عراق آغاز شد و تازه آباد بنا شد. تازه آباد قبل از آن قلعه سلیمان خان نام داشت، سلیمان خان از حاکمان بنام قلخانی بود که در دشت حر و در جایی در حدود مرکز شهر (یعنی اطراف محل قدیم سپاه) صاحب قلعه ایی بود اما بعد از آمدن باباجانی‌ها به آنجا، نام قلعه سلیمان خان از روی منطقه برداشته شد و نام تازه آباد جایگزین آن شد.

معرفی جاهای دیدنی تازه آباد کرمانشاه

چشمه ریزه

چشمه ریزه که در درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مؤثر است در این شهرستان و از دل كوه های سر سبز آن می جوشد . این چشمه در ۲۰ کیلومتری شرق شهر تازه آباد قرار دارد . کوه‌های منطقه دارای گیاهان دارویی فراوانی می‌باشند و رود زمکان پرآب‌ترین رود این شهرستان است كه سرچشمه ی آن از دل كوه بوده و آبشاری بكر و تماشایی را بی ادعا به بینندگان و مشتاقان طبیعت عرضه می كند .روستای تازه آباد امین محصور در تپه های سر سبز و زیبا ، دارای چشم اندازی بسیار لطیف است .

روستای كانی رش

روستای کانی رش درفاصله ی ۲۳ کلیومتری از تازه آباد ثلاث ،روستایی کوچک با مردمی خون گرم و مهربان وجود دارد که از طرف شمال غرب با کشور عراق،ازسمت شرق با شهرتازه آباد از جانب شمال به منطقه خانه شور و از طرف جنوب به روستای کیله سفید محدود است.کانی رش حد فاصل بین تازه آباد ثلاث و ازگله است. این روستا دارا یمرکزیت برای روستاهای همجوارش مانند: برکر،پشتکر،کانی خنجر(یعقوب جان)،نیمه کار گاری،نقده، فیاد و سردسیر است. روستای کانیرش یک باب مدرسه ی سه کلاسه دارد که در اصل برای تحصیل دانشآموزان راهنمایی ساخته شده است چند سال قبل یک مدرسه ی ابتدایی داشت،که به علت فرسوده بودن تخریب شدودانش آموزان ابتدایی ضمیمهی مدرسه ی راهنمایی گردیدند.

با انکه کرمانشاه را بیشتر به مناطق خشک می شناسیم اما شهر تازه آباد به زیبایی تمام و با چشمه های خروشان به جاهای دیدنی کرمانشاه می افزاید.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید