حَویق یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. مردم حویق به زبان تالشی سخن می‌گویند.این شهر از شرق به دریا واز غرب به جنگل های حویق متصل است . شغل مردم این شهر کشاورزی ،باغداری ،دامداری وصیادی می باشد.از مناطق زیبا ودیدنی این شهر می توان به آبشار باصفای زمرد اشاره کرد .که هر ساله پذیرای مسافران زیادی است این شهر دارای مردمان بسیار خوب وفهیم می باشد.

شهر حویق از ترکیب دو دهستان حویق و چوبر تشکیل شده است. شهری که با فاصله چند کیلومتری می‌توان از اراضی ساحلی کنار دریا به اراضی جنگلی در ارتفاعات پایکوهی رسید و با قرارگیری در این ارتفاعات به راحتی می توان دریای زیبای خزر را مشاهده کرد.

اما در فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتری این شهر ساحلی آبشاری بسیار زیبا بنام آبشار زمرد روح و جان گردشگران را می نوازد آبشاری به ارتفاع ۲۰ متر . آبشار زمرد تقریباً در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر حویق و در روستائی به همین نام واقع شده است.

جاذبه های حویق

آبشار زمرد

آبشار زمرد حویق یکی از زیباترین پدیده‌های گردشگری شهرستان تالش و استان گیلان به شمار می‌رود که در تمام فصول سال گردشگران و کوهنوردانی از دیگر نقاط و استانهای دیگر را به خود جذب می‌کند. این آبشار در شهر حویق و در ۴۰ کیلومتری شمال شهر تالش قرار دارد. فاصله این آبشار از بازار شهر حویق کیلومتر است که قسمتی از جاده ان اسفالت و بقیه خاکی و کوهستانی می‌باشد. این آبشار در فصل بهار و تابستان از گردشگران زیادی میزبانی می‌کند. آب آبشار حویق از ییلاقات سرازیر می‌شود و بالاتر از آن چند آبشار کوچک وجود دارد که از زیبایی ویژهای برخوردار هستند. ییلاقات خوش آب و هوای حویق، دره‌ها، چمن زارها، مراتع و دشتهای زیبا در فصل تابستان برای تفریح و گردش و استفاده از آب و هوای مناسب یکی از ظرفیتهای جذب گردشگری منطقه تالش محسوب می‌شود که مهمترین آنها ییلاقات برزوبگ، زری، زرگری، توئل، کته چولی و آترانماری است.

  آبشار ورزان ، جاذبه های طبیعی تالش

جاذبه های شهر زیبای حویق در استان گیلان

این آبشار یکی از زیباترین پدیده‌های گردشگری شهرستان تالش و استان گیلان به شمار می‌رود که در تمام فصول سال گردشگران و کوهنوردانی از دیگر نقاط و استان‌های دیگر را به خود جذب می‌کند.

جاذبه های شهر زیبای حویق در استان گیلان

خانه های روستايی در اطراف راه با مردمانی مهمان نواز نظر هر گردشگری را به خود جلب می كند و در طول راه مسجدی وجود دارد كه مسافران می توانند برای عبادت و استراحت در آنجا توقف كنند. طبيعت سرسبز و دلنشين اين محل باعث شده تا مردم حويق نيز در روزهای تعطيل و به ويژه جمعه ها با خانواده از اين مكان استفاده ببرند.
محدوده شهر حويق با تركيب روستاهای صيدگاه ، آغاسی محله ، صولی محله ، اوتار محله و ريك محله محدوده وسيعی از كوهپايه های جنگلی و ساحل دريا را در برگرفته است.

مسیر های دسترسی:

۱ – رشت – رضوانشهر – تالش – حویق.

۲ – آستارا – لوندویل – حویق.

منبع : 8deynews
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید