منج یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد است. گویش، موسیقی و فرهنگ منج اصالتا” بختیاری است. درمورد وجه تسميه منج با ضم ” م” می گويند دراصل منج باكسر “م” بوده وآن از كرومنج می آيد كه حالت مه آلودگی است چون منطقه درگودی واقع شده ومحل تلاقی چند دره ورودخانه محلی است واز طرفی به رودخانه های شليل وارمند نزديك است حالت مه مانند است بنابراين علت ناميدن به منج به كسر “م” به دليل وجود مه بوده است. ليكن به مرور زمان “م” مسكور به “م” مضموم تبديل شده است .دركنار اين روستا روستاهای منج نسارومنج جهروب وجوددارد كه درمورد وجه تسميه منج جهروب می گويند دراصل چه روب بوده است يعني چاه و قنوات را لايروبی می كردند.

از مهمترين جاذبه های اين شهر می توان به پل تاريخی وغار منج اشاره كرد.

جاذبه های گردشگری منج

جاهای دیدنی منج

آبشار منج

آبشارمنج  از آبشارهای طبيعی و معروف شهرستان دنا محسوب می شود.آبشاری واقع در قلب کوهها “دو شاخه ای”که پس از طی مسیری طولانی و عبور از روستای منج به رودخانه بشار می ریزد. اين آبشار فصلی در منطقه سادات محمودی در شصت کيلومتری شمال غرب ياسوج و در نزديکی روستای منج(مونج) واقع است . مسير دسترسي به آن از پاتاوه، باک، بنستان و دژک است که در انتهای مسیری بسیار زیبا و پوشیده به جنگلها و مراتع سرسبز می باشد.

جاذبه های گردشگری منج

گرداب بارز

در فاصله ۲۸۰ کیلومتری از شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری به روستای زیبای بارزمی رسیم که در ارتفاع ۱۴۷۰ کیلومتری از سطح دریا قرار دارد. روستای بارز در منطقه بارز از دهستان بارز بخش منج شهرستان لردگان قرار دارد . در فاصله ۱۵ کیلومتری روستا و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری گرداب بارز قرار دارد. پوشش گیاهی منطقه حاکی از بالا بودن سطح آب در منطقه است.

  جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری

نویسنده

یک نظر بنویسید