شهرستان فهرج یکی از شهرستان‌های استان کرمان است. شهرستان فهرج دیار نخلستان‌های سرسبز با مردمانی مهمان‌نواز که این روزها با هوای پاک و شب‌های پرستاره به روی گردشگران داخلی و خارجی آغوش گشوده است. شهرستان فهرج در جنوب شرقی استان کرمان ترکیبی رنگارنگ از تاریخ، فرهنگ و طبیعت بکر و زیبای خداوندی است. شهر فهرج دارای چهار شهر معروف بوده و در زمان سلاجقه اهمیت زیادی داشته به گونه‌ای که جاده ابریشم از آن می‌گذشته و به سرتاسر دنیا می‌رسیده است. صنعت قالیبافی در شهرستان فهرج از رونق خوبی برخوردار است، اندازه‌های قالی بافته شده در شهر دو در یک و نیم و سه در دو و همچنین قطعات پشتی می است که مواد اولیه آنها از شهر کرمان یا توسط خود بافندگان تامین و قالی‌های بافته شده برای فروش به شهرهای بم و کرمان صادر می‌شود.

شهرستان فهرج در طول تاريخ به اسامی مختلفی معروف بوده بطوری كه در ابتدا به نام پورا و سپس به علت قرار گرفتن در حاشيه كوير به نام گوشی و بعد از آن به نام پهره يا فهره و پس از مدتی به پهرگ و بعد از ورود اعراب به ايران به خاطر عدم وجود حروف پ و گ در زبان عربی به فهرج تغيير نام پيدا كرده است .

شهرستان فهرج یکی از شهرستان‌های استان کرمان است اب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد وخشک است دمای هوا در تابستان گاهی به ۵۰درجه هم میرسداما همین اب و هوا باعث شده فهرج یکی از قطب‌های تولید خرمای مرغوب مضافتی باشد از دیگر تولیدات کشاورزی این منطقه مرکبات است.

شهر زیبا و افسانه ای فهرج

شرایط گردشگری درفهرج

حضور فرانسوی ها و ایتالیایی ها تبلیغات خوبی توسط خارجی ها صورت گرفته است اما متاسفانه گردشگران داخلی ترجیح می دهند به مقاصد نزدیک تر بروند و توجه خاصی به شهرهای دورافتاده نمی کند. اما به دلیل آنکه تیم های کاوشگر فرانسوی در سال 1370 در این مکان سنگ نوشته هایی را پیدا کردند و به فرانسه بردند تبلیغات بسیار زیادی صورت گرفت و باید بگوییم که فهرج میان اروپایی ها شناخته شده تر از ایرانی ها می باشد. اثر تاریخی میل قاوردی یا نادری شهرستان فهرج سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است، عبور از کویر از دیرباز علاوه بر زیبایی‌ها و جاذبه‌های فراوان، رعب و وحشتی را در جان انسان می‌انداخته، امکانات حمل و نقل امروز تا حدی این ترس و دلهره را به فراموشی سپرده، اما کویر هنوز به خاطر دارد.

  منطقه حفاظت شده دربند راور

شهر زیبا و افسانه ای فهرجکاروان‌های گذشته را که در این برهوت خشک دچار سردرگمی و تشنگی می‌شدند. برج‌های باقیمانده از دوره‌های مختلف تاریخی در دل کویر، یادآور زنده شدن امید رسیدن به منزلگاه در دل کاروان‌های مانده در راه است.

یکی از شاخصه های اصلی طبیعت فهرج :

فهرج از نظر طبیعی دارای جاذبه های منحصر به فردی است اما چیزی که اروپایی ها به ویژه ایتالیایی ها را به فهرج کشانده است تپه های شنی است که خاصیت درمانی دارد. تپه‌های شنی روستای «حسن‌آباد چاهدگال» فهرج گردشگران زیادی را در فصل‌های سال برای لذت و تفریح به این منطقه می‌کشاند. تپه‌‌های شنی در جنوب روستای «حسن‌آباد چاهدگال» بخش نگین‌کویر شهرستان فهرج قرار دارد که بر اثر وزش توفان و حرکت شن‌های روان و بادهای سهمگین به وجود آمده‌ و به صورت زنجیری در این منطقه شکل گرفته‌اند و ارتفاع آنها به بیش از 60 متر می‌رسد و منطقه‌ای مناسب برای شن‌نوردی و شن‌درمانی است. طی سال گردشگران و طبیعت دوستان زیادی از این تپه‌های شنی بازدید می‌کنند و خیلی از اهالی و گردشگران برای خواص درمانی شن‌ها به این منطقه می‌آیند و شن‌های روان در خاصیت درمانی برای بیماری‌های مفصلی و پا درد و کمر درد استفاده می‌شود.

یکی از عجایب این روستا وجود بلندترین تپه های شنی در دنیاست به طوری که ارتفاع این تپه های شنی به ارتفاع 1700 متر می رسد و در نوع خود بی نظیر است. در سال جاری به دلیل فرسایش خاک جاده ای سنگ فرش شده از زیر خاک در آمد که این شعبه ای از جاده معروف ابریشم بود که توسط رسانه های کشوری نیز پوشش داده شد. در این شهرستان دهها بنای بزرگ از زیر خاک خارج شده است به طوری که در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مورد بازدید قرار می گیرد.یکی از مهم ترین جاذبه ها جنگل های کپور عمانی است که در کنار تپه های شنی قرار دارد که محل مناسبی برای استراحت گردشگران و آفرودسواران می باشد.

  سیرچ کرمان ، بهارستان قدیم در ارتفاعات کرمان

دره ستارگان یکی از مهمترین اماکن دیدنی این شهرستان است به طوری که در شب بدون نیاز به تلسکوپ می تواند به رصد ستاره ها بپردازید.

خانه های روستایی فهرج قابلیت بوم گردی را دارد یا خیر؟

یکی از مهمترین ویژگی های خانه های روستایی فهرج کلبه هایی است که به نام کلوت معرفی می شود. که بعضی از آنها همانند غاری است که اتاق های بسیاری در آن قرار گرفته. کلوت‌های فهرج در ادامه کلوت‌های شهداد قرار دارند که می‌توان از آنها به عنوان شهر افسانه‌ای این شهرستان یاد کرد و از آثار طبیعی و مناظر اعجاب‌انگیز این منطقه است و به نظر می‌رسد در اثر فرسایش بادی و آبی شدید به وجود آمده‌اند.

کلوت‌ها همواره مورد توجه بازدید گردشگران و طبیعت دوستان داخلی قرار داشته است و سالانه تعداد زیادی از طبیعت دوستان و گردشگران از این جاذبه‌های زیبا و بکر طبیعی بازدید می‌کنند.کلوت‌های فهرج در ورودی شهر فهرج در محور ترانزیتی کرمان زاهدان بین روستای امیریه تا شورآباد قرار دارند و همچنین در منطقه بزرگی در حاشیه جاده عصمت‌آباد فهرج در حال شگل‌گیری هستند.

شن درمانی راهی برای فرار از دردهای مفصلی

تپه‌های شنی روستای «حسن‌آباد چاهدگال» فهرج گردشگران زیادی را در فصل‌های سال برای لذت و تفریح به این منطقه می‌کشاند.

تپه‌‌های شنی در جنوب روستای «حسن‌آباد چاهدگال» بخش نگین‌کویر شهرستان فهرج قرار دارد که بر اثر وزش توفان و حرکت شن‌های روان و بادهای سهمگین به وجود آمده‌ و به صورت زنجیری در این منطقه شکل گرفته‌اند و ارتفاع آنها به بیش از 60 متر می‌رسد و منطقه‌ای مناسب برای شن‌نوردی و شن‌درمانی است.

  خانقاه شیخ ابوسعید از بناهای تاریخی استان کرمان

طی سال گردشگران و طبیعت دوستان زیادی از این تپه‌های شنی بازدید می‌کنند و خیلی از اهالی و گردشگران برای خواص درمانی شن‌ها به این منطقه می‌آیند و شن‌های روان در خاصیت درمانی برای بیماری‌های مفصلی و پا درد و کمر درد استفاده می‌شود.

شهر زیبا و افسانه ای فهرج

جاهای دیدنی فهرج

میل نادری

این میل یکی از دورافتاده‌ترین مناره‌های ایران است که در ناحیه‌ای کویری و بسیار خشک در میانه‌های راه بم به زاهدان و در منطقه‌ای به نام نرماشیر قرار گرفته است.اطراف میل نادری ریگزار بسیار خشکی است و تا کیلومترها اثری از آب و آبادانی نیست. این میل در زمان سلجوقیان ساخته شد اما چون در زمان نادرشاه تعمیر و بازسازی شده است، به میل نادری مشهور شده است.

شهر زیبا و افسانه ای فهرج

کلوت فهرج

کلوت ها، کلبه های روستایی طبیعی و شگفت انگیزی هستند که تازیانه های باد و آب، آنها را همچون غاری خوش فرم بر روی پهنه کویر شکل داده اند؛ غارهایی که برخی از آنها دارای چندین اتاق می باشند. کلوت‌ های فهرج در امتداد کلوت ‌های شهداد قرار گرفته و شهری افسانه ‌ای ساخته اند.

منبع : wikipedia،titreshahr،dalahoo،gotoyazd
نویسنده

یک نظر بنویسید