تخت شیرین

جاذبه گردشگری تخت شیرین

تخت شیرین ، بازمانده و نشانه‌ای از افسانه‌های کهن دیدار شیرین و فرهاد است.وجه تسمیه این محل برگرفته از تخته‌ی سنگ بزرگی است که در این محوطه قرار دارد.

محوطه تاریخی تخت شیرین در ۶ کیلومتری جنوب شرقی بیستون و ۵/۱ کیلومتری سه راهی سرماج به پل شاهی در شهرستان صحنه از توابع استان کرمانشاه واقع شده است.

این بلوک سنگی به ابعاد ۳ در۱۰/۳ متر و ضخامت متوسط۴۰ در۵۰ سانتیمتر است، محوطه مذکور در سال ۱۳۱۱ به شماره ثبت ۲۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این محوطه به طول تقریبی ۲ کیلومتر و عرض یک کیلو متر از چندین تپه بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

تخت شیرین

در سطح این محوطه بقایایی از آثار معماری دوره ساسانی و سده های نخستین اسلامی قابل رویت است که شامل بلوک های سنکی تراشیده و دیوارهای ساخته شده از لاشه سنگ و ملات گچ است.

از آنجایی که کاوش های باستان شناختی در این محوطه صورت نگرفته لذا نمی توان در مورد کارکرد و زمان دقیق ساخت این سازه ها اظهار نظر قطعی کرد.

بسیاری از مورخین و جغرافیانویسان ایرانی و عرب سده سوم هجری به بعد چون ابن فقیه، ابن رسته ابودلف، اصطخری و یاقوت حموی در نوشته های خود از این محوطه  به نام شهر (ابو ایوب)یاد کرده اند.

به اعتقاد برخی از آنها، ابو ایوب کنیه یکی از مردان قبیله (بنی جرهم) بوده که دستور ساخت این شهر را داده است.

مورخان مذکور اظهار می کنند (کردان حسنویه) که یکی از حکومت های محلی قدرتمند سده چهارم هجری در غرب ایران بوده، بخش هایی از بناهای این شهر را تخریب کرده و با آن دژبزرگ و مستحکم سرماج را ساخته اند که مقر بدر بن حسنویه بوده است.

بقایای این دژ اکنون در زیر بافت روستای سرماج قابل رویت است که در فاصله ۵ کیلومتری محور تخت شیرین قرار دارد.

تحت شیرین که پتانسیل قوی و بالقوه گردشگری و یکی از جاذبه های شهرستان صحنه است می تواند با درایت و برنامه ریزی مناسب مسئولین به منطقه ای ویژه برای جذب توریسم داخلی و خارجی تبدیل شده و از بالقوه بودن به فعلیت درآید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما