این قلعه در فاصله ۱۰۰۰متری ضلع غربی روستای گرماور در ۵۸ کیلومتری شهرستان سیاهکل بر فراز کوهی بلند و صخره ای قرار دارد و در ارتفاع ۱۲۰۰متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله این قلعه تا روستا که خود بر روی بقایای آثار دوره ساسانی بنا شده و در شمال شرق قرار گرفته، ۳ کیلومتر می باشد.

در کنار روستای گرماور و فاصله ۳ کیلومتری دهکده تاریخی مربو واقع شده است .روستای گرماور در میان دره نسبتا تنگی واقع گشته که در زمین لرزه سال ۶۹ کل روستا ویران شد . آب و هوای آن در زمستان ها سرد و نیمه خشک و در تابستان گرم می باشد.محدوده این روستا فاقد پوشش گیاهی و جنگلی است رودخانه چاکرود در جنوب روستا جاری است و از مهمترین آثار فرهنگی- تاریخی، قلعه و برج گرماور می باشد.رودخانه چاکرود با عبور از جنوب روستا طراوت را برای منطقه به ارمغان می‌آورد و سبب حاصل‌خیزی زمین‌های روستا می‌شود.

جاذبه تاریخی قلعه گرماور

کوه گرماور اگرچه ارتفاع بسیار زیادی ندارد اما با توجه به موقعیت استراتژیکش بر منطقه پایین‌دست اشراف کاملی دارد و به همین سبب برای ساخت قلعه انتخاب شده است.

قلعه و برج گرماور یادگاری از دوران پیش از اسلام است که از بنای اصلی تنها آثار یک برج دیده بانی دیده می‌شود.

کوه گرماور با توجه به موقعیت سوق الجیشی مکان مناسبی جهت نظارت بر دشتهای اطراف می باشد و سطح کوه مملو از قطعات سفالینه های پیش از اسلام و به ویژه دوره اسلامی است، به ترتیب سفالینه های قرمز رنگ، نخودی رنگ و سفالهای لعابدار آبی رنگ و سبز رنگ و به ندرت هفت رنگ دوره اسلامی در سطح تپه پراکنده و قابل رویت می باشد.

  اماکن تاریخی تهران ( قسمت دوم )

از بنای اصلی قلعه فقط برج دیدبانی آن برجای مانده و در قسمت غربی برج آثاری از پی ساختمان قابل رویت است و در برخی نقاط در مقاطع ایجاد شده آثار خشت های قرمز رنگ حاکی از وجود بنایی در ادوار گذشته به چشم می خورد و قسمت تحتانی برج از قطعات سنگ تراش داده شده با ملاط گل و یا آهک احداث شده و در بخش فوقانی آن نیز از خشت خام استفاده شده است.این قلعه را به قرن سوم و چهارم هجری نسبت داده اند ولی جهت دستیابی به تاریخ دقیق احداث بنا نیاز به کاوشهای باستان شناسی و حفاری دارد که هنوز در این منطقه صورت نگرفته است.

قلعه گرماور که از جاذبه های تاریخی سیاهکل است ، در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۵۷۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار های قلعه گرماور

این قلعه دارای 4 آب انبار بود که وظیفه تامین آب این قلعه را به عهده داشت .

اولین آب انبار در غرب این قلعه است ، طول 4.9 ، عرض 2.3 و عمق 1.6 متر است.

آب انبار دوم دارای طول 2.6 ، عرض 1.7 متر و عمق 70 سانتی متر است.

آب انبار سوم در جنوب این قلعه قرار دارد ، طول 5.5 ، عرض 3.5 و عمق 1.8 متر است.

آب انبار دوم که در جنوب غربی آب انبار سوم قرار دارد ، طول 5 ، عرض 2.5 و عمق 2 متر است.

منبع : qazvin.irib،alaedin.travel،guilaneman
نویسنده

یک نظر بنویسید