روستای ارده ، روستایی سرسبز در استان گیلان

روستای ارده ، روستایی سرسبز در استان گیلان

روستای بهشتی ارده یک روستای ییلاقی در شهرستان رضوانشهر است. رضوانشهر منطقه‌ای است که به تاریخ غنی و طبیعت زیبا شهرت دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه های رضوانشهر ،روستای زیبای ارده است. روستای بهشتی ارده در دره‌ای باصفا و سرسبز در میان کوه‌های دنباله‌دار تالش قرار گرفته است. این روستا که یکی از مرتفع‌ترین روستاهای گیلان است آب و هوایی خنک و مناظری خیره‌کننده دارد.

هوای ییلاقی روستای بهشتی ارده، شمارا چنان شگفت‌زده و بانشاط می‌کند که حتی اگر در میان‌سالی به سر می‌برید دلتان برای دویدن در این زمین نرم و مرطوب و هوای پاکیزه و دلپذیر ارده غَنج برود، اگر قصد یک‌شب اقامت در منطقه‌ای سرسبز و خنک را دارید، کافی است شبی را در جنگل و زیر آسمان پرستاره روستای ارده سر کنید.

روستای ارده ، روستایی سرسبز در استان گیلان

در روستای بهشتی ارده به هر کجا که نگاه می‌کنی نمی‌توانی بدون عکس انداختن از کنار منظره عبور کنی. اما به جز قدم زدن در روستا، نفس کشیدن و عکاسی کردن، می‌توان به فعالیت‌های دیگری هم پرداخت. یکی از مهم‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین فعالیت‌هایی که گردشگری در روستاها و مردم‌نگاری را جذاب‌تر می‌کند صحبت کردن با مردمان محلی است. مردم روستای ارده که به زبان تالشی صحبت می‌کنند، عموما دامدار یا کشاورزند. خانم‌های منطقه هم با دست‌های ظریف و هنرمندشان، نخ می‌ریسند و با ابزارهای سنتی‌شان جوراب، شال و چادرشب‌های رنگارنگ و زیبا می ‌افند. نشستن، چای خوردن و حرف زدن با مردمان روستا می‌تواند خاطره‌ای متفاوت و دل‌انگیز از سفر برایتان به یادگار بگذارد.

روستای ارده ، روستایی سرسبز در استان گیلان

در بدو ورود به روستا مناظر بکر اطراف و جنگل‌هایی انبوه که خانه‌های روستا را در میان خود گرفته است، خودنمایی می‌کنند. اینجا با گشت‌وگذار در کوچه پس کوچه‌های روستا ضمن آشنایی با مردم محلی، آن‌ها به گرمی از شما استقبال می‌کنند. مردان و زنان روستا دوش به دوش هم در مراتع به کشاورزی مشغول هستند و با برداشت محصولات خود به امرار معاش می‌پردازند. زنان در اوقات فراغت دست‌بافت‌هایی رنگارنگ می‌بافند و با فروش آن‌ها قسمتی از زندگی ساده و بی‌آلایش خود را گذران می‌کنند.

روستای ارده ، روستایی سرسبز در استان گیلان

در این روستای بهشتی چند مغازه کوچک هم یافت می‌شود که می توانید نیازهای فوری تان را از آن تهیه کنید. پیشنهاد ما این است که از این مغازه‌ها یا مردم محلی سوغات با کیفیت و ماندگار این روستا را هم تهیه کنید. می‌توانید از جوراب‌ها و وسایل زینتی که زنان هنرمند روستا با دست‌های خود بافته‌اند خریداری کنید یا پنیر پوستی، عسل، سیر محلی، گردو و گل گاوزبان که محلی‌ها با بهترین کیفیت تولید می‌کنند را بخرید. در روستای بهشتی ارده چند کافه باصفا و زیبا هم وجود دارد که برای وقت‌گذرانی و لذت بردن از معاشرت در هوای پاک کوهستان بسیار مناسب است. اگر هم قصد شب‌مانی در روستا را دارید به غیر از کمپ زدن زیر آسمان پر ستاره کوهستان، سوئیت‌هایی برای اجاره وجود دارد.

روستای ارده رودخانه‌ای زیبا هم در نزدیکی‌اش دارد که می‌توانید از محلی‌ها برای پیدا کردنش راهنمایی بخواهید. برای اینکه لحظاتی لذت‌بخش در کنار رودخانه داشته باشید باید چند قدمی در دل جنگل پیاده‌روی کنید. پس از چند قدم، صدای آب شما را به سمت خود فرا می‌خواند. در کنار رودخانه بنشینید، نفسی تازه کنید و از همنوایی آب و پرندگان جنگلی لذت ببرید.

روستای ارده ، روستایی سرسبز در استان گیلان

بهترین زمان سفر به روستای زیبای ارده

روستای بهشتی ارده، ییلاقی است و در بهار و تابستان آب و هوایی معتدل و دلچسب دارد. این روستا می‌تواند مقصدی مناسب برای آن‌هایی باشد که دوست دارند در تابستان به شمال سفر کنند اما از گرمای طاقت‌فرسا و شرجی کلافه‌کننده‌اش در امان باشند. در پاییز و زمستان هم با اینکه هوا سرد است اما طبیعت اطراف هنوز افسون خود را دارد و یا با رنگ‌های تند و زیبای پاییزی یا با بر تن کردن لباس سفید برفی از هر بازدیدکننده‌ای دل می‌برد. نکته مهم این است که در پاییز و زمستان ممکن است جاده‌های کوهستانی منطقه دچار مشکل برف‌گرفتگی و یا لغزندگی باشد که سفر به این منطقه را کمی دشوار می‌کند.

مسیر دسترسی به روستای ارده

برای رسیدن به این روستا که در بخش پره‌سر شهرستان رضوانشهر جای گرفته است باید مسیری مبهوت‌کننده را در دل جاده‌های جنگلی و کوهستانی رانندگی کنید. وقتی از بندرانزلی یا فومن به سمت تالش و آستارا حرکت حرکت می‌کنید در انتهای پل بزرگ پونل باید به چپ بپیچید و بعد از گذر از پل کوچک به راست تغییر مسیر دهید. پس از حدود ۳۰ کیلومتر رانندگی در جاده پونل به خلخال، به دو راهی آسفالته‌ای می‌رسید و تابلوی دهستان ارده راهنمایتان می‌شود. سپس باید ۵ کیلومتر در مسیری پر پیچ و خم و زیبا رانندگی کنید تا به روستا برسید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما