معرفی روستای باسکله

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

سرمست، یکی از شهرهای، استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر، مرکز بخش گواور، شهرستان گیلانغرب است. شهرستان گیلانغرب ،واقع در جنوب غرب، استان کرمانشاه و شمال غرب استان ایلام است. تمامی مردم این شهرکرد، هستند و از طایفه های مختلف، تشکیل شده است. که اکثر آنها از ایل کلهر، می باشند و به زبان کردی کلهری ،تکلم می کنند و شیعی مذهب ،هستند با سفر به این شهرستان و آشنایی با مناطق مختلف آن خصوصا ،روستاهای این شهرستان ، می توان به نوع زندگی ، آداب و رسوم و فعالیت آنان آشنا شد.

یکی از جاهای دیدنی شهرسرمست روستای باسکله است. روستای باسکله درانبار در فاصله 15 کیلومتری شهر سرمست و در 35 کیلومتری شهرستان اسلام آباد غرب و در 70 کیلومتری ،گیلانغرب واقع شده است. داری 100خانواده و جمعیتی بالغ بر 500 نفر است.وجه تمثیل این روستا بر این است که باسکله در لغت به معنی جایی که بزرگان به بحث و گفت و گو می پردازند و در انبار به این دلیل روی این روستا نامگذاری شده است که این روستا زمان قاجار انبار بوده است و از آن روز این روستا به نام باسکله در انبار خوانده شد.

معرفی روستای باسکله

روستای باسکله در انباردر دشت های زیبا و سرسبز و در دامنه ی کوهها با مردمانی مهمان نواز و خونگرم واقع شده است. فعالیت مردم این روستا کشاورزی و دامداری و باغداری است.

در این روستا با همت اهالی و دهیاری ، طرح هادی به راه افتاده است. در این روستا زنان در کنار مردان به کار و تلاش مشغولند . زنان این روستا در فضایی پر از اراده و همت ، دست به راه اندازی یک کارگاه تولیدی دوخت لباس زدند ، لباس هایی که به وسیله زنان روستا دوخته می شود تا اهالی روستا خصوصا زنان روستا ضمن حفظ لباس های محلی منطقه خود، نیاز به تهیه لباس از شهر نداشته باشند.لباس های محلی ، پوشش مناسب برای زنان و مردان این روستامی باشد، لباس هایی که از روزگاران پیش تا به امروز در میان مردم این روستا رایج بوده است و بیانگر هویت زنان و مردان این دیار می باشد.

معرفی روستای باسکله

بازی های محلی روستای باسکله در انبار بیشتر توسط جوانان این روستا در زمان اوقات فراغت انجام می شود. بازی های محلی این روستا توسط دوگروه انجام می شود و گروه ها به میدان می آیند تا با پرتاب سنگ، هدف های مشخص شده را بزنند و می توان گفت که این بازی یک بازی برای نشان دادن جنگ آوری و زدن به هدف می باشد.

چیخ بافی، یکی از هنرهای دستی زنان عشایر این روستا می باشد چیخ بافی با استفاده از نی های جمع آوری شده و پشم بز انجام می شود. هنر دستی چیخ بافی ، هنری بیاد ماندنی و پر از لطافت و ظرافت و در عین حال با توجه به نوع بافت پر از خشونت می باشد. چیخ فقط توسط زنان عشایر بافته می شود .چیخ ها به عنوان حصاری دور سیاه چادر استفاده می شود و هم برای جدا کردن فضاهای داخلی سیاه چادراستفاده می شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید