معرفی روستای نجوبران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

روستای نجوبران پرجاذبه ترین روستای شهربیستون در استان کرمانشاه برای گردشگران و مسافران است.

روستای نجوبران «نوژی وران» از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه، در فاصله ۵ کیلومتری شهر بیستون، ۲۵ کیلومتری شهر هرسین و ۴۰ کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. «نوژی وران» یا «نجوبران» در زبان محلی لکی، به معنای عدس است و بران یا وران سرزمینی را گویند که بر یا ثمرۀ عدس دارد. شغل اصلی مردم این روستا دامداری و کشاورزی است . قلمرو سراب طبیعی نجوبران، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری است.

معرفی روستای نجوبران

در فصل تابستان و بهار و در سال‌های اخیر در پاییز هم، روستای نجوبران، گردشگران و مسافرین بسیاری را پذیرا بوده به گونه‌ای که به جرات می‌توان گفت گردشگرپذیرترین روستای استان کرمانشاه برای گردشگران همین روستا است.

وجود باغات میوه این روستا بر جاذبه‌های گردشگری این روستا افزوده و اخیرا با همکاری مالکین این باغات شرایط مناسبی برای حضور گردشگران و اتراق آنها در این باغات فراهم آمده‌.

عمده‌ترین محصولات زراعی این روستا را گندم، ذرت و چغندرقند، سیب، گلابی، گیلاس و زردآلو تشکیل می‌دهند و مراتع غنی و حاصلخیز دشت چمچمال آن نیز سبب رونق دامداری شده.اگر برای تمدد اعصاب، گردشگری، ایرانگردی و… به این روستا رفتید، یادتان باشد که از مهم‌ترین محصولات دامی این روستا مثل انواع فرآورده‌های لبنیِ دوغ، ماست، شیر، کره و روغن حیوانی غافل نشوید.

سراب «نوژی وران» یا «نجویران» یکی از جاذبه‌های گردشگری این روستا  است که در ایام مختلف سال هم مملو از گردشگر است.

این روستا از جنوب به کوه پراو، ودره گل دره و از جنوب غربی به دره سیراوله محدود می شود.آب وهوای آن در بهار و تا نیمه تابستان مطبوع و دلپذیرو در پاییز و زمستان سرد است.رودخانه پر آب دینور در شرق روستا جریان دارد و غارهای گلستان و زری نیز در جنوب غربی این روستا واقع شده است.گورستان قدیمی و پل آجری نوژی وران (نجوبران)که قدمت طولانی دارند، بیانگر پیشینه تاریخی این روستا است.

معرفی روستای نجوبران

مردم روستای نجوبران به زبان کردی و با گویش کرمانشاهی سخن می گویند.آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

مناظر درختان و درختچه های کوتاه و بلند و انواع جانوران وحشی مانند بز کوهی , خرس , پلنگ ,گرگ و روباه از جاذبه های حیات وحش این روستا هستند .مراتع سرسبز و خرم , انواع درختان از قبیل کیکم , شن , زالزالک , بلوط , انجیر , ارژن , گلابی , آلوبالوی وحشی , به همراه انواع گیاهان دارویی مانند گل ختمی , آویشن , سرخ پا , پونه و روناس از جاذبه های طبیعی بی نظیر این دشت و اطراف آن محسوب می شود . از شاخص ترین ورزش و بازیهای این روستا می توان به توپان , قمچان , کوره کوره , داربالان , خطان , هلان , گردکان بازی , خومان شارکی و خزلوکه اشاره نمود .

مهم ترین سوغات روستای نجوبران سیب و انواع فرآورده های لبنی مانند , شیر , ماست و روغن حیوانی است .

دو جاده برای دسترسی به این روستا وجود دارد: جاده اصلی که آسفالت است و جاده دوم که خاکی است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید