روستای پلنگرد از جاهای دیدنی بخش حمیل در استان کرمانشاه می باشد.

این روستا یکی از روستاهای تاریخی استان کرمانشاه است که در بخش حمیل از توابع شهرستان اسلام‌آبادغرب قرار دارد.

مردمان این روستا نسبت به هم دارای نوعی احساس دلبستگی، عواطف و علائق مشترک هستند. و بیشتر فعالیت‌هایی که برای تأمین نیازمندی‌های زندگی خود انجام می‌دهند، از طریق استفاده و بهره‌گیری از زمین و در درون محیط مسکونی‌شان صورت می‌گیرد .

این واحد اجتماعی که اکثریت افراد آن به کار کشاورزی ، دامداری ، دامپروری و پرورش مرغ بصورت سنتی ، اشتغال دارند در روستایی خوش آب و هوا به نام پلنگرد زندگی می کنند .

معرفی روستای پلنگرد

این روستا یکی از قدیمی ترین روستاهای کرمانشاه می باشد و گواه این ادعا وجود آتکشده ی دوران ساسانی و قبرستانی که در نزدیکی روستا قرار دارد ، می باشد .طبق گفته ی روستائیان ، تپه ای که در نزدیکی روستا واقع شده است ، محلی بوده برای بردن خاک و درست کردن ملات به منظور خانه سازی برای روستائیان .

این موضوع تا سال ۱۳۴۱همچنان ادامه داشته تا در نهایت تخته سنگی بزرگ از زیر خاک بیرون می آید و از آن پس ژاندارمری وقت با توصیه های میراث فرهنگی ، اجازه برداشت خاک را به روستائیان نداده و از این مکان حفظ و حراست بعمل می آید تا اینکه در سال ۱۳۹۱ با همت ۱۰ نفر کاوشگر و ۲۲ نفر کارگر ، طی مدت ۶۵ روز ، بنای آتشکده از زیر خاک بیرون آورده می شود .

مکان مورد نظر بنایی با وسعت ۲۸۸ متر مربع می باشد که در آن ۵ پایه آتشدان ،سکوهای گچبری و سفال نوشته هایی به خط پهلوی ساسانی  وجود دارد و قدمت آن به بیش از ۱۶۰۰ سال می رسد.

منبع : kermanshah.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید