معرفی آثار تاریخی کاخ اربابی

معرفی آثار تاریخی کاخ اربابی

يكی از آثار تاريخی شهرستان گيلانغرب محوطه تاريخی بی نظير كاخ اربابی است که در مجاورت سراب مورت قرار دارد.

این مجموعه بیش از نیم هکتار وسعت دارد و شامل دو قسمت رسمی و خصوصی می‌شود. نقشه کاخ اربابی از جمله نقشه‌های برتر معماری باستانی دنیا به‌شمار می‌رود. راهروها، تالار تشريفات، اتاق تخت‌نشین‌ حاكم، محل زندگی خصوصی حاكم، واحدهای اداری، دفتر منشی و پاگردها برخی از بخش‌های این کاخ را تشکیل می‌دادند.

این بنا دارای پلانی منحصر به فرد است و از جمله پلان‌های برتر معماری باستانی دنیا بشمار می‌رود .

معرفی آثار تاریخی کاخ اربابی

کاخ اربابی گیلانغرب که با استفاده از سنگ و ملات گچ و آجر ساخته شده، دارای قدمتی ۲۵۰۰ ساله است.

گچبری‌های به دست آمده از داخل این تالار نشان می‌دهد که تالار مذکور در زمان اشکانی با پلاک و گچبری تزیین شده است و پیرامون این بخش راهروهایی به عرض سه متر و طول ۵۰ متر وجود دارد که از طریق آنها می‌توان وارد واحدهای اداری این مجموعه شد.

دیگر شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد پس از دوره ساسانی در دوران امویه نیز از این بنا مجددا استفاده کرده‌اند و پس از این دوره در دوره سلجوقیان بنای سراب مورت تبدیل به کارگاه صعنتی شده است.

همچنین پس از آن در دوره ایلخانی به محلی برای اطراق کوچ‌نشینان فعلی تبدیل شده که بخشی از سال به ویژه بهار و پاییز در آنجا اطراق می‌کردند.

این اثر تاریخی بی نظیر شهرستان گیلانغرب در کنار سراب طبیعی و بکر مورت به یکی از جاذبه‌های کم نظیر گیلانغرب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما