گیلانغرب یکی از شهرستان‌های واقع در غرب استان کرمانشاه است که بخش قابل توجهی از جاهای دیدنی کرمانشاه را دربر میگیرد جمعیتی نزدیک به ۷۰ هزار نفر را در خود جای داده‌است. ساکنین گیلان غرب همگی کرد تبار و از کلهر که یکی از بزرگترین ایل‌های کردستان و دومین ایل بزرگ ایران می‌باشد هستند. شهرستان گیلانغرب از شمال با شهرستان‌های سرپل ذهاب؛ دالاهو؛ از شرق با اسلام‌آباد غرب از غرب با قصر شیرین و از جنوب با ایلام همجوار است.

جاذبه های گردشگری گیلانغرب

تنگ گولم

آبشار زیبای تنگ گولَم در ۲۰ کیلومتری غرب شهر گیلانغرب دردهستان ویژنان واقع گردیده است اين آبشار زيبا و ديدنی برای گردشگران و دوستداران طبيعت می تواند دیدنی باشد و هربیننده ای را مجذوب خود کند گردشگران بویژه مسافران نوروزی می تواند به گیلانغرب نگین غرب کشور سفر کرده واز این  آبشار که دارای قابلیت های بسیار زیادی برای تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری است  دیدن کنند. دسترسی به این منطقه از طریق کیلومتر ۴ جاده ارتباطی این شهرستان به سومار، جاده فرعی خاکی سمت راست جاده به سمت سومار امکانپذیر است.تنگ گولم در اثر فرسایش رودخانه کنگاوش ایجاد شده است.

سرچشمه رودخانه کنگاوش، آب ها و سرچشمه هایی است که از قسمت میانی و غربی دشت ویژنان به سوی تنگ گولم (ته نگ گوله م) سرازیر می شود . این رودخانه را می توان رودخانه ای فصلی دانست. زیرا در سال های پر باران آب آن بسیار زیاد و در سال هایی که مقدار بارش کاهش می یابد آب آن بسیار کم می شود. آبشار زیبای تنگ گولم یا ( سه ر تاف) تقریباً در ابتدای شروع این رودخانه است. جهت جریان آب رودخانه به طرف کشور عراق است.

سراب مورت

سراب مورت و محوطه‌ی تاریخی آن ، اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری شهرستان گیلانغرب است. محوطه‌ی تاریخی سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه و در حاشیه‌ی روستای سراب واقع شده است. سراب مورت و محوطه‌ی تاریخی آن ، اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری شهرستان گیلانغرب است. محوطه‌ی تاریخی سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه و در حاشیه‌ی روستای سراب واقع شده است.

سراب مورت گیلانغرب یکی از نقاط دیدنی شهرستان و همچنین استان کرمانشاه می‌باشد که وجود چشمه‌های آب و درختچه‌های گیاه نایاب دارویی مورت سبز آن را به عنوان یکی از تفریح گاه‌های استان تبدیل نموده‌است. واژه مورت از کلمه یونانی به معنی رشد ونمو گرفته شده است که در طب سنتی کاربرد اساسی داشته است و از قدیم الایام مورد شناسایی ایرانیان بوده است. در نزدیکی سراب بقایای برجای مانده از یک کاخ قدیمی که مربوط به دوره اشکانیان است وجود دارد که به کاخ کوشک معروف است.

  منطقه گردشگری زیستگاه تابستانی میگوره

گوردخمه گلین

در منطقه ای به نام گلین در شهرستان گیلانغرب گوردخمه ای وجود دارد که اثری به جای مانده از گذشتگان است . گوردخمه گلین یا همان گوردخمه دیره در فاصله بیست و چهار کیلومتری جاده سرپل ذهاب به طرف دیره ، در نزدیکی روستای گلین در استان کرمانشاه قرار دارد .اهالی روستا این گوردخمه را به نام «فرای کن» یا «طاق فرهاد» یا «اتاق فرهاد» می شناسند. این گوردخمه به طول ۵۰/۶ متر، عمق ۲۰/۳ متر و ارتفاع ۱۵/۲ متر است. در انتهای دخمه دو پله به طول ۳۵/۲ متر ایجاد شده است. همچنین در دیوار جنوبی این دخمه، صفه ای به ابعاد ۶۰/۱×۳۴/۱ متر جهت ایجاد نقوش تراشیده شده است . این گوردخمه , گوردخمه ای است از دوران باستان که مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگرانی است که برای دیدن منطقه دیدنی و سرسبز گلین می آیند .

به طور کلی گوردخمه ها به سه نوع تقسیم می شوند. این سه عبارتند از: گوردخمه های دوران مادها، هخامنشیان و دوره پس از هخامنشیان. گوردخمه دیره جزو گوردخمه های دوران ماد محسوب می شود که در ادامه ویژگی های گوردخمه های مادی را توضیح می دهیم. البته انواع دیگری دارند که جزیی تر هستند.

مردم محلی اطراف این گوردخمه را به جز دیره به فران کن، تاق فرهاد و یا اتاق فرهاد نیز صدا می زنند اما به طور کل این جاذبه را گوردخمه دیره می نامند.

انجیرکوه

این کوه از حوالی گیلان‌غرب شروع می‌شود و به سوی جنوب شرق امتداد می‌یابد. ارتفاع آن به تدریج کم می‌شود تا به ارکوازکوه و بیوراکوه و … وصل می‌شود.

  اوقات شرعی به افق کرمانشاه

رودخانه کنگاکوش

رودخانه کنگاکوش یکی از رودخانه های زیبای کرمانشاه می باشد که سرچشمه آن رودهایی است که از دشت ویژنان به سمت تنگ گولم سرازیر می شوند.در نقطه ای که رودخانه کنگاکوش در کرمانشاه آغاز می شود، می توانید آبشار تنگ گولم را ببینید که نمای زیبایی دارد. این رودخانه از ارتفاعات گیلانغرب عبور می کند و جهت آن به سمت کشور عراق است.در تابستان آب کاهش چشمگیر یافته و گاه خشکیده می شود. مسیر نسبتاً طولانی رودخانه ارتفاعات گرمسیری شهرستان گیلانغرب با قلل متعدد که مراتع طوایف ایل کلهر است. این مسیر با بارش اولین باران پاییزی جلوه و منظره ای بسیار زیبا می یابد و تا آخر فروردین و اوایل اردیبهشت که فصل گرما آغاز می شود . طراوت و شادابی خاص خود را حفظ می کنند.

وجه تسمیه کنگاوش

صدها سال پیش این رودخانه طغیان کرده و در قسمتی که دره مانند بوده، تعدادی از گاوهای عشایر منطقه را کشته است، به همین جهت به آن «کن گا کش» می گویند یعنی رودخانه ای که گاوها رو کشته است.

ویژگی های رودخانه کنگاوش

رودخانه خروشان کنگاوش در محدوده نفت شهر و قصرشیرین از توابع استان کرمانشاه جاری است.طول این رودخانه تا مرز ایران و عراق 60 کیلومتر و ‏ارتفاع آن از سرچشمه 900 متر می باشد. این رودخانه از آبخیزهای دامنه کوه های بندمیان و دربلوئی در 7 کیلومتری جنوب غربی ‏گیلانغرب سرچشمه می گیرد و پس از عبور از دهستان ویژنان به نفت شهر وارد می شود. رودخانه «کنگاکوش» در این دهستان تغییر مسیر داده و ‏به سوی جنوب غربی روان شده و پس از عبور از نفت شهر به سوی غرب متوجه شده و به مرز ایران و عراق وارد می ‏شود. در این منطقه با رودخانه کنه کبود مخلوط می شود و به صورت یک رودخانه مرزی تا 8.5 کیلومتری جنوب غربی نفت ‏شهر جریان دارد و سپس به کشور عراق وارد شده و در دشت مندلی پخش می شود.

  بهترین جاهای دیدنی تازه آباد کرمانشاه

بهترین فصل سفر

آب رودخانه کنگاکوش در تابستان کاهش چشمگیر یافته و گاه خشکیده می شود. مسیر نسبتاً طولانی رودخانه ارتفاعات گرمسیری شهرستان گیلانغرب با قلل متعدد که مراتع طوایف ایل کلهر است. این مسیر با بارش اولین باران پاییزی جلوه و منظره ای بسیار زیبا می یابد و تا آخر فروردین و اوایل اردیبهشت که فصل گرما آغاز می شود . طراوت و شادابی خاص خود را حفظ می کنند. رود کنگاکوش در فصل های مختلف میزان آب متفاوتی دارد. بنابراین اگر در فصل های پربارش از آن دیدن می کنید مراقب طغیان رودخانه و بالا آمدن آب آن باشید.

منطقه شکار ممنوع زله زرد

منطقه شکار ممنوع زله زرد با ۸۰ هزار هکتار وسعت، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری کمیابی در کشور است. از جمله جانوران ساکن در این منطقه می‌توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد. برخی از گونه‌های پرندگان نیز که در این پارک زندگی می‌کنند شامل کبک، تیهو، سار و فاخته می‌شوند.

کاخ اربابی

کاخ اربابی با قدمتی که به ۲۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، در نزدیکی شهر گیلانغرب قرار دارد. این مجموعه بیش از نیم هکتار وسعت دارد و شامل دو قسمت رسمی و خصوصی می‌شود. نقشه کاخ اربابی از جمله نقشه‌های برتر معماری باستانی دنیا به‌شمار می‌رود. راهروها، تالار تشريفات، اتاق تخت‌نشین‌ حاكم، محل زندگی خصوصی حاكم، واحدهای اداری، دفتر منشی و پاگردها برخی از بخش‌های این کاخ را تشکیل می‌دادند.

باغ‌ های گلین

باغ‌‌های گلین در منطقه گلین از توابع شهرستان گیلانغرب و در بخش دشت دیره قرار دارد و یکی از مناطق زیبای این شهرستان است که از نظر جاذبه‌های گردشگری بخصوص در فصل‌های بهار و تابستان به واسطه طبیعت سرسبزش، همواره پذیرایی مسافران و گردشگران زیادی از مناطق مختلف استان کرمانشاه و سایر استان‌های کشور است.

Image result for ‫باغ های گلین در گیلانغرب‬‎

منبع : eligasht،hoonel
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید