منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل منطقه ای است جنگلی وکوهستانی و از جاهای دیدنی بخش باینگان پاوه می باشد که باکشور عراق نیز هم مرز است .

منطقه حفاظت شده بوزین ومره خیل با وسعتی بالغ بر23 هزار هکتار یکی از مناطق بکر جنگلی کشور است که با جنگلهای متراکم، طبیعی و چشمه سارهای فراوان پناهگاهی امن برای گونه های گیاهی و جانوری می باشد.

بلوط ایرانی ،بنه ، زیتون ،مورد ، ارغوان ، گلابی وحشی ،کیکم ، زالزالک ،زبان گنجشک ،آلوچه ،ختمی ،سیاه تلو ،لاله واژگون از انواع تنوع گیاهی این منطقه است.

با توجه به اهمیت این منطقه که به لحاظ گونه های گیاهی و جانوری منطقه ای منحصر بفرد در غرب کشور است اما متاسفانه همواره مورد کم لطفی و بی توجهی مسوولان حفاظت محیط زیست واقع شده بطوریکه حتی فاقد یک نفر نیروی محیط بان است.

همچنین این منطقه دارای تنوع جانوری منحصر بفرد از جمله بز وپازن ، شوکا ،قوج ومیش ،گراز ، پلنگ ،سیاه گوش ، سنجاب ایرانی ، گربه وحشی ،شغال ، گرگ ، تشی ،روباه، تیهو ،کبک ، کمرکلی بزرگ ،گنجشک سانان ، عقاب ، مارپلنگی ، یله مار، گرزه مار میباشد.

متغیر بودن ارتفاع از سطح دریا و شرایط خاص و تنوع اقلیمی و تنوع زیستی که در این منطقه حاکم شده، شرایط خاصی را برای پرورش انواع گونه های گیاهی و جانوری در منطقه ایجاد کرده است.

منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل

تنوع زیستی گیاهی وجانوری بالا اقلیم متنوع این منطقه ازجمله کوهستان، جنگل های انبوه و عبور رودخانه سیروان از قلب منطقه ارزش های این زیستگاه را دوچندان ساخته و تنوع زیستی غنی را ایجاد نموده است و آنرا به یکی از زیباترین مناطق نمونه گردشگری در استان کرمانشاه تبدیل نموده سات.بسیاری از حیوانات و گیاهانی که در این منطقه وجود دارند بسیار نادردند مثلا گوزن شوکا تنها در ۳ نقطه دنیا یافت می شود.

این منطقه از سال 1380 بصورت رسمی و با مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان مناطق چهارگانه کشور شامل منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش، آثار طبیعی ملی و پارک های ملی ثبت جهانی شده است .

گونه نادر و منحصر بفرد شوکا (گوزن مینیاتوری) در منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل زندگی می کند.

منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل یکی از مناطق بکر جنگلی کشور است و به علت قرار گرفتن در حد فاصل بین منطقه سردسیر در شمال و شرق و منطقه گرمسیر در جنوب و غرب با فاصله کم، متغیر بودن ارتفاعات از سطح دریا، ویژگی های خاص از نظر تنوع جانوری و گیاهی پیدا کرده است.

منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل

حیوانات موجود در بوزین مره خیل نه تنها به حریم انسان ها تعرضی نکرده اند، بلکه همواره وجودشان در کوه ها و جنگل ها زیبایی و جلوه ای خاص به طبیعت بکر و پرطراوت منطقه بخشیده است اما برخی انسان های بی مسوولیت که اغلب هم غیربومی هستند به حریم زندگی این حیوانات تعرض می کنند.

به دلیل شکار بی رویه و وجود شکارچیان متخلف وعدم وجود نیروی ثابت محیط بان در منطقه این گونه نادر در حال انقراض و نابودی است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید